Ciekawostki Historyczne

Jan Olbracht (1459-1501)

Jan Olbracht na portrecie Marcello Bacciarellego.fot.domena publiczna

Jan Olbracht na portrecie Marcello Bacciarellego.

Jan Olbracht (1459-1501) – król Polski w latach 1492-1501, z dynastii Jagiellonów. Był trzecim synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Urodził się 27 grudnia 1459 roku w Krakowie. Kształcił się pod okiem Jana Długosza i Filipa Buonaccorsiego (Kallimacha). Od 1484 roku, po śmierci starszego brata, królewicza Kazimierza, przygotowywany był przez ojca do przejęcia tronu polskiego. W 1490 roku krótko rywalizował z bratem Władysławem o tron węgierski. Po przegranej otrzymał w ramach rekompensaty Głogów, gdzie pełnił władzę książęcą od 1491 do 1498 roku.

Po śmierci Kazimierza IV rywalizował o koronę polską z braćmi oraz księciem płockim Januszem II. Zwyciężył dzięki poparciu matki, a także szlachty i mieszczaństwa. Jego koronacja odbyła się 30 września 1492 roku w Krakowie. Władza na Litwie przypadła jego młodszemu bratu, Aleksandrowi Jagiellończykowi. W pierwszych latach rządów Jan zdołał przyłączyć do Polski księstwo zatorskie i płockie. Zawarł też z bratem w 1499 roku nową unię polsko-litewską w Wilnie.

Jako król polski wzmocnił znacząco pozycję szlachty. W 1493 roku ograniczył prawo przenoszenia się chłopów, a w 1496 roku wydał przywileje piotrkowskie, które dawały szlachcie wyłączny dostęp do godności kościelnych. Zakazał jednocześnie mieszczanom nabywania dóbr ziemskich.

Jan dążył do podporządkowania Polsce Mołdawii, znajdującej się w orbicie wpływów tureckich. W 1497 roku zorganizował wyprawę, której celem było odzyskanie Kilii i Białogrodu. Być może planował też osadzenie na mołdawskim tronie swojego brata, Zygmunta. Interwencja zakończyła się całkowitym niepowodzeniem, a król w czasie odwrotu poniósł dotkliwą klęskę pod Koźminem, która dała początek powiedzeniu: Za króla Olbrachta wyginęła szlachta. Następstwem zaostrzenia stosunków z Turcją był najazd turecki z 1498 roku.

Prowadził hulaszczy tryb życia – lubił dobrze zjeść, komfortowo mieszkać i znajdować dla siebie nowe rozrywki. Nigdy się nie ożenił, miał jednak wiele kochanek. Najprawdopodobniej to od nich około 1497 roku nabawił się choroby, która doprowadziła ostatecznie do jego śmierci (podejrzewa się, że mógł umrzeć z powodu kiły). Zmarł 17 czerwca 1501 roku w Toruniu, gdzie szykował się na wojnę z Krzyżakami, którzy kilka lat wcześniej zaczęli kwestionować warunki pokoju toruńskiego z 1466 roku.

Dowiedz się więcej o Janie Olbrachcie:

Średniowiecze

Czy Jagiellonowie byli fatalnymi królami?

Rządzili przez niemal 200 lat. W tym czasie Polska przeżywała swój złoty wiek. Ale bilans rządów poszczególnych Jagiellonów wypada…

15 kwietnia 2024 | Autorzy: Maria Procner

Średniowiecze

Wychowawca polskich królewiczów usiłował zabić papieża, knuł, jak wytępić szlachtę, i……

Ten wybitny humanista, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, chciał zabić papieża, polską szlachtę wytracić, a w Polsce wprowadzić… monarchię absolutną!

10 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Mógł jeszcze tyle osiągnąć, ale zabrała go tajemnicza choroba. Czy najbardziej…

Klątwa Wenery nie oszczędzała nikogo. Dopadała sprawiedliwie mieszczan, wieśniaków i szlachetnie urodzonych. Z powodu syfilisu cierpiało co najmniej kilku…

10 września 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Ciekawe materiały o Janie Olbrachcie z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Za króla Olbrachta wyginęła szlachta. Skąd wzięło się to słynne powiedzenie?

Każdy słyszał, że ponoć „za króla Olbrachta wyginęła szlachta”. Łatwo zgadnąć, że chodzi o króla Jana Olbrachta z dynastii…

6 listopada 2017 | Autorzy: Maciej Wilamowski

Średniowiecze

Kto jest najpopularniejszym polskim władcą? Sprawdzamy dane wyszukiwarki Google

Którzy władcy budzą największe zainteresowanie, o których chcemy czytać, których sylwetki zgłębiamy? Którzy są najważniejsi dla nas – dzisiejszych…

10 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.