Ciekawostki Historyczne

Francisco Franco (1892-1975)

Francisco Francofot.domena publiczna

Francisco Franco

Francisco Franco (1892-1975) – hiszpański wojskowy i dyktator. Był jednym z przywódców wojskowego przewrotu przeciwko republikańskim władzom Hiszpanii, który doprowadził do trzyletniej, zwycięskiej dla niego wojny domowej (1936-1939).

Przywódca Falangi Hiszpańskiej, która od 1937 była oficjalną partią rządzącą. Od 1938 roku szef rządu. Wprowadził dyktaturę realizująca faszyzujące postulaty i współpracującą z rządzoną przez Adolfa Hitlera III Rzeszą. Na wzór nazistów tworzył obozy koncentracyjne, ale nie zdecydował się przystąpić do wojny po stronie państw Osi. Antony Beevor, autor książki Walka o Hiszpanię 1936-1939, szacuje liczbę ofiar reżimu frankistowskiego na 200 000 zabitych.

W 1947 roku proklamował przywrócenie hiszpańskiej monarchii, ale dopiero po swojej śmierci. Samego siebie z kolei ogłosił regentem. W późniejszych latach swoich rządów dozwalał na pewną liberalizację życia publicznego, stale jednak zwalczał wszelkie dążenia regionów Hiszpanii do autonomii.

Zmarł 20 listopada 1975 roku po przejściu trzech zawałów serca. Jego śmierć zapoczątkowała zmiany, które pozwoliły na wprowadzenie w Hiszpanii demokracji i na wstąpienie kraju do struktur europejskich.

Dowiedz się więcej o Francisco Franco:

Dwudziestolecie międzywojenne

Największe zbrodnie generała Franco [18+]

Setki tysięcy ofiar. Bezwzględna eksterminacja przeciwników politycznych. Publiczne egzekucje. Obozy koncentracyjne. To wszystko należy zapisać na konto generała Francisco…

29 listopada 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Ciekawe materiały o Francisco Franco z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Sterty szkieletów na hiszpańskim wybrzeżu. W pobliżu Walencji znaleziono masowy grób…

W pobliżu hiszpańskiej Walencji znaleziono masowy grób. Badający go naukowcy są zdania, że to kolejny pochówek osób zamordowanych przez…

31 sierpnia 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Druga wojna światowa

Czy tysiące dzieci porwanych przez reżim Franco doczekają się sprawiedliwości? Rusza…

Hiszpański reżim generała Franco dopuścił się wielu zbrodni. Jego zwolennicy nie stronili od tortur i publicznych egzekucji. Ich ofiarami…

27 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.