Polskie Imperium

Relacja z Targów Książki Historycznej w Krakowie. Część III

Autor: | 3 października 2012 | 315 odsłon

Kolejną część relacji zaczynamy od wizyty na stoisku zaprzyjaźnionego z „Ciekawostkami” Instytutu Wydawniczego Erica.

Zapytany o tytuły, które poleciłby naszym czytelnikom Maciej Frankowski z Erici zaproponował w pierwszej kolejności nową powieść Juraja Červenáka. „Żelazny kostur” to pierwsza część cyklu „Bohatyr” bestselerowego czeskiego autora, odczytująca mity Rusi Kijowskiej. W związku ze zbliżającą się premierą „Bitwy pod Wiedniem” drugą polecaną książką jest „Husaria pod Wiedniem„, która wchodzi do księgarń ramię w ramię z filmem wchodzącym do kin. 9 października kupujemy „Husarię”, a 12 ruszamy na seans konfrontować film z nowo nabytą wiedzą!

Stoisko Instytutu Wydawniczego Erica.

Stoisko Instytutu Wydawniczego Erica.

Przy stoisku poznańskiej Repliki zagadnęliśmy pana Roberta Falewicza. Czytelnikom „Ciekawostek” polecił przede wszystkim „Radzieckie kobiety w walce. Historia przemocy na Froncie Wschodnim” (nomen omen w tłumaczeniu miłościwie nam panującego redaktora naczelnego naszego portaliku). To opowieść o innej stronie drugiej wojny światowej, z karabinem przystrojonym czerwonymi makami w tle. Druga z polecanych książek to „Burza nad Provinz Pommern. Upadek Prowincji Pomorskiej Trzeciej Rzeszy„. Opowieść Leszka Adamczewskiego osnuta jest wokół kilkudziesięciu sensacyjnych epizodów z okresu upadku Trzeciej Rzeszy i pierwszych lat pokoju. Brzmi ciekawie.

Stoisko wydawnictwa Replika.

Stoisko wydawnictwa Replika.

No dobrze, muszę się do czegoś przyznać. Przy stoisku Wysokiego Zamku i Avalonu zaciekawiła mnie pozycja, której się nie spodziewałam. „Piwo to napój niezbędny” rzecze Sławomir Jędrzejewski i nie ukrywajmy – spora część braci studenckiej, zaczynającej właśnie rok akademicki powtarza za nim. Autor opowiada historię Kresów II Rzeczypospolitej z perspektywy przemysłu piwowarskiego, czego nikt przed nim jeszcze nie próbował. Ciekawostka w sam raz dla czytelników „Ciekawostek”.

Stoisko wydawnictw Wysoki Zamek i Avalon.

Stoisko wydawnictw Wysoki Zamek i Avalon.

Jako że i Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski i Targi Książki Historycznej w Krakowie gościły w szacownych murach Uniwersytetu Jagiellońskiego, nie możemy pominąć w relacji wydawnictwa uniwersyteckiego. Kiedy zapytaliśmy o książki polecane czytelnikom „Ciekawostek” miłe panie na stoisku zaproponowały nam przede wszystkim bardzo ciekawą serię  „Ex Oriente„. Książki ukazujące się w tej serii stanowią opowieść o Dalekim Wschodzie, styku kultur i filozofii. Znamy i polecamy. Oprócz „Ex Oriente” Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego proponuje czytelnikom „Ciekawostek” „Wojnę secesyjną” Adama I. P. Smitha. To najbardziej fascynujący epizod w dziejach Stanów Zjednoczonych, jednak w Polsce wciąż mało znany.

Stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powiedz innym co myślisz:

Aleksandra Zaprutko-JanickaAleksandra Zaprutko-Janicka - Krakowska historyczka i publicystka, współzałożycielka „Ciekawostek historycznych”. Autorka ponad 200 artykułów popularnonaukowych.We wrześniu 2015 roku wydała książkę „Okupacja od kuchni” poświęconą kulinarnemu obliczu II wojny światowej.. Więcej informacji o autorze.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

russian-1
zachodni korespondenci ukrywali przed światem klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-33 i powielali radziecką propagandę o sukcesach pięciolatki bo… bali się o swoje akredytacje prasowe?

Na-ksiezycu
udział Polaków w podboju kosmosu był większy, niż powszechnie się sądzi? Bez pracy takich naukowców jak Mieczysław Bekker czy Wojciech Rostafiński człowiek nie postawiłby stopy na Księżycu.

Une_leçon_clinique_à_la_Salpêtrière
na przełomie XIX i XX wieku wielu naukowców dało się porwać modzie na spirytyzm? Konstruktorzy i wynalazcy, umysły ścisłe, wieczorami brali udział w seansach mediumicznych!