Ciekawostki Historyczne

Rok, który przypieczętuje los nazistów. Rok, w którym Stalin niczym kolos rzuci cień na Europę

Czerwiec 1944 roku. W trakcie operacji Bagration ponad 2 miliony żołnierzy Armii Czerwonej staje naprzeciw 500 tysięcy żołnierzy niemieckich. Sowieci mszczą się za swoją porażkę w operacji Barbarossa w 1941 roku. W tym samym czasie zachodni alianci triumfują na plażach Normandii, ale to wydarzenia na froncie wschodnim przypieczętują los Hitlera i doprowadzą do zniszczenia nazizmu.

Najnowsza książka bestsellerowego historyka to oparta na nieznanych na Zachodzie źródłach niemieckich, rosyjskich i polskich analiza uwzględniająca aspekty wojskowe, polityczne i dyplomatyczne ostatniego roku II wojny światowej. Ukazuje wyrafinowane formy oszustwa i podstępu, okrucieństwa wojny partyzanckiej i triumfy militarne Sowietów, które umożliwią Stalinowi okupację Europy Wschodniej, narzucenie warunków powojennego porozumienia i położą fundamenty pod Zimną Wojnę.

Rok 1944 jest pełen okrucieństwa, podstępów, militarnych triumfów i klęsk. Stalin wykorzysta szansę, by stać się jedynym zwycięzcą tej wojny. Po trupach wrogów i sprzymierzeńców dotrze do miejsca, z którego będzie decydował o przyszłości świata.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Kto bronił Berlina w 1945 roku?

Alianci zbliżali się do Berlina, a siły niemieckie zdolne bronić stolicy były na wyczerpaniu. Trzeba było sięgnąć po wszelkie zasoby – także dzieci i starców.

24 kwietnia 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Zbrodnie Sowietów w III Rzeszy

W 1945 roku Niemcy wiedzieli, co oznaczało wkroczenie Rosjan – oni mordowali, rabowali, palili domy i kościoły, a ludzi traktowali jako żywe reparacje wojenne.

28 marca 2025 | Autorzy: Tomasz Bonek

Druga wojna światowa

Roland Freisler – sędzia Hitlera

Inni naziści nazywali go „chorobliwym psychopatą” o „zboczonych skłonnościach”. Najwyższy sędzia Hitlera skazywał na śmierć za najdrobniejsze przewinienia.

24 marca 2025 | Autorzy: Oliver Hilmes

Wojna oczami wroga. Sojusznicy Hitlera

Spójrz na II wojnę światową z perspektywy Niemiec i ich sojuszników.

26 listopada 2024 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Przyczyny popularności nazizmu

Narodowy socjalizm może być uznany za dyktaturę młodych. Rozwinęła się w ciągu kilku lat i stała bardzo udanym „przedsięwzięciem” pod względem siły zniszczenia.

8 listopada 2024 | Autorzy: Götz Aly

Druga wojna światowa

Reakcje Niemców na koniec wojny

8 maja 1945 roku bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy zakończyła II wojnę światową w Europie. Ludzi ogarnęła euforia. Ale jak na wieść o klęsce reagowali Niemcy?

22 maja 2024 | Autorzy: Volker Ullrich

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.