Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Che Guevara (1928-1967)

Che Guevara (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Che Guevara (fot. domena publiczna)

Che Guevara (1928-1967) – latynoamerykański rewolucjonista. Ernesto Guevara de la Serna urodził się w Argentynie, w lewicującej rodzinie z klasy średniej. W dzieciństwie chorował, dzięki czemu uniknął poboru do wojska. Skończył medycynę. Po ukończeniu studiów wyruszył na wyprawę motocyklową po Ameryce Południowej(powstał wówczas „Dziennik motocyklowy”).

W tym czasie jego poglądy się zradykalizowały i zaczął identyfikować się z lewicą rewolucyjną. Osiadł w Gwatemali, gdzie praktykował medycynę, związał się z Peruwianką Hildą Acostą, nawiązał sieć kontaktów, m.in. z kubańskimi rewolucjonistami. Po przewrocie w Gwatemali, zorganizowanym przez CIA, Che musiał uciekać. Osiadł w Meksyku i ożenił się z Hildą. W 1955 roku wstąpi do ruchu 26 lipca, który dążył do obalenia kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty. W tym czasie poznał braci Castro – Fidela i Raula. W 1956 roku rewolucjoniści wyruszyli na Kubę, jednak zostali rozbici. Z desantującego oddziału przeżyło zaledwie 12 ludzi, w tym Che i bracia Castro. Schronili się wśród najbiedniejszych Kubańczyków i zaczęli budowanie wojska niemal od zera.

Guevara, jako przywódca oddziałów partyzanckich, zajmował się między innymi edukacją lokalnej ludności. 1 stycznia 1959 roku, wobec kolejnych sukcesów rewolucjonistów, z którymi jego generałowie negocjowali pokój, Batista uciekł z kraju. Che zaangażował się w tworzenie nowego systemu na Kubie. Będąc członkiem rządu brał udział w reformach; podróżował po świecie. W 1964 roku udał się do siedziby ONZ jako szef kubańskiej delegacji. Krytykował wówczas politykę apartheidu, gorsze traktowanie czarnoskórej ludności w Ameryce oraz Indian. Miały wówczas miejsce dwa nieudane zamachy na niego. W 1965 roku wycofał się z życia publicznego, rezygnując z funkcji politycznych i wyjechał do Afryki walczyć w konflikcie w Kongo. Jego celem było „eksportowanie rewolucji”. W 1966 roku Guevara przeniósł się do Boliwii, gdzie przystał do tamtejszej partyzantki walczącej z juntą wojskową. W 1967 roku został wzięty do niewoli i stracony.

Dowiedz się więcej o Che Guevarze:

Trudno o gorszych ojców niż Che Guevara i Fidel Castro (fot. domena publiczna).

Zimna wojna | 14.05.2014 | Autor:

Najgorsi ojcowie świata? Kubańscy rewolucjoniści!

Każdego wieczora zastanawiasz się, czy tatuś dzisiaj przyjdzie? Pytasz czy może już go aresztowali? Czy znowu będzie musiał się ukrywać? Czy dosięgnie go kula znienawidzonej rządowej armii? Jeśli dręczą cię takie właśnie problemy to znak, że masz przerąbane….

Che Guevara ewidentnie miał problem z pogodzeniem się, że ta śliczna dziewczyna zamiast pracować jako pielęgniarka, czy sekretarka, chce walczyć z bronią w ręku na pierwszej linii (zdjęcie z wręczenia dyplomów, udostępnione przez wydawnictwo SQN, pochodzi z książki „Mój Che”).

Zimna wojna | 28.04.2014 | Autor:

Jak poderwać rewolucjonistkę? Sztuka uwodzenia według Che Guevary

Kiedy w zagubionym w górach obozie partyzantów nagle pojawia się młoda i piękna dziewczyna, każdy marzy o tym, by zawrzeć z nią bliższą znajomość. I momentalnie zaczynają się próby podrywu. Można je podejmować z klasą dżentelmena, można na…

Książki o Kubie: