Polskie Imperium

Rozwiązanie konkursu: A na kogo Ty byś zorganizował zamach?

Autor: | 24 października 2014 | 505 odsłon

Nasz konkurs, w którym do wygrania były trzy egzemplarze książki Wojciecha Lady pt. „Polscy terroryści”, dobiegł końca. Jeżeli jesteście ciekawi jakie odpowiedzi uznaliśmy za najciekawsze, to zapraszamy do lektury.

Aby mieć szansę na zdobycie jednaj z trzech nagród należało odpowiecie na nasze pytanie. Trzeba było przy tym wykazać się kreatywnością, pisząc ciekawy komentarz. Dla formalności przypominamy pytanie konkursowe:

Jako członek (istniejącej od 1904 do 1911 r.) Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej macie wyznaczyć zaborczego urzędnika lub wojskowego, który stanie się kolejnym celem zamachu. Kto nim będzie i dlaczego?

Abyście mieli większe pole do popisu w naszym konkursie naginamy nico rzeczywistość i ramy czasowe, w których możecie operować, to cały okres zaborów, a nie tylko lata funkcjonowania OB PPS.

W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Wojciecha Lady pt. "Polscy terroryści".

W naszym konkursie możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Wojciecha Lady pt. „Polscy terroryści”.

A oto komentarze, które postanowiliśmy nagrodzić książkami:

I komentarz:
adetka: Jako członek OB PPS wyznaczam jako cel zamachu Gieorgija Skałona. Czym sobie zasłużył? Jako generał, gubernator warszawski i głównodowodzący wojsk postanowił karać rewolucjonistów śmiercią bez wyroku sądu. Gdyby ten argument nie wystarczał, Skałon nakazał w tajnej instrukcji skierowanej do innych gubernatorów by „tłumy manifestantów uważać za bandy powstańców i wystrzeliwać do zupełnego wytępienia, nie zezwalać na żadne wiece i mitingi, w razie wykrycia rozpraszać przy pomocy broni palnej”.

W przypadku tego człowieka nie ma wątpliwości, że na taki los zasłużył.

Jak mawiał Piłsudski: „Każde pokolenie krwią swą musi przypomnieć, że Polska żyje i że z niewolą się nie pogodziła”. W jaki sposób zwalczać terror Skałona? W tym przypadku cel uświęca środki…

II komentarz:
Paweł: Jesli mógłbym wybrać zaplanować oraz zorganizować zamach na jedną z postaci działającą na szkodę Polaków pod zaborami z pewnością zorganizował bym zabójstwo Iwana Paskiewicza. Dlaczego ? Ponieważ zabójstwo jednego urzędnika na pewno diametralnie nie zmieniło by losów naszego Narodu. Zadecydował o tym czynnik Moralny oraz psychologiczny, Paskiewicz przyspieszył upadek powstania Listopadowego oraz odznaczył się niezwykłym okrucieństwem w trakcie kampanii na Litwie jak i w samej Warszawie. Prowadził również po powstaniu politykę antypolską a także nałożył na Królestwo Polskie : represje polityczne, sankcje gospodarcze oraz przyczynił sie do polityki rusyfikacyjnej. Uważam iż zlikwidowanie Namiestnika Iwana Paskiewicza pozwoliło by społeczeństwu polskiemu przetrwać w lżejszy sposób represje po powstaniu podniosły by morale oraz zachęciło kolejne pokolenia do walki z zaborcami a także zakończyło by tzw „noc Paskiewiczowską” dając sporo do myślenia Rosjanom ale także i Prusom no i przynajmniej w symbolicznym stopniu zatryumfowała by sprawiedliwość w historii. ;)

III  komentarz:
Daniel: Osobiście zamach zaplanowałbym na Nikołaja Nowosilcowa tego Pana znanego z III cz. Dziadów Adama Mickiewicza na początku XIX wieku nie było osoby która z większą zaciekłością zwalczałaby organizacje patriotyczne , narodowowyzwoleńcze , On doprowadził do rozwiązania Towarzystw Filomatów i Filaretów . W następstwie procesu członków tych organizacji Adam Mickiewicz został uwięziony i wyemigrował jak się okazało do końca życia już nigdy nie wrócił na tereny Polski . Czyż to nie jest wystarczające oby On był tą osobą?

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a tym którym się nie poszczęściło przypominamy, że z naszym kodem możecie kupić książkę Wojciecha Lady ze sporym rabatem.

Wszystkie odpowiedzi konkursowe możecie przeczytać klikając w ten link.

Nie wygrałeś w konkursie? Nic straconego kup książkę dużo taniej niż inni:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

agnodike
…Ateńczycy zabraniali paniom praktyk medycznych pod groźbą kary pozbawienia życia? Takiemu prawu sprzeciwiła się piękna Agnodike, która jako młoda położna musiała obnażać się dla zdobycia zaufania ciężarnych.

Murphy_family
…w 1898 roku w pewnym małym australijskim miasteczku zamordowano trójkę rodzeństwa? Wiele wskazuje, że zmarli utrzymywali kazirodcze stosunki, a zabójstwa dokonali ich rodzice… albo miejscowy ksiądz.

slownik
…PRL-owskie służby specjalne zabiły pewną kobietę… przez pomyłkę? Pewna młoda tłumaczka zginęła tylko dlatego, że trzy ulice dalej mieszkała kobieta o tym samym imieniu i nazwisku, krewna broniącego opozycjonistów prawnika.