Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rozwiązanie konkursu: Ci Wielcy Polacy powinni się znaleźć w podręcznikach!

O kim dzieciaki powinny uczyć się w podręcznikach? (źródło: domena publiczna).W historii Polski było wiele wybitnych postaci, których życiowe osiągnięcia mogą napawać nas dumą. Dzięki Wam wiemy, którzy z nieco zapomnianych Polaków powinni bezwarunkowo trafić na karty szkolnych podręczników!

Przed podaniem wyników przypomnijmy, że trzy wyróżnione osoby otrzymają książkę Marka Boruckiego „Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat – część 2”, ufundowaną przez wydawnictwo MUZA. Wybraliśmy najlepiej uzasadnione odpowiedzi na pytanie:

Kto z wielkich zapomnianych Polaków najbardziej zasługuje na to, aby znaleźć się w szkolnych podręcznikach? I dlaczego to właśnie ona lub on powinni trafić na ich karty?

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem  „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

Wybór był trudny, bo wszystkim z wymienionych przez Was postaci bez wątpienia należy się przypomnienie. Jednak zasady są zasadami, musieliśmy wybrać trzy odpowiedzi. Oto one:

I komentarz

Darth Jar Jar: Wybitny polski biochemik, z którego dorobku korzystamy niemal każdego dnia – Kazimierz Funk. Twórca nauki o witaminach i autor tego terminu (pochodzącego od łacińskiego słowa „życie” – vita oraz „amina” – związek zawierający azot). Jako pierwszy wyodrębnił dodatkowy pierwiastek, niezbędny do życia – witaminę B1.

Przed jego badaniami zakładano, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są jedynie białka, tłuszcze, cukry, sole mineralne oraz odpowiednia ilość kalorii. Zrewolucjonizował dietetykę, a dzięki jego osiągnięciom walka z chorobami takimi jak: beri-beri, krzywica, szkorbut, pelagra stała się niemal trywialnie proste. To jemu należą się pokłony za uratowanie wielu istnień, za ogromny wkład w medycynę oraz naszą dzisiejszą jakość życia.

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla (w dziedzinach chemii oraz medycyny). Prowadził również badania nad leczeniem cukrzycy, wrzodów oraz przyczynami powstawania nowotworów. Pozostawił po sobie niezliczoną ilość publikacji naukowych, jednak w kraju nadal nie jest należycie doceniany. Nawet Fryderyk Hopkins, laureat Nagrody Nobla (otrzymanej za wyodrębnienie witaminy A), podczas prelekcji powiedział o naszym wybitnym rodaku: „uzyskał nie za wiele, ale za mało uznania za swoją pracę nad witaminami”.

II komentarz

Dominikagó: Jednym z zapomnianych Polaków jest na pewno Witelon. Powszechnie uważa się, że pierwszym wybitnym polskim naukowcem był Mikołaj Kopernik . Witelon miał bardzo nowatorskie poglądy na temat anatomii oka i fizjologii widzenia. Już w XIII w. wywnioskował z własnych obserwacji, że w bardzo wilgotnym powietrzu człowiek może zobaczyć własne odbicie. Jak na średniowiecze, było to wielkie odkrycie.

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Twierdził, że oko otrzymuje tylko szereg sygnałów, a mózg jest odpowiedzialny za ich interpretacje. Witelon zatwierdził to w swoim traktacie, który studiowali m.in Leonardo da Vinci. Dlatego myślę, że to nie ,,fair”, ponieważ ta postać powinna znaleźć się w dzisiejszych podręcznikach np. do gimnazjów. Polacy myślą, że jedynym wybitnym średniowiecznym polskim naukowcem jest Mikołaj Kopernik ,choć nawet nie wiedzą o istnieniu i teoriach Witelona.

III komentarz

Anonim: Jan Czochralski – polski chemik, metaloznawca. Wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, stanowiących podstawę dzisiejszej elektroniki. Obecnie jest najczęściej cytowanym Polakiem w czasopismach technicznych.

***

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Jeżeli ciekawią Was inne odpowiedzi na pytanie konkursowe, znajdziecie je tutaj.

Tym, którzy nie wygrali, a są zainteresowani książką, przypominamy:

Książkę Marka Boruckiego możecie kupić z rabatem na empik.com

wielcy_zapomniani_baner_640

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.