Ciekawostki Historyczne

Jan Paweł II (1920-2005)

Jan Paweł II

Kardynał, papież i święty Kościoła katolickiego. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako Karol Wojtyła. Tuż przed wybuchem II wojny światowej po przeprowadzce do Krakowa zaczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach okupacji współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny.

Po ukończeniu studiów teologicznych 1 listopada 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. 19 czerwca 1948 roku na Wydziale Teologicznym UJ obronił pracę doktorską, a w 1953 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W latach 1958-1978 był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 28 września 1958 roku został biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej, a jednocześnie najmłodszym biskupem w Polsce. Zawierzył wtedy dewizą „Totus Tuus” swoją posługę Matce Bożej. W roku 1963 był już arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku kardynałem.

Na papieża konklawe wybrało Karola Wojtyłę 16 października 1978 roku. Przyjął wtedy imię Jan Paweł II jako znak kontynuacji działalności Jana Pawła I. W dniach 2-10 czerwca 1979 roku odbył pierwszą pielgrzymkę do Polski. 2 czerwca wypowiedział sławetne słowa: Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Łącznie pielgrzymował do Polski aż 9 razy. 13 maja 1981 roku został ciężko ranny w zamachu, którego sprawcą był Mehmet Ali Ağca. Jego stan był krytyczny, ale przeżył.

W roku 1985 ustanowił Światowe Dni Młodzieży. Silne było też jego wsparcie dla demokratycznej opozycji w Polsce. Uważa się, że swoją postawą przyczynił się do powstania „Solidarności”. Jan Paweł II przez lata zmagał się z chorobą Parkinsona. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany, natomiast 27 kwietnia 2014 roku kanonizował go Franciszek.

Artykuły związane z Janem Pawłem II

Zimna wojna

Czy władze PRL ucieszyły się z…

Dla przywódców Polski Ludowej Kościół był wrogiem publicznym numer jeden. Nie cofali się przed niczym, by ograniczyć wpływy „psujących państwo” duchownych. Wydawało się, że wybór…

27 kwietnia 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Zimna wojna

Co tyrani i dyktatorzy mieli do…

Gdy ważyło się życie Jana Pawła II, z całego globu do Watykanu płynęły modlitwy i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Depesze słali przywódcy światowych mocarstw, rządy…

17 maja 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Zimna wojna

Ile osób ucierpiało w zamachu na…

Kule wystrzelone 13 maja 1981 r. przez tureckiego ekstremistę Ali Ağcę wymierzone były w papieża Jana Pawła II. Trafiły jednak nie tylko jego. Były jeszcze…

11 maja 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.