Ciekawostki Historyczne
Dwudziestolecie międzywojenne

Czym jest Fort Knox?

Interesuje się nim Elon Musk. Nikt jeszcze nie próbował się do niego włamać. Oto jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w USA, gdzie złota jest pod dostatkiem.

Militarna historia tego miejsca w stanie Kentucky sięga połowy XIX wieku. W 1862 roku w trakcie wojny domowej stacjonowała tam 6 Armia Michigan – wówczas wzniesiono fortyfikacje. W roku 1902 w związku z manewrami wojskowymi zaczęto rozważać przekształcenie ich w stałą placówkę. Kolejnym impulsem do zainteresowania się tym obszarem stała się I wojna światowa, kiedy Kongres wydzierżawił na potrzeby ćwiczeń artylerii teren o powierzchni 10 000 akrów. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się obecna nazwa – na cześć amerykańskiego generała i bohatera czasów rewolucji Henry’ego Knoxa, dowódcy artylerii i pierwszego w dziejach USA sekretarza wojny.

Budowa właściwego obiektu rozpoczęła się w 1918 roku. Początkowo planowano, że zajmie on powierzchnię aż 40 000 akrów, ale w roku 1920 nieco „pomiarkowano”. Dekadę później na stole pojawiła się propozycja utworzenia tam centrum szkoleniowego dla rezerwy, Gwardii Narodowej oraz wojsk pancernych. Oficjalnie nazwę Fort Knox nadano nowej bazie 1 stycznia 1932 roku. Skąd jednak wzięło się w nim złoto? I to w takiej ilości?

Sterylizacja kruszcu

Aby to zrozumieć, musielibyśmy przyjrzeć się amerykańskiej polityce monetarnej lat 30. Celem tych działań było nakręcenie koniunktury. Zaczęło się od zapowiedzi dewaluacji dolara do 50% w maju 1933 roku w ramach tzw. poprawki Thomasa. W efekcie Amerykanie masowo pozbywali się pieniędzy. Koniunktura wzrosła, ale w pewnym momencie naród amerykański zdał sobie sprawę, że dewaluacja może być blefem – i wrócili do oszczędzania. Kolejna decyzja o dewaluacji została ogłoszona w październiku i miała podobny skutek. Natomiast 21 stycznia 1934 roku wyznaczono cenę złota na 35 dolarów za uncję, co oznaczało dalszą dewaluację o 41%.

Fort Knox widziany z powietrza.fot.John Coffman/domena publiczna

Fort Knox widziany z powietrza.

Ale prawdziwy szok miał miejsce 30 stycznia, kiedy na mocy „Gold Reserve Act” zawieszono wymienialność dolara na złoto, a na posiadanie tego ostatniego nałożono potężne ograniczenia. Amerykanie jakoś musieli się go pozbyć. Całość tych działań za prezydentury Franklina Delano Roosevelta określana jest mianem „sterylizacji złota” – czyli odseparowania systemu monetarnego od kruszcu. W ten właśnie sposób w rękach państwa znalazła się nagle znacząca ilość złota, które trzeba było gdzieś zmagazynować. I tym miejscem stał się właśnie Fort Knox, którego formalna nazwa brzmi United States Bullion Depository.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Co ukryto w skarbcu?

Zanim powstał Fort Knox, większość amerykańskiego złota składowano w Filadelfii i Nowym Jorku. Nową lokalizację uznano jednak za znacznie lepszą m.in. ze względów bezpieczeństwa – baza znajduje się w środku kontynentu i nie jest tak narażona na ataki z zewnątrz, jak np. miasta na wschodnim wybrzeżu USA. Kruszec zaczęto zwozić tam w roku 1937. Transportowano go pociągami, a cała operacja zajęła łącznie aż 7 miesięcy.

Co ciekawe, w skarbcu znalazło się nie tylko amerykańskie złoto – trafił tam również kruszec zapłacony już innym krajom, który jednak ze względów bezpieczeństwa miał pozostać w Stanach. A nawet nie tylko złoto. Kiedy zaczęła się II wojna światowa, w Fort Knox umieszczono m.in. brytyjskie insygnia koronacyjne oraz Magna Carta Libertatum, a także Biblię Gutenberga. Ukryto w nim również rezerwy z państw, które zostały napadnięte przez nazistowskie Niemcy.

Kruszec zaczęto zwozić do Fortu w roku 1937. Transportowano go pociągami, a cała operacja zajęła łącznie aż 7 miesięcy.fot.United States Post Office Department/domena publiczna

Kruszec zaczęto zwozić do Fortu w roku 1937. Transportowano go pociągami, a cała operacja zajęła łącznie aż 7 miesięcy.

Ale nie skończyło się wyłącznie na tym. Gdy 7 grudnia 1941 roku Japonia zaatakowała Pearl Harbor, Amerykanie zadecydowali, że na wszelki wypadek w Fort Knox powinny zostać złożone najważniejsze dla historii USA dokumenty: Deklaracja Niepodległości, pierwotne projekty amerykańskiej konstytucji oraz przemowa gettysburska Abrahama Lincolna. Powróciły one do Waszyngtonu dopiero w październiku 1944 roku.

Wartość całego zgromadzonego w Fort Knox złota szacuje się na kilkaset miliardów dolarów. Znajduje się tam bowiem ponad połowa amerykańskich rezerw kruszcu.

Czytaj też: Ten schron ma wytrzymać wszystko. Którzy prezydenci USA musieli skorzystać z bunkra pod Białym Domem?

Twierdza nie do zdobycia

Znajdujące się w Fort Knox sztabki złota przechowywane są w dwupiętrowej, odpornej nawet na bombardowania krypcie, w 28 oddzielnych pokojach. Sztabki mają ustalone wymiary: 17,8 na 9,2 na 4,5 centymetra, a każda z nich waży 12,5 kilograma. 22-tonowe wrota skarbca są dodatkowo zabezpieczone kombinacjami szyfrów, których fragmenty zna kilka osób. A bez całości kodu skarbca nie otworzyć się nie da. Dostępu do złota broni też zamek czasowy nastawiony na 104 godziny (acz przewidziane zostało wyjście awaryjne dla tych, którzy z jakiegoś powodu utknęliby w skarbcu).

Wartość całego zgromadzonego w Fort Knox złota szacuje się na kilkaset miliardów dolarów.fot.John Coffman/domena publiczna

Wartość całego zgromadzonego w Fort Knox złota szacuje się na kilkaset miliardów dolarów.

Większości zabezpieczeń, jakie umieszczono w Fort Knox, nigdy nie poznamy. Ale naprawdę jest to twierdza. Pilnują jej tysiące (!) stacjonujących tam żołnierzy. Jeszcze w czasie, kiedy dopiero przewożono do skarbca złoto, strażnicy regularnie ćwiczyli celność na zlokalizowanej w piwnicy strzelnicy. Do bazy prowadzi tylko jedna droga. Dookoła umieszczono płoty i wieże strażnicze. Można się też spodziewać obecności detektorów ruchu oraz monitoringu. Pracownicy zobowiązani są do zachowania całkowitej tajemnicy.

Oczywiście nikomu niepowołanemu nie wolno tam wchodzić. Za wyjątkiem wizyty Roosevelta w 1943 roku, jedyny przypadek, kiedy od tego odstąpiono, miał miejsce w roku 1974. Pojawiły się wówczas pogłoski, że złoto zostało stamtąd wywiezione. Aby uciąć te spekulacje, zaproszono do bunkra kongresmenów z ekipą filmową. Co ciekawe, krążyły również teorie spiskowe, jakoby cały kruszec trafił do Londynu, a w skarbcu przechowywano… artefakty sprowadzone przez UFO.

Również w kontekście zabezpieczeń Fortu pojawiają się mniej lub bardziej szalone teorie. Otóż okolica ma być podobno zaminowana. Na dachach rzekomo znajdują się karabiny maszynowe. Natomiast część skarbca można ponoć w krótkim tempie zalać, aby uniemożliwić ucieczkę złodziejom. Jak do tej pory nikt jednak nie spróbował szczęścia, choć wątek ten pojawił się w książce Iana Fleminga i jednym z filmów o Jamesie Bondzie („Goldfinger”). Cóż, włamanie się do Fortu Knox w istocie zakrawa na pomysł z gatunku science-fiction.

Bibliografia

  1. Z. Grębecka, Ręce do góry! To jest napad, „Mówią Wieki”, nr 4/2016.
  2. W. Morawski, Kronika kryzysów gospodarczych, Wydawnictwo Trio, Warszawa 2003.
  3. D. Smith, 100 places you will never visit : the world’s most secret locations, Quercus Editions Ltd., London 2012.
  4. M. E. Snodgrass, Coins and Currency. An Historical Encyclopedia, McFarland & Company Inc. Publishers, Jefferson 2003.
  5. N. Yomtov, Secret American Treasures. From Hidden Vaults to Sunken Riches, Capstone Press, Mankato 2010.

Zdj. otwierające tekst: Slav4|Ariel Palmon/CC BY-SA 3.0; John Coffman/domena publiczna

Zobacz również

Zimna wojna

Incydent UFO nr 33 (1948)

7 stycznia 1948 roku doświadczony pilot Thomas Mantell zginął, gdy jego samolot rozbił się w miejscowości Franklin w Kentucky. 25-latek ścigał wówczas... UFO.

1 grudnia 2024 | Autorzy: Garrett M. Graff

Druga wojna światowa

Bunkier pod Białym Domem

Istnienie bunkra pod Białym Domem nie powinno nikogo dziwić. Inna rzecz, że amerykańscy przywódcy raczej unikali korzystania ze schronu. Dlaczego?

11 października 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

Zamach na Ronalda Reagana

30 marca 1981 roku John Hinckley Jr próbował zastrzelić Ronalda Reagana, bo... zakochał się w Jodie Foster. Dopiero po latach ujawniono, jak bliski był sukcesu.

25 września 2024 | Autorzy: Maciej Jarkowiec

Historia najnowsza

Secret Service i jego historia

Dziś Secret Service chroni prezydentów USA, ale agencja powstała w zupełnie innym celu, a jej funkcjonariusze wcale nie przysięgają, że przyjmą na siebie kulę

19 września 2024 | Autorzy: Marek Wałkuski

Zimna wojna

Zamach na Johna F. Kennedy’ego

22 listopada 1963 roku. Kolejny pracowity dzień kampanii wyborczej dla JFK. Jak się okaże – ostatni. Od zamachu, który wstrząsnął światem, mija 61 lat.

19 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.