Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Czy każdy planował własną wersję Holocaustu? Oto co inne państwa chciały zrobić z Żydami

Niemiecki plakat propagandowy z czasów II wojny światowej.Niemcy nie byli jedynymi antysemitami w przedwojennej Europie. Radykalne, nieludzkie, a często wprost absurdalne rozwiązania kwestii żydowskiej obmyślali również politycy z innych krajów. Rumunii, Związku Radzieckiego, a także – Polski.

W 1939 roku Europę zamieszkiwało blisko 10 mln Żydów, ich liczba jednak spadała na całym kontynencie. Postępująca asymilacja, emigracja za ocean oraz do Palestyny i bardzo niska dzietność sprawiały, że wieszczono im wręcz demograficzną katastrofę i wymarcie.

W samych tylko Niemczech między 1925 a 1933 rokiem, a więc w dekadzie przed dojściem nazistów do władzy, liczba starozakonnych spadła aż o 11%. A jednak nie zmniejszało to przekonania wielu rządów i obywateli, że Żydom nie można pozwolić by „wyginęli” sami. Niemal w każdym kraju odzywały się głosy, że należy w ich eksterminacji pomóc. 

Warunki uprawy roli na Madagaskarze nie są łatwe. Czy żydowscy osadnicy poradziliby sobie w nieznanym sobie otoczeniu? (fot. Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0).

Warunki uprawy roli na Madagaskarze nie są łatwe. Czy żydowscy osadnicy poradziliby sobie w nieznanym sobie otoczeniu? (fot. Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0).

Żydzi na Madagaskar!

W Polsce, gdzie mieszkały ponad 3 mln Żydów, istotny zwrot w polityce wobec tej mniejszości nastąpił po śmierci Józefa Piłsudskiego. Jego następcy w dużo większym stopniu ulegali nacjonalistycznej, antysemickiej retoryce i uznali, że najlepiej byłoby pozbyć się Żydów z kraju. W 1937 roku ogłoszono, że celem obozu rządzącego jest emigracja 90% starozakonnych z II RP.

Dokąd jednak wysłać 3 mln ludzi? Pierwszym pomysłem był należący do Francji Madagaskar. Nie była to myśl oryginalna. Na zachodzie Europy wyspę tę wskazywano jako potencjalne miejsce osiedlenia Żydów od XIX wieku. Opcję tę brali pod uwagę nawet niektórzy syjoniści. Rząd w Paryżu rozważał początkowo zgodę i na Ocean Indyjski udała się polska delegacja mająca ocenić tamtejsze warunki osadnictwa.

Po oględzinach stwierdzono, z pewnością zbyt optymistycznie, że we francuskiej kolonii mogłoby się od razu osiedlić aż 50 tys. Żydów. Wtedy jednak zaprotestowali jej mieszkańcy, a także nacjonaliści znad Sekwany, którzy obawiali się utraty wyspy na rzecz wyznawców judaizmu. Z kolei polscy narodowcy niespodziewanie zakrzyknęli: Madagaskar tylko dla Polaków! Projekt upadł.

Za wolność waszą i naszą… wolność od was

W tej sytuacji doszło do nieco zaskakującego sojuszu. Sanacyjne władze sprzymierzyły się z radykalnymi syjonistami, których celem było jak najszybsze utworzenie obszernego państwa żydowskiego w Palestynie. Jak pisze Timothy Snyder w książce „Czarna ziemia”:

Polski minister spraw zagranicznych oraz inni dyplomaci publicznie wzywali Brytyjczyków do złagodzenia ograniczeń imigracyjnych i utworzenia w jak najkrótszym czasie siedziby narodu żydowskiego. Polacy mieli bardzo konkretną wizję takiego tworu – żydowska, niezależna Palestyna, jak największa i z dostępem do Morza Czerwonego. Oznaczało to, że miałaby ona się rozciągać na obu brzegach Jordanu.

Statek z żydowskimi osadnikami w porcie w Tel Avivie, 22 sierpnia 1939 roku (fot. domena publiczna).

Statek z żydowskimi osadnikami w porcie w Tel Avivie, 22 sierpnia 1939 roku (fot. domena publiczna).

Na słowach się nie skończyło. W 1937 roku władze sanacyjne zaoferowały broń i szkolenie wojskowe członkom Hagany, czyli żydowskiej samoobronie w Palestynie, która po wojnie stała się podstawą armii Izraela. Rok później podobną ofertę złożono Narodowej Organizacji Zbrojnej znanej też jako Irgun. Utworzyli ją radykalni rozłamowcy z Hagany, którzy prowadzili na Bliskim Wschodzie działalność terrorystyczną.

Artykuł został oparty m.in. na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Artykuł został oparty m.in. na książce Timothy’ego Snydera pt. „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (Znak Horyzont 2015).

Jeszcze w tym samym roku na Wołyniu rozpoczęto ćwiczenia z udziałem żydowskich bojowników. Polski konsul w Jerozolimie był z wyprzedzeniem informowany o akcjach Irgunu, a jeden z jego przywódców pracował jako agent naszego wywiadu. Timothy Snyder ocenia, że: polskie władze zaangażowały się w prosyjonistyczny spisek, który naziści uznaliby za zupełnie niezrozumiały – gdyby o nim wiedzieli.

Wszystko to można podsumować hasłem: Za naszą wolność od was.

Przeszkodą nie do przezwyciężenia okazała się postawa władających Palestyną Brytyjczyków. Arabski opór i obawa utratą kontroli nad tym terytorium skłonił rząd w Londynie do dramatycznego ograniczenia żydowskiej imigracji.

Rumuński holocaust

W 1919 roku na konferencji w Paryżu wymuszono na Rumunii przyznanie Żydom pełnego równouprawnienia. Tego samego wymagano zresztą od Polski i oba państwa protestowały – zgodnie, ale bezskutecznie.

27 czerwca 1941 roku żołnierze rumuńscy zainicjowali pogrom w Jassach, w czasie którego zabitych zostało przynajmniej 8 tys. Żydów. Kolejnych 5 tys. pognano do pociągu towarowego i przez 8 dni wożono bez celu po okolicznych terenach. Wielu zmarło z głodu, pragnienia i braku powietrza (fot. Cartea Neagră, domena publiczna).

27 czerwca 1941 roku żołnierze rumuńscy zainicjowali pogrom w Jassach, w czasie którego zabitych zostało przynajmniej 8 tys. Żydów. Kolejnych 5 tys. pognano do dwóch pociągów towarowych (po sto osób na wagon) i przez 8 dni wożono bez celu po okolicznych terenach. Wielu zmarło z głodu, pragnienia i braku powietrza (fot. domena publiczna).

W 1937 roku stu pięćdziesięciu tysiącom Żydów odebrano rumuńskie obywatelstwo. W 1940 roku wszystkich przedstawicieli tej narodowości pozbawiono reszty praw, wprowadzając ustawodawstwo wzorowane na niemieckim. Najgorsze miało jednak dopiero nadejść.

Jak podkreśla Timothy Snyder w „Czarnej ziemi”: Rumunia (…) była jedynym krajem – poza Niemcami – z własną polityką bezpośrednich masowych mordów na Żydach.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...podczas powstania warszawskiego dowództwo niemieckie wiedziało o tym, że Polacy używali kanałów, i postanowiło to wykorzystać? Z rozkazu Ericha von dem Bach-Zelewskiego mówiący po polsku Volksdeutsche mieli infiltrować środowisko jako przemytnicy żywności w sieci kanałów.

...pośród polskich oficerów zamordowanych w Katyniu była jedna kobieta? Janina Lewandowska zginęła chociaż nie miała stopnia oficerskiego.

...polscy oficerowie zamordowani w Katyniu do końca nie wiedzieli co ich czeka? Świadczą o tym ich spisane tuż przed śmiercią notatki, które odnaleziono podczas ekshumacji. 

Komentarze (29)

 1. steveminion Odpowiedz

  Hm, zabrakło na tej liście najważniejszego kraju, Watykanu. Żydowskie getta, prześladowania, odbieranie majątków i odzież mająca jednoznacznie wskazać przynależność żydowską to przecież wymysł Kościoła Katolickiego ale nikt o tym głośno nie mówi…

  • Yakuza Odpowiedz

   Może jakieś źródło? Co do getta to tak nazwa jak i pomysł odizolowania pochodzi od samych Żydów i to jeszcze z czasów średniowiecza. Prawda jest taka, że Żydzi w większości nie chcieli się asymilować a ich działanie na przestrzeni wieków było odbierane w róźnych krajach jako działalność szkodliwa. Pogarda, nienawiść, rasizm podwójna moralność to są nauki Talmudu, które ralizowane w prakytce owocowało oczywistą niechęcią.

   • Jowita Odpowiedz

    jak rozumiem jesteś dyplomowanym talmudystą, więc może wytłumaczysz mi – zawsze mam z tym problem – co zaliczyć do Miszny a co do Gemary, no i podstawa: jak to jest z tym Talmud Bawli i Talmud Erec Israel?

    • Rex

     Ocho..pasozyd się odezwał..mordercy Polaków od 1944-1956 roku jako żydokomuna UB jak i cały aparat reżimu komunistycznego

  • Marek Odpowiedz

   Co do tego artykułu – pisanie w kontekście holocaustu o planowanej akcji przesiedlenia Żydów na Madagaskar, której inicjatywa w znacznej mierze pochodziła od społeczności żydowskich jest mocno nie na miejscu i stanowi manipulację.

 2. DUST DEVIL Odpowiedz

  Oglądałem ostatnio dokument o sytuacji żydów w Londynie, Antwerpii i Paryżu. Z powodu imigracji muzułmanów, wielu żydów wyjeżdża do Izraela lub USA, ponieważ ciągle są atakowani i prowokowani przez muzułmanów…

  • HerAmadeos Odpowiedz

   Ja bym też prowokował, gdyby mi się ktoś wrył ze swoim do domu i stwierdził; „To moje bo 4 tysiące lat temu tu mój lud miał chatki” :(

   • Jowita Odpowiedz

    jak się wbił? Palestyńczycy do dziś chętnie sprzedają ziemię żydom, to dla nich tak jak sprzedać Kolumnę Zygmunta: biorę kasę za nic a kupiec niech się martwi.

    • N

     Taaa, i zaprosili ich żeby na ich terenach stworzyli swoje państwo. Tak jaskrawego mijania się z prawdą jak w twoim wpisie nie powstydziłby się Goebbels.

 3. Anonim Odpowiedz

  Nowocześni psedohistorycy tak bardzo chcą wrobić polaków w holokaust że aż popadają w śmieszność.
  Polskie władze przed wojną pomagały żydom którzy chcieli się osiedlić w Palestynie, szkoliły żydów do walki z arabami – i bardzo dobrze.
  Akurat do Palestyny żydzi sami chcieli emigrować i sami chcieli założyć tam państwo Izrael.
  Nikt ich do tego nie zmuszał, to było marzenie części żydów.
  Jaki to ma związek z holokaustem?

 4. Nasz publicysta | Redakcja Odpowiedz

  Wybrane komentarze do artykułu z serwisu wykop.pl
  http://www.wykop.pl/link/2811367/kto-planowal-inna-wersje-holocaustu-oto-co-inne-panstwa-chcialy-zrobic-z-zydami/

  underrated:
  Podczas II WŚ w USA prawie wcale nie pisano o mordach dokonywanych na Żydach przez Niemców w Europie. Jednym z powodów był… zbyt duży antysemityzm samych Amerykanów, którzy czytając o polityce III Rzeszy wobec narodu mojżeszowego mogliby się z nią utożsamić i pomyśleć, że Hitler to swój chłop i trzeba się z nim jakoś ułożyć.
  kult_cwaniaka:
  @underrated: Podobno jakieś 40mln białych Amerykanów ma niemieckie pochodzenie, a to jest zacznie więcej niż ci z pochodzenia Irlandzkiego, Szkockiego czy nawet Angielskiego, a to przecież angole zakładali tamten kraj i mówi się o jego kulturze jako o anglosaskiej. Jakim cudem żołnierza Johna, wnuka starego Hansa, który mu jeszcze po niemiecku pewnie kołysanki śpiewał udało się zaprzęgnąć do walki z armią narodu przodków to jest też w sumie dość zagadkowa sprawa, o której się chyba dość mało pisało i mało filmów o tym powstało, a jeśli już to do nas one raczej nie dotarły. Bo w przypadku Polskich amerykanów postawę przeciw krajowi przodków w sytuacji gdy większość społeczeństwa tego kraju reżim by popierało trochę ciężko sobie wyobrazić.

  dertom:
  Dla chłopów polskich czyli 70-60% społeczeństwa przed wojną Żyd to był faktycznie mieszczanin tamtego społeczeństwa. W niektórych miasteczkach było ich aż po 80%. Drobnomieszczańskie zajęcia należały do nich. W wielkich miastach ich odsetek też był bardzo duży, szczególnie na kresach. Jak ktoś był 7 synem w biednej chałupce rolnika to starał się przenieśc do miasteczka lub miasta i tu wchodził w konflikt z nimi, bo w większości Żydzi sami byli biedni i walczyli o byt. Żydzi sami się nie asymilowali w większości, a z drugiej strony Polacy nie uważali ich za część społeczeństwa, np. zwroty ” po zydowsku coś zrobił” czyli na opak, pogłoski o mordach rytualnych, stygmat tych którzy zabili Boga, wzajemnie się to nakładało. Dla takiego chłopa na przeludnionej wynędzniałej wsi, Żyd był pierwszym wrogiem w jego wyobrażeniu na drodze to wyjścia z nędzy, po nim „szlachta” II RP czyli urzędnicy, ziemianie i wojskowi. Tych ostatnich przez skrytą nienawiść jednocześnie podziwiał i czuł respekt przed Panami.
  kult_cwaniaka:
  @dertom: Co więcej łatwiej było zawłaszcza w 19-wiecznej Kongresówce, łatwiej było awansować społecznie Żydowskiemu synowi drobnego geszefciarza czy karczmarza niż polskiemu Antkowi synowi chłopa, bo w epoce industrialnej pieniądze zaczęto robić przede wszystkim na przemyśle i handlu, już pomijając fakt że młody Mosze umiał czytać i pisać nierzadko w dwóch lub trzech językach i nieźle rachował, a przysłowiowy Antek szedł do proboszcza żeby mu przeczytał co stoi w gazecie. W tym czasie kiedy Antoś dostawał kawałek pola po ojcu o co później do usranej śmierci kłócił się z bratem zza miedzy, młody Mosze siedział na praktykach u wuja Izaaka co miał sklep z galanterią skórzaną czy innymi duperelami w Warszawie, Łodzi czy Lublinie, nabierał szlifów w zawodzie i rozmyślał nad koncepcją własnego geszeftu, którego założenie mu się nierzadko udawało. Poza tym droga od handlarza do prawnika, lekarza czy innego szanowanego inteligenckiego zawodu zawodu także była, co logiczne znacznie, krótsza niż droga od oracza ziemi do tychże zawodów. W pewnym sensie całkiem niezły sukces w masowym awansie społecznym jaki odnosili Żydzi w okresie swojej emancypacji był efektem ich wepchnięcia w niszę handlu, pośrednictwa i ogólnego geszefciarstwa, jakiego dokonano na naszych ziemiach wieki wcześniej przed tym procesem.

 5. Giora Odpowiedz

  Z Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghetto
  „Jewish ghettos in Europe existed because Jews were viewed as alien due to their non-Christian beliefs in a Christian environment.[citation needed] As a result, Jews were placed under strict regulations throughout many European cities.[”
  Nie Zydzi, a ich przesladowscy stworzyli getta.
  Podaj, prosze, gdzie Talmud propaguje pogarde, nienawiść, rasizm podwójna moralność.
  Czytam swobodnie po hebrajsku i chetnie spojrze.

  • Rex Odpowiedz

   Nie udawaj debila..my też umiemy czytać..oświecona się znalazła..kurwa już od ponad stu lat są przykłady na Polski również..wiemy co tam psychopaci o podwójnej moralności napisali.??☺

 6. sachcio Odpowiedz

  witam. przyznaje ze jestem ignorantem historycznym i nie rozumiem jednego.
  otoz oficjalnie mowi sie ze Niemcy zamordowali ok 30mln Zydow (ktos nawet zostal skazany za podwazanie tej liczby), a na samym poczatku artykulu napisaliscie ze w calej Europie zylo ich 10mln. czyzby Niemcy „importowali” Zydow z innych kontynentow? pytam powaznie.

  • Nasz publicysta | Autor publikacji | Roman Sidorski Odpowiedz

   Nikt poważny nie mówi o 30 mln ofiarach Holocaustu. W czasie Zagłady zginęło ok. 6 mln Żydów.

 7. Mariusz Żabiński Odpowiedz

  Artykuł jest pisany tak jakby Polacy mieli być żydożercami. A widać jasno że chcieli umożliwić tylko żydom posiadanie własnego państwa narodowego. A z drugiej strony że pojawiały się głosy by jednak przeznaczyć ewentualne ziemie jednak dla Polski aniżeli dla tworzenia niezależnego nowego państwa.

 8. Adam Odpowiedz

  Aron Russo – you tube oraz protest żydów w Nowym Jorku – polecam. Nie powielajcie kłamstwa na temat żydów ! Bez wsparcia banków żydowskich Hitler i Stalin nie dokonali by tego. Uczmy się na faktach a nie bajkach typu obozy Watykańskie – widać że ktoś ma w sobie bardzo dużo złej woli !

  • Anonim Odpowiedz

   cytat „Bez wsparcia banków żydowskich Hitler i Stalin nie dokonali by tego.”
   no tylko zapomniales dodac jak pozyskano te fundusze – ot chocby kilka milionow wymordowano w tym celu

 9. yayaya Odpowiedz

  Z tekstu wynika, że w II RP w 1919 r,. obywatele polscy narodowosci żydowskiej nie byli równouprawnieni? To żart?

  • Rex Odpowiedz

   Zmanipulowany artykuł.pisany na konkretne zlecenie.niektorzy żyją z pisania zakłamanej historii, z oczerniania Polaków czy Niemców

   • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Panie, a może Pan wskazać lub przytoczyć konkretne argumenty, które byłyby sprzeczne z tym, co napisał autor? Skoro zarzuca mu Pan kłamstwo, dobrze byłoby to jednak uzasadnić…

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.