Damy - empik

[Zapowiedź] Zbrodnia na miarę Holokaustu może powtórzyć się dziś

Autor: | 24 października 2015 | 2,698 odsłon

Fragment okładki "Czarnej ziemi" (Znak Horyzont 2915).Zagładę milionów Żydów przedstawia się jako tragiczny efekt szaleństwa jednego człowieka. Od siedemdziesięciu lat zastanawiamy się, jak to możliwe, że pociągnął on za sobą masy zwykłych obywateli? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że Holokaust to przeszłość. Aż do teraz…

Zdaniem światowej sławy historyka nie dostrzegamy realnego zagrożenia, przed którym stoimy właśnie teraz. Początek XXI wieku, z niepokojami w różnych rejonach ziemi, napięciem między narodami, ekonomiczną rywalizacją między państwami, zatrważająco przypomina świat, który zrodził Hitlera. Strach przed obcymi, lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami to poważne sygnały ostrzegawcze.

Timothy Snyder – autor znany z nowatorskiego podejścia do tematów, którymi się zajmuje, prezentuje przełomowe wyjaśnienie największej zbrodni XX wieku. Jak nikt dotąd, przejrzyście opisuje zjawiska, które doprowadziły do Zagłady.

Artykuł został oparty m.in. na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Zupełnie nowej spojrzenie na Holokaust w ksążce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. (Znak Horyzont 2015).

Jego spojrzenie jest niezwykle szerokie: przygląda się nie tylko kwestiom politycznym, społecznym, ekonomicznym ale i psychologicznym, czy ekologicznym. Przygląda się bodaj wszystkim krajom i nacjom uwikłanym w Holokaust, uwzględnia także perspektywę Polaków.

Wnioski z lektury są porażające. Paradoksalnie im lepiej poznajemy Holokaust, tym bardziej staje się on przerażający – Snyder pokazuje bezwzględną logikę działań, które przerodziły się w niewyobrażalne ludobójstwo.

Jednak nie ma innego sposobu, by uniknąć katastrofy porównywalnej z Zagładą, niż zrozumienie mechanizmów historii. Autor stawia diagnozę, że zalążek zła jest w każdym z nas, a niebezpieczeństwo tkwi w istocie w instynkcie przetrwania, a nawet gorzej: w dążeniu do trwania w dobrobycie.

„Czarna ziemia” to książka pasjonująca i mądra. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć mechanizmy rządzące światem. Kiedyś i dziś

Wstrząsająca prawda o Holokauście:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja
Komentarze do artykułu (3)
  1. „…lęk o materialny byt, nienawiść i pogarda, których dziś jesteśmy świadkami to poważne sygnały ostrzegawcze.”-racja – wyniku tego lęku mamy zalew żądnych darmowego chleba i sutego socjalu roszczeniowych najeźdźców ,nienawidzących kultury krajów które w naiwności ich przyjęły,gardzących podstawowymi wartościami na jakich zbudowano względny dobrobyt i kruchy pokój Europy .Ta pogarda jest wręcz wymuszonym przez religię fundamentem postępowania względem kafirów ,bałwochwalców …kiedy osiągną odsetek na tyle wielki by poczuć się na siłach -wtedy można zacząć się poważnie bać

  2. „jak to możliwe, że pociągnął on za sobą masy zwykłych obywateli”
    Mechanizm dojścia Hitlera do władzy właśnie oglądamy w Polsce. Wystarczy ludziom znaleźć wroga na którym mogą wyładować swoje frustracje i pójdą jak stado baranów za faszystami…

    • „Wystarczy ludziom znaleźć wroga na którym mogą wyładować swoje frustracje”. Tym wrogiem sądząc po przekazie z ostatnich miesięcy jest partia Kaczafiego ;). Czyli partia „Platforma Europejska” notabene niekryjąca swej wasalowości względem Berlina jest tymi faszystami gdyż realizują politykę następców niemieckich nazistów? Dobrze zrozumiałem Twój post?

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...


…już w 1956 roku w Związku Radzieckim zaplanowano załogową misję na Marsa? Kosmonauci mieli spędzić na czerwonej planecie cały rok, a zabrać miał ich tam statek kosmiczny o masie 1600 ton, prawie czterokrotnie cięższy niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

warta
w XVIII wieku w Szkocji cmentarzy musiały pilnować straże, by zapobiec wykradaniu zwłok? Złodziejami byli studenci medycyny lub szajki tzw. rezurekcjonistów. Na wsiach mogił pilnowali sami mieszkańcy, siedząc przy ognisku, nierzadko popijając whisky i wesoło się bawiąc.

January_Sucholdovski_A_kircholmi_csata_1858-600x446
…bitwa pod Kircholmem wcale nie była zmarnowanym zwycięstwem? Tak naprawdę starcie to pozwoliło przyjść z odsieczą obleganej przez Szwedów Rydze, czyli drugiemu co do wielkości miastu ówczesnej Rzeczpospolitej.