Ciekawostki Historyczne

Hans Frank (1900–1946) 

fot.Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

Hans Frank zyskał przydomek „rzeźnika Polski”.

Hans Frank

Urodzony w Karlsruhe, działacz Deutsche Arbeitspartei, przekształconej później w partię nazistowską. Od 1927 roku pracował jako prawnik, broniąc nazistów, głównie w sprawach o pobicie osób o komunistycznych poglądach. Zwrócił na siebie uwagę Hitlera, kiedy pewnego razu wezwał go na rozprawę jako świadka. Od tego momentu Frank reprezentował przywódcę nazistów w sądzie, łącznie w ponad 150 procesach.

W 1939 roku Frank objął funkcję naczelnika partii nazistowskiej. 26 września tego samego roku Hitler mianował go generalnym gubernatorem okupowanej Polski. Urząd ten sprawował przez niemal sześć lat, w tym czasie niszcząc gospodarkę i wykorzystując ludność. Pod jego jurysdykcją znajdowała się większość położonych na terenie Rzeczpospolitej obozów koncentracyjnych. Wśród innych nazistów Frank zasłynął z niezwykłej bezwzględności wobec Polaków i Żydów.

W 1945 roku uciekł z Krakowa, zabierając ze sobą wiele dzieł sztuki, w tym Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Portret młodzieńca Rafaela oraz Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta. Część obrazów zwrócono później Polsce, ale niektóre przepadły na zawsze. 4 maja został aresztowany przez amerykańskie wojsko. Czterdzieści dwa tomy dzienników, które prowadził, dostarczyły wielu kluczowych dowodów w procesie norymberskim.

Po długiej i zażartej obronie przed Trybunałem, przyznał się do winy i został skazany na śmierć. Przed wykonaniem wyroku nawrócił się i ogłosił, że bierze na siebie odpowiedzialność za zbrodnie wyrządzone przez nazistowskie Niemcy. Powieszono go w nocy 16 października 1946 roku.

O życiu osobistym i działalności nazistowskich zbrodniarzy z punktu widzenia ich córek i synów opowiada wydana niedawno przez Znak Horyzont książka Geralda Posnera „Dzieci Hitlera”.

Dowiedz się więcej o Hansie Franku:

Druga wojna światowa

Wawel pod hańbą swastyki

To były chyba najbardziej hańbiące lata dla Wawelu. Stał się rezydencją prawdziwej nazistowskiej kanalii: rządzącego Generalnym Gubernatorstwem Hansa Franka.

5 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Goralenvolk – sługusy Hitlera spod samiuśkich Tater

To jeden z najbardziej wstydliwych epizodów w historii Podhala. Jesienią 1939 roku delegacja górali złożyła hołd wiernopoddańczy przed Hansem…

12 lipca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Najważniejsi naziści po zakończeniu wojny. Co stało się z Goebbelsem, Hessem,…

Po II wojnie światowej nazistowscy przywódcy mieli prosty wybór: samobójstwo, ucieczka lub oddanie się w ręce wymiaru sprawiedliwości. Problem w…

2 marca 2019 | Autorzy: Michał Procner

 

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.