Ciekawostki Historyczne

Elżbieta II (1926-2022) królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Elżbieta II

Królowa Elżbieta II (1953)

Późniejsza królowa Wielkiej Brytanii urodziła się 21 kwietnia 1926 w dzielnicy Mayfair, w Londynie. Na chrzcie 29 maja tego samego roku otrzymała imiona Elizabeth Alexandra Mary. Była pierwszym dzieckiem przyszłej pary królewskiej, Jerzego VI oraz królowej Elżbiety. W roku 1936 zmarł jej dziadek, król Jerzy V. Następca tronu i kolejny król, Edward VIII zdecydował się abdykować, aby móc poślubić Wallis Simpson. W tych okolicznościach kolejnym monarchą został ojciec Elżbiety, natomiast ona sama stała się następczynią tronu. Tak ona, jak i jej młodsza siostra Małgorzata zdobywały wiedzę w domu. Od momentu, kiedy jej ojciec został królem zaczęła także uczyć się prawa oraz historii konstytucjonalizmu. Opanowała również język francuski, ta umiejętność przydała się jej w czasie własnego panowania. Zdobywała również wiedzę z zakresu sztuki i muzyki. Uczyła się jazdy konnej, była też dobrą pływaczką. Natomiast zamiłowanie do koni, tak jazdy konnej, jak i ich hodowli, towarzyszyło jej przez całe życie.

W roku 1934 Elżbieta po raz pierwszy spotkała swojego przyszłego męża Filipa, księcia Edynburga. Miało to miejsce przy okazji wesela Jerzego, wuja Elżbiety i księcia Kentu oraz greckiej księżniczki Mariny. Po kolejnych spotkaniach para w dalszym ciągu utrzymywała ze sobą kontakt w trakcie II wojny światowej. W tym czasie książę Filip służył w brytyjskiej marynarce wojennej – Royal Navy. Sama Elżbieta jednak również miała za sobą epizod związany z armią. W roku 1945 dołączyła do Auxiliary Territorial Service (służb pomocniczych), ucząc się w tym czasie prowadzenia samochodów oraz mechaniki. Przez swoją służbę w ATS stała się pierwszą kobietą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, która służyła w wojsku w pełnym wymiarze.

Czytaj także: Książę Filip. Kim był mąż brytyjskiej królowej Elżbiety II?

Dwa lata po zakończeniu wojny, 9 lipca 1947 roku zostały ogłoszone zaręczyny Elżbiety i księcia Filipa. Ich ślub miał miejsce 20 listopada 1947 roku w Westminster Abbey. Już w kolejnym roku, 14 listopada 1948, przyszedł na świat ich pierwszy syn – Karol, przyszły książę Walii i obecny król Karol III, natomiast po kolejnych dwóch latach urodziła się księżniczka Anna. Przez dwa lata we czwórkę mieszkali na Malcie, gdzie książę Filip wtedy stacjonował. Był zaokrętowany na niszczycielu HMS „Chequers”.

Elżbieta w mundurze Auxiliary Territorial Service, 1945

6 lutego 1952 roku po długiej chorobie zmarł Jerzy VI. Elżbieta była wtedy wraz ze swoim mężem w trakcie podróży po państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w której odbyciu wyręczyła chorego ojca. W momencie jego śmierci przebywała w Kenii. Jej koronacja jako królowej Wielkiej Brytanii miała miejsce 2 czerwca 1953 roku. Koronę na jej głowę włożył arcybiskup Cantenbury dr Geoffrey Fisher. Na wyraźne życzenie Elżbiety jej koronacja była transmitowana przez telewizję. Był to pierwszy taki przypadek w historii. Kilka lat później na świat przyszli kolejni synowie: w roku 1960 książę Andrzej, a w 1964 książę Edward. Do momentu śmierci Elżbiety II w jej rodzinie pojawiło się łącznie ośmioro wnuków i dwanaścioro prawnuków.

W czasie swojego panowania kilkakrotnie musiała się mierzyć ze skandalami w rodzinie królewskiej. Pamiętną taką sprawą były wydarzenia wokół małżeństwa księcia Karola i księżnej Diany. Po tragicznej śmierci tej ostatniej dwór królewski był często krytykowany za zbyt późną i ograniczoną reakcję. Zauważalny był jednak fakt skłonienia przez królową głowy w momencie przejazdu konduktu pogrzebowego Diany. Z drugiej strony w przypadku oskarżeń o napaść seksualną w odniesieniu do księcia Andrzeja reakcja królowej była błyskawiczna. Zostały mu odebrane wszelkie tytuły, tak wojskowe, jak i wynikające z przynależności do rodziny królewskiej.

Czytaj także: Historia diamentu Koh-i-noor. Najcenniejszy, najdroższy diament świata

Elżbieta II utrzymywała regularne kontakty tak z premierami Wielkiej Brytanii, jak i przywódcami różnych państw świata. W trakcie jej panowania zmieniło urzędowało łącznie 16 brytyjskich premierów, od Winstona Churchilla do Liz Truss. Tak w Pałacu Buckingham, jak i w Białym Domu rozmawiała również z 12 prezydentami Stanów Zjednoczonych. Jako pierwszy brytyjski monarcha od 1917 roku zdecydowała się odwiedzić Rosję. Wizyta ta miała miejsce w 1994 roku, za kadencji Borysa Jelcyna. Na liście przywódców, z którymi rozmawiała byli również m.in. Charles de Gaulle, Angela Merkel, a nawet Xi Jinping. Spotykała się również z przywódcami państw Commonwealthu. Kolejnym przykładem pierwszej wizyty Elżbiety II była jej podróż do Watykanu 5 maja 1961 roku, za pontyfikatu Jana XXIII. Była to pierwsza w historii wizyta państwowa monarchy brytyjskiego w Watykanie. Z kolei 28 maja 1982 w Pałacu Buckingham spotkała się z Janem Pawłem II.

Elżbieta II tylko raz w swoim życiu odwiedziła Polskę. Miało to miejsce pomiędzy 25 a 27 marca 1996 roku. Do Polski zaprosił ją jeszcze prezydent Lech Wałęsa, którego zresztą wraz z żoną Danutą przyjęła w kwietniu 1991 roku. Królowa brytyjska oraz książę Edynburga zostali w Polsce powitani przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz jego małżonkę Jolantę. Pomiędzy królową a prezydentem Polski doszło do wymiany orderów: Elżbieta II została odznaczona Orderem Orła Białego, natomiast Aleksander Kwaśniewski otrzymał Wielki Krzyż Rycerski Orderu Łaźni. Para królewska złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, jak i przy pomniku Mur Umschlagplatz. Przemawiała również w polskim parlamencie.

fot.CC BY 2.0

Królowa Elżebieta II podczas otwarcia parlamentu walijskiego w 2011

W roku 2009 Elżbieta II ustanowiła pierwszy order, w którym zawarła swoje imię: Elizabeth Cross. Jest on wręczany członkom rodzin brytyjskich wojskowych, którzy zginęli w trakcie służby wojskowej lub padli ofiarą działań terrorystycznych licząc od roku 1948 do czasów współczesnych. W roku 2017 Elżbieta II i książę Filip stali się pierwszą w historii parą królewską, która świętowała swoje platynowe gody – 70 lat małżeństwa. Sama Elżbieta II dokładnie 9 września 2015 stała się najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Książę Filip odszedł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat, natomiast królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku przeżywszy lat 96. Panowała łącznie przez ponad 70 lat.

Więcej materiałów związanych z królową: 

Historia najnowsza

Sławy o polskich korzeniach

Wśród największych światowych osobistości nie brak ludzi o polskich korzeniach. Oto kilkoro z nich. Niektóre nazwiska z pewnością Was…

2 maja 2024 | Autorzy: Krzysztof Pyzia

Dwudziestolecie międzywojenne

Edward VIII „nazistowski król” Wielkiej Brytanii. Abdykował z miłości do kobiety…

Przez wiele lat uważano, że abdykacja Edwarda VIII była spowodowana zbyt niskim pochodzeniem jego ukochanej Wallis Simpson i jej…

4 stycznia 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Top 10 najdłużej panujących władców w historii

W minionych stuleciach przeciętna długość życia, nawet wśród uprzywilejowanych kręgów społecznych, oscylowała w okolicach 40-tki. Mimo to niektórym władcom…

13 sierpnia 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.