Damy - empik

Rozwiązanie konkursu: Ci Wielcy Polacy powinni się znaleźć w podręcznikach!

Autor: | 16 maja 2016 | 448 odsłon

O kim dzieciaki powinny uczyć się w podręcznikach? (źródło: domena publiczna).W historii Polski było wiele wybitnych postaci, których życiowe osiągnięcia mogą napawać nas dumą. Dzięki Wam wiemy, którzy z nieco zapomnianych Polaków powinni bezwarunkowo trafić na karty szkolnych podręczników!

Przed podaniem wyników przypomnijmy, że trzy wyróżnione osoby otrzymają książkę Marka Boruckiego „Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat – część 2”, ufundowaną przez wydawnictwo MUZA. Wybraliśmy najlepiej uzasadnione odpowiedzi na pytanie:

Kto z wielkich zapomnianych Polaków najbardziej zasługuje na to, aby znaleźć się w szkolnych podręcznikach? I dlaczego to właśnie ona lub on powinni trafić na ich karty?

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem  „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

Wybór był trudny, bo wszystkim z wymienionych przez Was postaci bez wątpienia należy się przypomnienie. Jednak zasady są zasadami, musieliśmy wybrać trzy odpowiedzi. Oto one:

I komentarz

Darth Jar Jar: Wybitny polski biochemik, z którego dorobku korzystamy niemal każdego dnia – Kazimierz Funk. Twórca nauki o witaminach i autor tego terminu (pochodzącego od łacińskiego słowa „życie” – vita oraz „amina” – związek zawierający azot). Jako pierwszy wyodrębnił dodatkowy pierwiastek, niezbędny do życia – witaminę B1.

Przed jego badaniami zakładano, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są jedynie białka, tłuszcze, cukry, sole mineralne oraz odpowiednia ilość kalorii. Zrewolucjonizował dietetykę, a dzięki jego osiągnięciom walka z chorobami takimi jak: beri-beri, krzywica, szkorbut, pelagra stała się niemal trywialnie proste. To jemu należą się pokłony za uratowanie wielu istnień, za ogromny wkład w medycynę oraz naszą dzisiejszą jakość życia.

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla (w dziedzinach chemii oraz medycyny). Prowadził również badania nad leczeniem cukrzycy, wrzodów oraz przyczynami powstawania nowotworów. Pozostawił po sobie niezliczoną ilość publikacji naukowych, jednak w kraju nadal nie jest należycie doceniany. Nawet Fryderyk Hopkins, laureat Nagrody Nobla (otrzymanej za wyodrębnienie witaminy A), podczas prelekcji powiedział o naszym wybitnym rodaku: „uzyskał nie za wiele, ale za mało uznania za swoją pracę nad witaminami”.

II komentarz

Dominikagó: Jednym z zapomnianych Polaków jest na pewno Witelon. Powszechnie uważa się, że pierwszym wybitnym polskim naukowcem był Mikołaj Kopernik . Witelon miał bardzo nowatorskie poglądy na temat anatomii oka i fizjologii widzenia. Już w XIII w. wywnioskował z własnych obserwacji, że w bardzo wilgotnym powietrzu człowiek może zobaczyć własne odbicie. Jak na średniowiecze, było to wielkie odkrycie.

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Twierdził, że oko otrzymuje tylko szereg sygnałów, a mózg jest odpowiedzialny za ich interpretacje. Witelon zatwierdził to w swoim traktacie, który studiowali m.in Leonardo da Vinci. Dlatego myślę, że to nie ,,fair”, ponieważ ta postać powinna znaleźć się w dzisiejszych podręcznikach np. do gimnazjów. Polacy myślą, że jedynym wybitnym średniowiecznym polskim naukowcem jest Mikołaj Kopernik ,choć nawet nie wiedzą o istnieniu i teoriach Witelona.

III komentarz

Anonim: Jan Czochralski – polski chemik, metaloznawca. Wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, stanowiących podstawę dzisiejszej elektroniki. Obecnie jest najczęściej cytowanym Polakiem w czasopismach technicznych.

***

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Jeżeli ciekawią Was inne odpowiedzi na pytanie konkursowe, znajdziecie je tutaj.

Tym, którzy nie wygrali, a są zainteresowani książką, przypominamy:

Książkę Marka Boruckiego możecie kupić z rabatem na empik.com

wielcy_zapomniani_baner_640

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Nixon2
…postać Imperatora w „Gwiezdnych Wojnach” wzorowana była na prezydencie USA Richardzie Nixonie? To nie jedyna inspiracja czasami wojny wietnamskiej. Imperium symbolizowało Stany Zjednoczone, a Ewokowie reprezentowali Wietkong.


…kpt. Piotrowski, jeden z zabójców Jerzego Popiełuszki, miał kontakty z oficerami KGB? To nie jedyny trop wskazujący na to, że zlecenie zamordowania księdza wyszło z Łubianki.

estrees
…renesansowe francuskie dwórki wiedziały, jak się zabawić? Podczas jednej z inspekcji w komnatach dam dworu znaleziono ogromne sztuczne fallusy. Wiele na pozornie cnotliwych panien prowadziło też bujne życie seksualne bez udziału mężczyzn.