Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Jak trenowali Cichociemni?

„Szukasz śmierci, wstąp na chwilę” – taki napis witał oficerów zmierzających do ośrodka, w którym szkolono najlepszych dywersantów i sabotażystów w historii Polski. Zdradzamy tajemnice ich morderczego treningu.

Najsłynniejszy ośrodek szkolenia Cichociemnych powstał w czerwcu 1941 roku w Largo House pod Leven w Szkocji. Polscy żołnierze zaadaptowali na swoje potrzeby zaniedbany pałacowy park i w ciągu kilku tygodni przekształcili go w prawdziwą szkołę przetrwania. Między starymi rozłożystymi drzewami rozwieszono liny, trapezy zwykłe i opuszczane, huśtawki. Te wszystkie przyrządy miały przyzwyczaić do przebywania w powietrzu – opowiada Kacper Śledziński w książce „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”.Obóz szkoleniowy cichociemnych (fragment ilustracji zamieszczonej w książce Kacpra Śledzińskiego pt. "Cichociemni").

Każdy elew musiał przetrwać przygodę z „trapezem śmierci”, na którym podobno zginął pewien żołnierz. Każdy zwalczał swój lęk wysokości, przyzwyczajał się do podmuchów wiatru podczas lotu i wpajał sobie właściwy sposób lądowania. Zresztą sposób ten – opracowany przez polskiego oficera Lucjana Gębołysia – okazał się prawdziwą rewolucją i pozwolił czternastokrotnie (sic!) obniżyć liczbę kontuzji wśród spadochroniarzy.

Mimo upowszechnienia tej innowacji na Wyspach Cichociemni musieli radzić sobie w zasadzie bez wsparcia Brytyjczyków. Podstaw lądowania uczyli się dzięki wyciętej bezprawnie dziurze w suficie zarekwirowanej stajni. Wszystkie urządzenia treningowe montowali z prywatnej inicjatywy i prywatnych funduszy. Dzięki temu kolejne turnusy elewów mogły spędzać w „Małpim gaju” – bo tak nazwano park w Largo House – coraz więcej czasu.

Nie tylko przygotowywali się do skoków, ale też odbywali same skoki. Z pierwszej wieży spadochronowej w Wielkiej Brytanii, z balonów, z samolotów. Do tego dochodziły codzienne biegi na 10 kilometrów (jeszcze przed śniadaniem!) i nieustanne ćwiczenia wyczynowe: czołganie się pod zasiekami, szkolenie z walki wręcz, a nawet skoki o tyczce.

Obóz szkoleniowy cichociemnych (fragment ilustracji zamieszczonej w książce Kacpra Śledzińskiego pt. „Cichociemni. Elita polskiej dywersji").

Obóz szkoleniowy cichociemnych (fragment ilustracji zamieszczonej w książce Kacpra Śledzińskiego pt. „Cichociemni. Elita polskiej dywersji”).

Cały ten trening fizyczny stanowił zresztą tylko wstęp do prawdziwego szkolenia. Starannie wyselekcjonowani kandydaci stawali się cichociemnymi dopiero dzięki kursom organizowanym w Specjalnych Stacjach Treningowych, takich jak te w Briggens i Audley End.

Tam młodzi śmiałkowie uczyli się przeprowadzać akcje dywersyjno-sabotażowe, poznawali metody pracy w podziemiu, przyswajali sobie podstawy wprowadzania i odczytywania szyfrów, a także szkolili się z zakresu radiotelegrafii i wywiadu. Na specjalnych wykładach prezentowano im również realia życia w okupowanej Polsce, które mieli znać perfekcyjnie jeszcze zanim trafią za linie wroga.

Zwieńczeniem treningu były pozorowane próby zdobywania chronionych obiektów, takich jak fabryki czy składy amunicji. Pilnowała ich brytyjska żandarmeria, wojsko i Home Guard, a dowódcy cichociemnych zawsze informowali z wyprzedzeniem w jakim dniu przepuszczą szkoleniowy atak. Mimo to misje kończyły się spektakularnymi sukcesami.

Władysław Sikorski odwiedza Cichociemnych w ośrodku szkoleniowym w Audley Park, by udekorować ich orderami Virtuti Militari.

Władysław Sikorski odwiedza Cichociemnych w ośrodku szkoleniowym w Audley Park, by udekorować ich orderami Virtuti Militari.

Po jednej z udanych akcji sabotażowych – kiedy kilku elewów „wysadziło” pilnowaną przez Home Guard fabrykę – komendant stacji treningowej numer 38, w której szkolili się Polacy podpułkownik Evans, połączył się radiowo z przebywającym na miejscu rozjemcą. Człowiekiem, który miał za zadanie ocenić przebieg misji. Zapytał go jak wygląda sytuacja, na co ten odparł: Jeszcze słychać strzały, ale chyba już się wszystko kończy, bo strzały są coraz rzadsze. Evans nie mógł wyjść ze zdumienia: Do kogo oni strzelają, przecież wszyscy Polacy są już przy kolacji

Równie skuteczni Cichociemni mieli się okazać także w walce z Niemcami.

Źródło:

Artykuł ukazał się pierwotnie w 2012 roku w biuletynie „Bestseller” dystrybuowanym podczas Targów Książki w Krakowie.

Zobacz również

Historia najnowsza

Jak zostać komandosem GROM-u?

Walczą wręcz, strzelają bez pudła, skaczą ze spadochronem i nurkują. Żołnierze GROM-u są gotowi na każdą ewentualność. Nieprzypadkowo zalicza się ich do najlepszych wojskowych formacji...

23 stycznia 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Dwudziestolecie międzywojenne

Przedwojenny GROM. Mieliśmy swoich komandosów, kiedy Brytyjczykom jeszcze się o tym nie śniło

Tych żołnierzy trzeba uznać za pierwszy aliancki oddział specjalny drugiej wojny światowej. Mieli urządzić bezwzględne polowanie na niemieckich dowódców wojskowych i funkcjonariuszy NSDAP w Prusach Wschodnich....

29 marca 2016 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

„Cichociemni” ze Wschodu. Dowiedz się jak polscy dywersanci zniweczyli plany Hitlera!

Byli oficerami Wojska Polskiego przerzuconymi przez Sowietów do Polski. Współpracując z AK, stworzyli jedną z najskuteczniejszych siatek wywiadowczych II wojny światowej. Dziś mało kto o...

28 listopada 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Przetrwali tylko najlepsi. Morderczy trening spadochroniarzy Sosabowskiego

Stanowili elitę polskiej armii w trakcie II wojny światowej. Ich umiejętności były wynikiem bezlitosnego treningu. Niewielu było w stanie go przetrwać. Najtwardsi, którym się to...

5 maja 2015 | Autorzy: Rafał Kuzak

Rozwiązanie konkursu: Ja, szpieg

Kolejny konkurs "Ciekawostek Historycznych" dobiegł końca. Z Waszą pomocą ustaliliśmy, w co wyposażony powinien być peerelowski super szpieg. Najbardziej pomocni doradcy otrzymają nagrody.

25 listopada 2014 | Autorzy: Redakcja

Druga wojna światowa

Wystarczyło 90 sekund. Likwidacja kata Pawiaka

Na okupacyjnej mapie Warszawy Pawiak zajmował szczególne miejsce. Przez mury więzienia przewinęło się ponad 90 tysięcy osób. Połowa z nich nie dożyła końca wojny. W...

7 marca 2014 | Autorzy: Rafał Kuzak

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasz publicysta | Redakcja

Wybrane komentarze do artykułu z serwisu Wykop.pl http://www.wykop.pl/link/1699370/jak-trenowali-cichociemni/

Opornik: Polacy są z tych ludzi dumni – i słusznie.

Mnie natomiast jest wstyd, że w IIRP nie stworzono podobnej jednostki, podobnie jak wielu innych rodzajów broni i sił zbrojnych.
Nawet szkoły snajperów nie mieliśmy.

koziolek666: @Opornik nie stworzono, bo i nigdzie na świecie takich szkół w tamtym okresie nie było… przepraszam, były w ZSRR szkoły zarówno wojsk powietrznodesantowych jak i dywersyjnych.

Szkoły wojsk specjalnych, poza ZSRR, powstały najpierw w III Rzeszy > http://pl.wikipedia.org/wiki/Fallschirmj%C3%A4ger (to są wojska p-des., ale np. akcja w Eben Emael kwalifikuje je jako „komandosów”) dopiero później w Wielkiej Brytanii powstały jednostki komandosów > http://pl.wikipedia.org/wiki/Commando

Polska miała w 1939 jednostki:
– 7 Dyw. Lotniczą – dwa pułki spadochronowe w tym jeden w trakcie formowania
– 22 Dyw. Piechoty (lotniczej).

Bolesław Chrobry

Gdzie można dostać tą książkę? Swoją drogą świetny artykuł. Nie jestem wielkim znawcą historii, ale takie smaczki nie mogą przemknąć koło nosa :) Jestem jeszcze bardziej dumny z Polaków niż przed przeczytaniem tego artykułu :P

    ja

    dobrze prawisz

Paweł

Polecam książkę „Sprawa honoru”. Dywizjon 303 też ćwiczył w tym ośrodku.

    Anonim

    Coś Ci się pomyliło ;). Sprawdź dokładnie. To był ośrodek szkolenia 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Gen Sosabowskiego a w artykule nie ma niestety o tym ani słowa. Korzystali z niego co prawda również kandydaci na cichociemnych ale to nie znaczy że to był ich ośrodek.

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarz z profilu Armia Krajowa https://www.facebook.com/pages/Armia-Krajowa/262599063408?fref=ts:

Daniel Ł.: Ośrodek Largo House pod Leven w Szkocji powstał z inicjatywy gen. S. Sosabowskiego i był baza szkoleniową żołnierzy Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Cichociemni przechodzili takie same szkolenia jak spadochroniarze, uzupełnione tylko w późniejszym okresie o szkolenia teoretyczne i praktyczne w określonej specjalizacji. Wielu Cichociemnych było etatowo żołnierzami Brygady Spadochronowej.

Nasz publicysta | Redakcja

Komentarz z facebookowego profilu Wydawnictwa Znak https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak?fref=ts:

Karol Cz.: jestem w polowie ksiazki polecam ją

Anonim

ośrodek largo house pod lewen w szkocji już się całkowicie rozlatuje a szkoda bo piękny obiekt i zapewne historyczny dla polski i polaków byłem tam tydzień temu

krysia

Niedawno odkryliśmy,że w rodzinie pozostałej na Białorusi był cichociemny.Niestety zginął,po ucieczce z obozu w Bergen Belzen w Niemczech,a trafił tam po upadku Powstania Warszawskiego,jako jeniec.Podjął próbę ucieczki,schwytany na terenie Holandii a w drodze powrotnej podjął ponownie próbę ucieczki i został zastrzelony na terenie Holandii albo Niemiec. Aktualnie tam szukam grobu.Fascynująca podróż po dziejach historii. Pozdrawiam.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.