Ciekawostki Historyczne

W historii Polski było wiele wybitnych postaci, których życiowe osiągnięcia mogą napawać nas dumą. Dzięki Wam wiemy, którzy z nieco zapomnianych Polaków powinni bezwarunkowo trafić na karty szkolnych podręczników!

Przed podaniem wyników przypomnijmy, że trzy wyróżnione osoby otrzymają książkę Marka Boruckiego „Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat – część 2”, ufundowaną przez wydawnictwo MUZA. Wybraliśmy najlepiej uzasadnione odpowiedzi na pytanie:

Kto z wielkich zapomnianych Polaków najbardziej zasługuje na to, aby znaleźć się w szkolnych podręcznikach? I dlaczego to właśnie ona lub on powinni trafić na ich karty?

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

W naszym konkursie mogliście wygrać trzy egzemplarzy książki Marka Boruckiego pod tytułem  „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

Wybór był trudny, bo wszystkim z wymienionych przez Was postaci bez wątpienia należy się przypomnienie. Jednak zasady są zasadami, musieliśmy wybrać trzy odpowiedzi. Oto one:

I komentarz

Darth Jar Jar: Wybitny polski biochemik, z którego dorobku korzystamy niemal każdego dnia – Kazimierz Funk. Twórca nauki o witaminach i autor tego terminu (pochodzącego od łacińskiego słowa „życie” – vita oraz „amina” – związek zawierający azot). Jako pierwszy wyodrębnił dodatkowy pierwiastek, niezbędny do życia – witaminę B1.

Przed jego badaniami zakładano, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są jedynie białka, tłuszcze, cukry, sole mineralne oraz odpowiednia ilość kalorii. Zrewolucjonizował dietetykę, a dzięki jego osiągnięciom walka z chorobami takimi jak: beri-beri, krzywica, szkorbut, pelagra stała się niemal trywialnie proste. To jemu należą się pokłony za uratowanie wielu istnień, za ogromny wkład w medycynę oraz naszą dzisiejszą jakość życia.

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Odkrywca witamin, Kazimierz Funk, niewątpliwie zasługuje na to, by każde dziecko w Polsce i na świecie znało jego imię (autor: Ragesoss, lic.: CC BY-SA 3.0).

Czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla (w dziedzinach chemii oraz medycyny). Prowadził również badania nad leczeniem cukrzycy, wrzodów oraz przyczynami powstawania nowotworów. Pozostawił po sobie niezliczoną ilość publikacji naukowych, jednak w kraju nadal nie jest należycie doceniany. Nawet Fryderyk Hopkins, laureat Nagrody Nobla (otrzymanej za wyodrębnienie witaminy A), podczas prelekcji powiedział o naszym wybitnym rodaku: „uzyskał nie za wiele, ale za mało uznania za swoją pracę nad witaminami”.

II komentarz

Dominikagó: Jednym z zapomnianych Polaków jest na pewno Witelon. Powszechnie uważa się, że pierwszym wybitnym polskim naukowcem był Mikołaj Kopernik . Witelon miał bardzo nowatorskie poglądy na temat anatomii oka i fizjologii widzenia. Już w XIII w. wywnioskował z własnych obserwacji, że w bardzo wilgotnym powietrzu człowiek może zobaczyć własne odbicie. Jak na średniowiecze, było to wielkie odkrycie.

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Tablica pamiątkowa poświęcona Witelonowi na fasadzie Muzeum Miedzi w Legnicy (autor: Aw58, lic.: CC BY-SA 3.0).

Twierdził, że oko otrzymuje tylko szereg sygnałów, a mózg jest odpowiedzialny za ich interpretacje. Witelon zatwierdził to w swoim traktacie, który studiowali m.in Leonardo da Vinci. Dlatego myślę, że to nie ,,fair”, ponieważ ta postać powinna znaleźć się w dzisiejszych podręcznikach np. do gimnazjów. Polacy myślą, że jedynym wybitnym średniowiecznym polskim naukowcem jest Mikołaj Kopernik ,choć nawet nie wiedzą o istnieniu i teoriach Witelona.

III komentarz

Anonim: Jan Czochralski – polski chemik, metaloznawca. Wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, stanowiących podstawę dzisiejszej elektroniki. Obecnie jest najczęściej cytowanym Polakiem w czasopismach technicznych.

***

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Jeżeli ciekawią Was inne odpowiedzi na pytanie konkursowe, znajdziecie je tutaj.

Tym, którzy nie wygrali, a są zainteresowani książką, przypominamy:

Książkę Marka Boruckiego możecie kupić z rabatem na empik.com

wielcy_zapomniani_baner_640

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ramirez

zapomnieliście o Adamie Michniku vel Aaron Szechter
chyba dostaniecie po premii :D

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.