Ciekawostki Historyczne

Jan Paweł II (1920-2005)

Jan Paweł II

Kardynał, papież i święty Kościoła katolickiego. Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako Karol Wojtyła. Tuż przed wybuchem II wojny światowej po przeprowadzce do Krakowa zaczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach okupacji współorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny.

Po ukończeniu studiów teologicznych 1 listopada 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. 19 czerwca 1948 roku na Wydziale Teologicznym UJ obronił pracę doktorską, a w 1953 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego. W latach 1958-1978 był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 28 września 1958 roku został biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej, a jednocześnie najmłodszym biskupem w Polsce. Zawierzył wtedy dewizą „Totus Tuus” swoją posługę Matce Bożej. W roku 1963 był już arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku kardynałem.

Na papieża konklawe wybrało Karola Wojtyłę 16 października 1978 roku. Przyjął wtedy imię Jan Paweł II jako znak kontynuacji działalności Jana Pawła I. W dniach 2-10 czerwca 1979 roku odbył pierwszą pielgrzymkę do Polski. 2 czerwca wypowiedział sławetne słowa: Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Łącznie pielgrzymował do Polski aż 9 razy. 13 maja 1981 roku został ciężko ranny w zamachu, którego sprawcą był Mehmet Ali Ağca. Jego stan był krytyczny, ale przeżył.

W roku 1985 ustanowił Światowe Dni Młodzieży. Silne było też jego wsparcie dla demokratycznej opozycji w Polsce. Uważa się, że swoją postawą przyczynił się do powstania „Solidarności”. Jan Paweł II przez lata zmagał się z chorobą Parkinsona. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany, natomiast 27 kwietnia 2014 roku kanonizował go Franciszek.

Artykuły związane z Janem Pawłem II

Zimna wojna

Czy władze PRL ucieszyły się z tego, że Karol Wojtyła został…

Dla przywódców Polski Ludowej Kościół był wrogiem publicznym numer jeden. Nie cofali się przed niczym, by ograniczyć wpływy „psujących…

27 kwietnia 2019 | Autorzy: Anna Winkler

Zimna wojna

Co tyrani i dyktatorzy mieli do powiedzenia o zamachu na Jana…

Gdy ważyło się życie Jana Pawła II, z całego globu do Watykanu płynęły modlitwy i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia….

17 maja 2017 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Zimna wojna

Ile osób ucierpiało w zamachu na Jana Pawła II?

Kule wystrzelone 13 maja 1981 r. przez tureckiego ekstremistę Ali Ağcę wymierzone były w papieża Jana Pawła II. Trafiły…

11 maja 2017 | Autorzy: Paweł Stachnik

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.