Promo styczeń

[Zapowiedź] Gdyby nie Polacy, świat nie byłby taki sam! Dlaczego tak często zapominamy o naszych sukcesach?

Autor: | 28 kwietnia 2016 | 2,304 odsłon

Twórca ręcznego wykrywacza min. Pionier światowej kinematografii. Współtwórca bomby wodorowej. Odkrywca grup krwi. Inżynier ze Strzyżowa, który zaprojektował pojazd księżycowy użyty w trzech wyprawach Apollo na Księżyc. Polacy zasłużyli się na wielu polach, ale nie zawsze zostało to docenione…

Dlaczego zapomniani, jeżeli zasłużyli na miano wielkich? Dlaczego zapomniani, skoro dokonali odkryć o światowym znaczeniu, pozostawili wspaniałe dzieła, a ich wynalazki służą do dzisiaj niemal całej ludzkości? – pyta Marek Borucki w książce „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat –  część 2”.

Genialny konstruktor Mieczysław Bekker, który miał ogromny udział w przygotowaniu wyprawy człowieka na Księżyc, jest prawie nieznany w Polsce i niemal całkowicie pomijany w Stanach Zjednoczonych, gdy mówi się o przełomowym wydarzeniu w dziejach ludzkości – lądowaniu człowieka na Srebrnym Globie.

Występujące u ludzi rodzaje krwi oznaczone są literami A, B, AB lub O. Nazwy te zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku, a dokonał tego Polak Ludwik Hirszfeld. W ten sposób medycyna światowa uzyskała możliwość bezpiecznego przetaczania krwi chorym zgodnie z przyjętą zasadą zgodności grup.

 O wyjątkowych Polkach i Polakach, którzy niesłusznie popadli w zapomnienie przeczytasz w książce Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

O wyjątkowych Polkach i Polakach, którzy niesłusznie popadli w zapomnienie przeczytasz w książce Marka Boruckiego pod tytułem „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (MUZA 2016).

O Józefie Kosackim, wynalazcy, inżynierze elektryku mówiono, że to człowiek, który przyczynił się do wygrania II wojny światowej przez aliantów – jesienią 1941 roku wykrywacz min skonstruowany przez Kosackiego został wprowadzony do Armii Brytyjskiej jako „Polish Mine Detector”. Józef Kosacki zrzekł się dobrowolnie patentu na opracowany wynalazek, który później – po pewnych modyfikacjach – stosowany był w wielu armiach aż do lat 90. XX wieku.

Niemal każdy korzysta obecnie ze zdobyczy elektroniki, mechaniki, chemii czy medycyny. Ale czy ktokolwiek zadaje sobie pytanie, kto jest twórcą wynalazków służących powszechnie ludziom na całym świecie?

Marek Borucki stawia sobie za cel przypomnienie tych i wielu innych biografii wybitnych osobistości, które z jakiegoś powodu popadły w zapomnienie.

W książce Marka Boruckiego przeczytacie między innymi o Odo Bujwidzie - pierwszym polskim bakteriologu. Na fotografii pierwszy z prawej wraz rodziną marszałka Piłsudskiego. Zdjęcie pochodzi z książki "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat - część 2" (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe).

W książce Marka Boruckiego przeczytacie między innymi o Odo Bujwidzie – pierwszym polskim bakteriologu. Na fotografii pierwszy z prawej wraz rodziną marszałka Piłsudskiego. Zdjęcie pochodzi z książki „Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat – część 2” (źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe).

„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat –  część 2” to kontynuacja bestsellerowej książki autora, wydobywającej z narodowej niepamięci postaci, których dokonania miały znaczący wpływ na historię kultury i cywilizacji, i którzy osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, duże pieniądze. Z ich dorobku wciąż korzystają ludzie na całym świecie, ale pamięta o nich niewielu. Czas to zmienić.

Warto upowszechnić wiedzę o niebagatelnym udziale Polaków w światowym postępie cywilizacyjnym. Im właśnie poświęcona jest ta książka, stanowiąca drugą część publikacji wydobywającej z niepamięci naszych Wielkich Rodaków – pisze Marek Borucki.

***

Marek Borucki – historię  studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat  z historii Włoch  uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej.

Książkę Marka Boruckiego możecie kupić z rabatem na empik.com

wielcy_zapomniani_baner_640

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Stali na katafalku
za śmiercią Józefa Stalina tak naprawdę stał… Józef Stalin? Z uwagi na rządy terroru jakimi posługiwał się radziecki dyktator, był on swoją ostatnią ofiarą. Gdy czerwony car doznał udaru, jego otoczenie bało tak zastraszone, że bano się nawet wezwać lekarza.

sw.wojciech
Bolesław Chrobry zamordował świętego Wojciecha? Motywem tej zbrodni była chęć zaskarbienia sobie sympatii jednego z najpotężniejszych ludzi w Europie.

Magnaci
Polscy magnaci byli bogatsi od Kulczyka? Jeden z nich pozostawił po sobie spadek zbliżony do dwóch rocznych budżetów państwa!