Ciekawostki Historyczne

Maria Wojciechowska (1869-1959)

Maria Wojciechowska (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Maria Wojciechowska (fot. domena publiczna)

Maria Wojciechowska (1869-1958)– pierwsza dama Polski, żona Stanisława Wojciechowskiego. Maria Wojciechowska, z domu Kiersnowska, urodziła się 15 grudnia 1869 roku jako jedno z dwanaściorga dzieci Antoniego Kiersnowskiego. Za młodu zdobyła najwyższą dostępną dla kobiet w zaborze rosyjskim edukację, kończąc Maryjski Instytut w Wilnie. Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych, sama też zaangażowała się w konspirację niepodległościową. Ta dobrze wychowana szlachcianka zaczęła działać w strukturach PPS i szybko pięła się po szczeblach hierarchii. Zaczęła także współpracować z Józefem Piłsudskim, który wówczas był zaledwie korespondentem partyjnego organu prasowego.

W strukturach PPS Maria poznała swojego przyszłego męża, Stanisława Wojciechowskiego. Ślub musiał odbyć się potajemnie, ponieważ pan młody był poszukiwany przez ochranę. Następnie Wojciechowscy wyjechali do Anglii. W 1906 roku powrócili do kraju z dwójką dzieci. Gdy wybuchła I wojna światowa, Stanisław zaangażował się w działalność społeczną, a po odzyskaniu niepodległości i przejęciu władzy przez Piłsudskiego, jego kariera nabrała ogromnego tempa. W 1922 roku Wojciechowski został prezydentem. Konstytucja nie definiowała roli pierwszej damy. Maria, która miała sporą nadwagę, nie znosiła publicznych wystąpień, fotografowania się i mieszkania w ogromnych apartamentach w otoczeniu przepychu.

Prezydentowa z trudem odnajdywała się w swojej roli. Wyszła z cienia dopiero w 1923 roku, gdy zaangażowała się w akcję „Chleb dla głodnych dzieci”. Później sporadycznie odwiedzała szkoły i szpitale. Konserwatyści, w tym prasa katolicka, byli Marii bardzo przychylni, co łagodziło wizerunek jej męża – socjalisty. Ciosem dla Wojciechowskiej był konflikt męża z Piłsudskim i zamach majowy, który doprowadził do obalenia prezydenta. Stanisław całkowicie zrezygnował z kariery politycznej. Wojciechowscy osiedli w swojej willi w Gołąbkach. Maria zmarła 14 września 1959 roku.

Dowiedz się więcej o Marii Wojciechowskiej:

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak wyprowadzić w pole agentów carskiej Ochrany? Sprawdzone porady polskiej konspiratorki

Historia zapamiętała Marię Wojciechowską jako pierwszą polską prezydentową. Wcześniej była jednak działaczką niepodległościową i niezłą spryciulą. W jaki sposób…

25 grudnia 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Dwudziestolecie międzywojenne

Raut u ministra, obiad u prezydentowej. Jak się bawiły przedwojenne elity?

Gdy Polska odzyskała niepodległość, na świecznik wypłynęły zupełnie nowe elity, które bardzo szybko zasmakowały w high lifie. Ci, którzy…

17 grudnia 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Dwudziestolecie międzywojenne

Tajemnica zamachu majowego. Czy do polskiej wojny domowej doprowadził gniew kobiety?

Jeszcze nie tak dawno była jedną z najbliższych przyjaciółek Józefa Piłsudskiego. Teraz, mimo woli, stanęli po dwóch stronach barykady….

30 listopada 2015 | Autorzy: Kamil Janicki

Najlepsza książka o Marii Wojciechowskiej:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.