Ciekawostki Historyczne
XIX wiek

Przełomowy papież Leon XIII

Poprzedni imiennik wybranego wczoraj papieża był postacią przełomową na wielu polach. Leon XIII został m.in. jedną z pierwszych osób uwiecznionych na filmie!

Papież Leon XIII (a właśc. Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci), sprawujący pontyfikat w latach 1878-1903, miał na koncie wiele osiągnięć. Najważniejszym niewątpliwie była encyklika Rerum novarum (łac. Rzeczy nowych) ogłoszona 15 maja 1891 roku w reakcji na rosnące zainteresowanie ruchami komunistycznymi oraz socjalistycznymi wśród katolików należących do klasy robotniczej.

Papież reformator i pionier

Dzięki encyklice, która zdaniem wielu zrewolucjonizowała naukę społeczną Kościoła rzymskokatolickiego, Leon XIII został okrzyknięty „papieżem robotników”. W dokumencie ojciec święty opowiadał się za prawami ludzi pracujących oraz związkami zawodowymi. Domagał się też godziwej płacy dla robotników. Nie było to jednak jedyne przełomowe dzieło Leona XIII. Wspierający naukę i uczonych papież w 1883 roku otworzył dla naukowców wszystkich wyznań Tajne Archiwa Watykanu.

Z tego powodu Leon XIII uchodzi za pierwszego nowoczesnego ojca świętego, który dążył do dialogu ze współczesnym światem. Ale prowadził go również w nietypowy sposób. Otóż ten jeden z najdłużej żyjących papieży był również pierwszą osobą zasiadającą na tronie Piotrowym, która została uwieczniona na filmie! Pochodzący z 1896 roku materiał ukazuje m.in. Leona XIII jadącego w dorożce oraz dającego błogosławieństwo wiernym. Miał być to dowód, że plotki o domniemanej ciężkiej chorobie ojca świętego są nieprawdziwe.

Papież Leon XIII w 1887 roku.fot. Enrico Canè/domena publiczna

Papież Leon XIII w 1887 roku.

„Leon XIII był silnym papieżem, który bardzo angażował się w kluczowe kwestie swoich czasów. Odpowiadał z autorytetem i empatią na epokę przemysłową i bronił robotników” – powiedział w rozmowie z „The New York Times” Robert Orsi, profesor studiów religijnych i historii na Northwestern University. „Wybór imienia Leon XIV [przez Roberta Francisa Prevosta, nowo wybranego ojca świętego – przyp. red.] może być sygnałem, że nowy papież zamierza angażować się w sprawy swoich czasów”.

Liczące niemal 130 lat nagranie przedstawiające papieża Leona XIII:

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Źródła:

  1. Aniela Bocheńska, Leona XIII nazywano papieżem reformatorem, onet.pl (dostęp: 9.05.2025).
  2. Co imię Leon XIV mówi nam o nowym papieżu, TVN24.pl (dostęp: 9.05.2025).

Zobacz również

Średniowiecze

Jan XXII – pogromca czarownic

Jan XXII zasłynął jako papież, który zapoczątkował masowe polowania na czarownice. Powodem takiego działania miał być jego obsesyjny strach przed magią.

20 marca 2025 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Średniowiecze

Wielka schizma zachodnia

W 1378 roku prawowitymi wysłannikami Boga na ziemi ogłosiło się nagle dwóch papieży. Wielka schizma zachodnia wkrótce doprowadziła do rozpadu katolicyzmu.

13 listopada 2024 | Autorzy: Bart van Loo

Nowożytność

Luter i jego żona zakonnica

W tym XVI-wiecznym love story nic nie przebiegało zgodnie z konwenansami. Ona (była zakonnica) oświadczyła się jemu – mnichowi, który zapoczątkował reformację. 

14 lipca 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Paweł III – mistrz nepotyzmu

„Świętym cię zwać nie mogę” – pisał Jan Kochanowski o papieżu. Czy miał na myśli Pawła III? Niewykluczone. Zachowanie Ojca Świętego szokowało nawet liberałów.

28 października 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Nowożytność

Papież, który przeklął Lutra

Leon X był jednym z największych hulaków w dziejach papiestwa. Mawiał ponoć: „Wiadomo, ile korzyści przyniosła nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie”.

16 sierpnia 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Nowożytność

Męczeństwo Andrzeja Boboli

Andrzej Bobola był człowiekiem impulsywnym, ale pracował nad swoim charakterem. Był też odważny i wytrwały. Cechy te sprawiły, że nawet przed śmiercią, w trakcie brutalnych...

21 lipca 2022 | Autorzy: Tomek Sowa

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.