Ciekawostki Historyczne
XIX wiek

Niezwykła Ida Pfeiffer

Ida Pfeiffer, jedna z pierwszych odkrywczyń, wyłamała się z XIX-wiecznych schematów. Dwa razy okrążyła świat, a swe przygody opisała w książkach podróżniczych.

„Podróże były marzeniem młodości mej; wspomnienie tego com widziała, będzie osłodą mojej starości” – podsumowała swoje wojaże Ida Pfeiffer. Urodziła się w Wiedniu jako Ida Laura Reyer w 1795 albo 1797 roku.

Słodko-gorzkie dzieciństwo

Dorastanie w Wiedniu przełomu wieków nie było łatwe. Był to czas licznych zawirowań politycznych i społecznych niepokojów. Po latach wojen napoleońskich Cesarstwo Austrii rozpoczęło odbudowę swej pozycji dopiero za sprawą ustaleń kongresu wiedeńskiego. Rozwijający się handel, przemysł i kultura nie przysłoniły jednak mieszkańcom wewnętrznych problemów. Ucieczką od nich stały się dla dorastającej Idy Pfeiffer opowieści o dalekich kulturach.

Ida Pfeiffer od początku była nietuzinkową osobą.fot.domena publiczna

Ida Pfeiffer od początku była nietuzinkową osobą.

Od początku była nietuzinkową osobą. Miała pięciu braci i młodszą siostrę. Ojciec, producent tekstyliów, pragnął dla swoich córek równej edukacji. Wychowywał je na rozsądne, niezależne kobiety, które poradzą sobie w niespokojnej rzeczywistości. Zachęcał Idę do pogłębiania wiedzy i wzbudzał w niej ciekawość świata. Było to niespotykane w czasach, gdy od panien oczekiwano przede wszystkim nienagannych manier i przygotowania do roli gospodyni domowej.

Pewnego dnia ojciec zabrał pięcioletnią Idę w podróż do Palestyny i Egiptu. Wspomnienie egzotycznej wyprawy pozostało w niej żywe przez kolejne dekady. Niestety, rodzinna tragedia odsunęła podróżnicze plany Idy na później.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Gospodyni z głową pełną marzeń

W wieku dziewięciu lat Ida Pfeiffer straciła ojca. Jej niezależnego ducha z czasem utemperowała matka, która jeszcze za życia męża sprzeciwiała się jego niekonwencjonalnym metodom wychowawczym. Posłała córkę na lekcje pianina i robienia na drutach. Nakazała Idzie noszenie sukien, a nie – jak do tej pory – spodni po braciach.

Zmuszanie do tradycyjnych zajęć niegdyś dedykowanym kobietom stanowiło dla dziewczynki istną torturę. Do tego stopnia, że rozcinała sobie palce i polewała je woskiem, aby uniknąć kolejnej lekcji grania. Z czasem okazało się, że siedzenie przed pianinem może mieć jakąś zaletę. Ida zakochała się w swoim nauczycielu. Niestety, matka ponownie stanęła na drodze jej szczęścia. Odrzuciła wybranka córki, zmuszając ją do ślubu z człowiekiem, którego Ida nigdy nie obdarzyła uczuciem.

Mapa podróży Idy Pfeiffer dookoła świata.fot. BnF Gallica/domena publiczna

Mapa podróży Idy Pfeiffer dookoła świata.

Mężem z przymusu okazał się starszy od dziewczyny o 24 lata owdowiały prawnik. Matka uznała, że prosperująca pozycja Marka Pfeiffera zapewni córce finansową stabilność i życie w dostatku. Pech chciał, że tuż po ślubie mężczyzna stracił pracę. Ida dawała lekcje rysunku i muzyki, aby utrzymać rodzinę. Żyli w nędzy, mając na wychowaniu dwóch synów. Ida sprostała tradycyjnej roli pani w domu i wykazała się zaradnością, którą w młodości zaszczepił w niej ojciec. Nigdy nie zapomniała jednak zagranicznej podróży w dzieciństwie, marząc o dniu, w którym ponownie wyrwie się z Wiednia.

Czytaj też: W 80 dni dookoła świata? Ta kobieta pobiła wynik bohatera książki o ponad tydzień i ustanowiła niesamowity rekord

Podróże Idy Pfeiffer

Ida Pfeiffer nieustannie snuła plany podróżnicze – mimo docinków znajomych, którzy uznawali jej marzenia za fanaberię. Po śmierci męża oraz usamodzielnieniu się potomków nieustraszona kobieta postanowiła zawalczyć o siebie i… zwiedzić świat.

W marcu 1842 roku Ida, mająca 40. urodziny dawno za sobą, opuściła Wiedeń, w którym spędziła niemal całe życie i udała się na pierwszą wyprawę. Podróżowała bez przewodników wzdłuż Dunaju do Stambułu. Odwiedziła Jerozolimę, zatrzymała się m.in. na Rodos, Cyprze i w Bejrucie. Przypłynęła do zapamiętanego z dzieciństwa Egiptu, zwiedziła Aleksandrię oraz Kair. Ze względu na ograniczone finanse często głodowała. Po powrocie do Wiednia spisała swoje wrażenia z wojaży. Książka „Reise einer Wienerin in das Heilige Land” pozwoliła jej na sfinansowanie kolejnych podróży.

W 1845 roku Ida Pfeiffer udała się na Północ, przemierzając Skandynawię oraz Islandię, gdzie wspięła się na wulkan Hekla. Tak powstała jej kolejna publikacja, tym razem wydana w dwóch tomach – „Reise nach dem skandinavischen Norden und der Insel Island”. Książki podróżnicze Pfeiffer wyróżniały liczne ciekawostki, prywatne spostrzeżenia i realistyczne opisy trudów podróży, które często odbywała w warunkach niemal polowych. Tłumaczone na kilka języków publikacje umożliwiały podróżniczce podejmowanie dalszych wyzwań, dając jej niezbędne zaplecze finansowe.

Czytaj też: „Ślepy podróżnik” James Holman

Kobieta na krańcu świata

Głód przygód Idy ciągle pozostawał niezaspokojony. 1 maja 1846 roku wyruszyła w pierwszą podróż dookoła świata. Trasa wiodła z Hamburga przez kraje Ameryki Południowej, Tahiti, Chiny, Indie, Persję, Azję Mniejszą oraz Grecję. W międzyczasie uczyła się angielskiego i duńskiego. Latem 1848 roku zwiedziła stanowiska archeologiczne w Babilonie, Borsippie i Niniwie. Później udała się do Gruzji oraz Imperium Rosyjskiego. Do Wiednia powróciła w 1850 roku, gdzie opublikowała „Eine Frauenfahrt um die Welt” w trzech tomach.

W domu wytrzymała jedynie przez rok. Już w 1851 roku wyruszyła w swoją drugą podróż dookoła świata, tym razem zwiedzając Londyn, Południową Afrykę, Archipelag Malajski, Wyspy Sundajskie i obie Ameryki. Ida Pfeiffer nie była zwykłą turystką. Podczas swych rozległych wyjazdów kolekcjonowała nieznane rośliny i minerały. Po jej śmierci zostały przekazane do badań naukowych.

Ida Pfeiffer nieustannie snuła plany podróżnicze – mimo docinków znajomych, którzy uznawali jej marzenia za fanaberię.fot.Franz Hanfstaengl/domena publiczna

Ida Pfeiffer nieustannie snuła plany podróżnicze – mimo docinków znajomych, którzy uznawali jej marzenia za fanaberię.

Była też jedną z pierwszych osób, które opisały lud Bataków. Przeżyła wiele niebezpiecznych przygód, napotkała łowców głów i wszędzie, gdzie się zjawiła, budziła niemałą sensację. W tamtych czasach przemierzająca puszcze i niezbadane tereny kobieta nie była codziennym widokiem. Zawierała ponadto wymagające sporej odwagi znajomości. Spotkała się m.in. z kanibalami. Później opisała ich relacje, potwierdzając, że nikt nie zostaje „przekąską” ot tak. Jej rozmówcy wyjaśnili, że spożywają jedynie problematycznych członków społeczności… (np. przestępców).

Ida Pfeiffer kontra Ranavalona I Okrutna

W 1856 roku światło dzienne ujrzała książka z drugiej podróży dookoła świata Idy Pfeiffer „Meine zweite Weltreise”. Rok później odkrywczyni przybyła na Madagaskar. Ta wyprawa miała okazać się ostatnią. Na wyspie Ida uwikłała się w spisek przeciwko władczyni Ranavalonie I Okrutnej i została wygnana z kraju.

Za tajnym porozumieniem stał m.in. syn królowej, Rakoto (po koronacji w 1861 roku Radama II), dążący do obalenia matki i objęcia Madagaskaru protektoratem Francji. Podczas trwających ponad 30 lat rządów Ranavalony – „Kaliguli w spódnicy” – zerwano europejskie sojusze, zniesiono zakaz handlu niewolnikami i rozpoczęto produkcję broni palnej. Ponadto krwawo rozprawiano się z innowiercami oraz każdym potencjalnym spiskowcem. Podejrzanych poddawano próbie Tangena, która polegała na wypiciu mieszanki toksycznych ziół i trzech kurzych skórek, a następnie zwróceniu naparu. Jeśli w wymiocinach znalazły się kawałki drobiu, osoba była uznawana za niewinną.

Wizyta Idy na dworze Ranavalony Okrutnej.fot.Évremond de Bérard – Le Tour du Monde, volume 4/domena publiczna

Wizyta Idy na dworze Ranavalony Okrutnej.

Tego typu rytuały, a także przymusowe prace, z których zwykle nie było powrotu, przyczyniły się do zmniejszenia populacji Madagaskaru o niemal jedną trzecią. Książę od początku sprzeciwiał się polityce izolacjonizmu i represyjnym rządom matki, niejednokrotnie pomagając w ucieczce osobom skazanym na śmierć. Za sprawą drżących przed krwawą królową informatorów bunt Rakoty został jednak zgaszony w zarodku. Ranavalona brutalnie rozprawiła się z puczystami. Większość zginęła na miejscu lub w trakcie procesów. Syn władczyni uniknął kary.

Również Ida Pfeiffer przeżyła pogrom, jednak musiała opuścić Madagaskar. Później austriacka podróżniczka opisywała władczynię słowami: „Jeżeli panowanie tej kobiety potrwa dłużej, to Madagaskar zostanie całkowicie wyludniony… Krew i zawsze krew – to maksyma królowej Ranavalony, a każdy dzień, w którym nie podpisze co najmniej pół tuzina wyroków śmierci, wydaje się tej nikczemnej kobiecie stracony”.

Czytaj też: Ranavalona I Okrutna – królowa, która wymordowała jedną trzecią swoich poddanych

Ostatni rozdział

Ida Pfeiffer przypłaciła pobyt na Madagaskarze nie tylko wygnaniem, ale też zdrowiem. Zachorowała prawdopodobnie na malarię. Zmarła w rodzinnym Wiedniu w 1858 roku. Jeden z jej synów wydał pośmiertnie ostatnie zapiski matki „Reise nach Madagascar”, do których dołączył biografię niezwykłej odkrywczyni.

Ilustracja z jednej z książek podróżniczych Idy Pfeiffer.

Ilustracja z jednej z książek podróżniczych Idy Pfeiffer.

Ida Pfeiffer została zapamiętana jako obieżyświatka i kobieta wyprzedzająca swoje czasy. Jaka była prywatnie? Drobnej postury, ale obdarzona silnym charakterem podróżniczka pozostawała niezwykle skromna i pełna pasji. Możemy to wywnioskować m.in. z przedmowy do „Dwie podróże naokoło świata przez niewiastę odbyte”, w której napisała:

Sądzą może niektórzy, że sama tylko próżność nakłoniła mnie do przedsięwzięcia tak długiej podróży. Dla tych nie mam odpowiedzi, mogę im tylko doradzić iżby uczynili to, co ja uczyniłam, a w takim razie przekonają się, że ażeby się z wesołem sercem wystawiać na takie trudy i niebezpieczeństwa, trzeba tchnąć prawdziwem zamiłowaniem w podróżach i posiadać niezwyciężoną żądzę wiedzy i poznania mało dotąd znanych krajów.

Bibliografia:

  1. I. Pfeiffer, Dwie podróże na około świata przez niewiastę odbyte, tłum. F. S. Dmochowski, Warszawa 1860.
  2. Ida Laura Pfeiffer, Women in Exploration (dostęp: 13.02.2025).
  3. The Forum – Ida Pfeiffer: 19th Century globetrotter, BBC Sounds (dostęp: 13.02.2025).
  4. M. Staniul, Ranavalona – okrutna królowa Madagaskaru, wp.pl (dostęp: 13.02.2025).

Zobacz również

Średniowiecze

Wyprawa Benedykta Polaka

Ten polski podróżnik odbył wielką wyprawę na wschód, kiedy o Marco Polo nikomu się jeszcze nie śniło. I tylko papież był zawiedziony jej efektami...

22 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

„Ślepy podróżnik” James Holman

James Holman udowodnił, że człowiek potrafi echolokować nie gorzej niż nietoperz. Ten niewidomy podróżnik w pierwszej połowie XIX wieku sam okrążył świat!

6 listopada 2023 | Autorzy: Przemysław Barszcz

XIX wiek

Julia Pastrana – Kobieta Małpa

Po narodzinach uznano ją za diabła. Pazerni ludzie urządzili jej piekło na ziemi. Przez lata występowała jako „dziwoląg”. Nie zaznała spokoju nawet po śmierci.

13 kwietnia 2023 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

To był prawdziwy Indiana Jones?

W USA nikt nie widział jaj dinozaurów na oczy, dopóki nie znalazł ich ten człowiek, urodzony odkrywca – Indiana Jones! Ale nie ten filmowy, a...

1 grudnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Latarniczka Grace Darling

Pomoc ofiarom katastrofy parowca uczyniła z Grace Darling ikonę. Media rozpisywały się o jej bohaterstwie. Odważną latarniczkę doceniła sama królowa Wiktoria.

13 października 2022 | Autorzy: Gabriela Bortacka

XIX wiek

W 80 dni dookoła świata? Ta kobieta pobiła wynik bohatera książki o ponad tydzień i ustanowiła niesamowity rekord

W świecie, w którym nie istniały telefony komórkowe, GPS i loty samolotem, Nellie Bly postanowiła udowodnić, że okrąży glob szybciej niż bohater powieści „W 80...

26 czerwca 2018 | Autorzy: Aleksandra Zaprutko-Janicka

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bubu

Niesamowita historia! Szczerze podziwiam dawne podróżniczki i podróżników, trudy podróży nieporównywalne z dzisiejszymi, brak szczepień i lekarstw na choroby tropikalne, brak możliwości szybkiego komunikowania się… Szacun!

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.