Ciekawostki Historyczne

Mikołaj z Miry (ok. 270 – 6 grudnia 345 lub 352)

Mikołaj z Miry (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Mikołaj z Miry (fot. domena publiczna)

Mikołaj z Miry (ok. 270 – 6 grudnia 345 lub 352) – święty katolicki i prawosławny, biskup. Pierwsze wzmianki o świętym Mikołaju pojawiają się dopiero w VI wieku n.e., za panowania cesarza Justyniana. Według legendy żył na przełomie III – IV w. n.e., sprawował posługę biskupią w Mirze oraz miał uczestniczyć w pierwszym soborze powszechnym (odbył się w Nicei; potępiono na nim Ariusza), współcześni o nim nie wspominają.

Pierwsze znane wzmianki mówią o istniejącym kulcie Mikołaja (pochowano go w bazylice, a pielgrzymi modlili się u jego grobu). Uznawano go za męczennika. Pierwszy żywot wspominający biskupa Miry powstał w IX wieku w Bizancjum. Jego autor przekazuje informacje wedle których święty był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców i od najmłodszych lat odznaczał się skromnością, stroniąc od rozrywek. Gdy odziedziczył majątek swojej rodziny oddał go potrzebującym. Kiedy został biskupem, zwalczał pogaństwo oraz zwolenników arianizmu.

W Polsce kult świętego zadomowił się za sprawą królowej Rychezy, żony Mieszka II. Władczyni, spokrewniona z bizantyjskimi cesarzami, przywiązanie do biskupa Miry modnego na dworze w Konstantynopolu przejęła od swojej babki, Teofano. Dopiero wraz z przybyciem Rychezy nad Wisłą rozpoczyna się kult Mikołaja i powstają z jej fundacji świątynie pod jego wezwaniem.

Prawdopodobnie szczątki świętego znajdują się w bazylice w Bari w południowych Włoszech, gdzie pochowana jest także królowa Bona. W 1087 roku baryjczycy wywieźli relikwie świętego z Miry do swojej ojczyzny, która stała się później ośrodkiem jego kultu.

Dowiedz się więcej o św. Mikołaju:

Starożytność

Brygida tak kochała piwo, że zamieniała w nie brudną wodę po…

Mikołaj wskrzeszał piwoszy, którzy przed śmiercią nie zdążyli uiścić rachunku za wypitego browara. Brygida zamiast rozmnażać wino, multiplikowała beczki ze…

11 czerwca 2017 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

Średniowiecze

Polskie korzenie… świętego Mikołaja?

Tysiąc lat temu niemal nikt nie wierzył w świętego Mikołaja. Zmieniło się to za sprawą jednej rodziny. I kilku…

6 grudnia 2016 | Autorzy: Kamil Janicki

Nowożytność

Morderca w czerwonym kubraku. Ile osób zabił święty Mikołaj?

Jest patronem dzieci, piekarzy, panien na wydaniu i ubogich. Wyobrażamy go sobie albo jako czcigodnego biskupa, albo jowialnego staruszka…

5 grudnia 2015 | Autorzy: Paweł Czernich

Ciekawe materiały o św. Mikołaju z portalu TwojaHistoria.pl:

Starożytność

Czy wreszcie odnaleziono grób świętego Mikołaja?

Dotychczas sądzono, że doczesne szczątki świętego Mikołaja znajdują się w Bari, w tej samej świątyni, w której pochowana jest…

7 października 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Dowiedz się, skąd wziął się kult Mikołaja w Polsce:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.