Ciekawostki Historyczne
Średniowiecze

Najsłynniejsze polskie jaskinie

Mityczne stwory, władcy uciekający przed śmiercią, kości zwierząt sprzed tysięcy lat… O polskich podziemiach (tych naturalnych) krążą liczne legendy i historie.

Czego możesz się dowiedzieć, zwiedzając najpopularniejsze polskie jaskinie?

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest dziś popularnym celem turystów i badaczy. Nic dziwnego – nie ma zbyt wielu obiektów o tak bogatej szacie naciekowej. Około 50 tysięcy lat temu jaskinia służyła neandertalczykom jako mieszkanie. W latach 60. została odkryta przypadkiem, podczas wydobywania kamienia w celach budowlanych. Początkowo maskowano wejście do środka z obawy przed zniszczeniami. Zresztą okazała się ona słuszna, gdy informacje o tym miejscu pojawiły się w lokalnej prasie.

Stalagnat wewnątrz jaskini Raj.fot.PT Łysogóry/CC BY-SA 4.0

Stalagnat wewnątrz jaskini Raj.

Jaskinia zachwyciła odkrywców do tego stopnia, że nadali jej nazwę Raj – dla kontrastu z pobliskimi podziemiami nazywanymi Piekłem. Gratką dla archeologów okazały się pozostałości po prehistorycznych mieszkańcach i ich polowaniach. Wewnątrz znaleziono zęby i kości wielu zwierząt, m.in. mamutów, niedźwiedzi, hien i nosorożców.

Jaskinia Raj jest położona w Górach Świętokrzyskich, około 11 km od Kielc. Miejsce stało się popularnym rezerwatem przyrody, w którym obowiązują dzienne limity zwiedzających. Z tego względu najlepiej zarezerwować wejście z wyprzedzeniem.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Jaskinia Łokietka

Kolejne charakterystyczne miejsce znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Jaskinia Łokietka ma ponad 300 metrów długości. Dawniej była znana również jako Grota Królewska. Składa się z korytarzy i kilku sal, m.in. ogromnej sali Rycerskiej, Kuchni i Sypialni.

Charakterystyczna nazwa jaskini i jej sal związana jest z pewną legendą o tym miejscu. Zgodnie z opowieścią Władysław Łokietek spędził tam 6 tygodni, ukrywając się przed wojskami króla Wacława II. Polski władca schronił się pod ziemią. Mieszkańcy pobliskiej wsi przynosili mu jedzenie bocznymi korytarzami, natomiast pająki oplotły swoją pajęczyną całe główne wejście do jaskini, co zmyliło pościg.

Sala Rycerska w Jaskini Łokietka.fot.Rafał Kozubek/CC BY-SA 4.0

Sala Rycerska w Jaskini Łokietka.

Choć z form naciekowych nie zostało już zbyt wiele, miejsce to od naprawdę dawna cieszy się niesłabnącą popularnością. Jaskinia pojawia się w dokumentach już w XVII wieku, a od około XVIII wieku zaczęła być atrakcją turystyczną. Obecnie odwiedza ją niemal 100 tysięcy osób rocznie.

Czytaj też: Pięć polskich atrakcji historycznych dla miłośników podziemi

Jaskinia Niedźwiedzia

Następne miejsce pod względem wielkości nie ma sobie równych. Łączna długość Jaskini Niedźwiedziej to około 4,5 km. Czyni to z niej najdłuższe sudeckie podziemia. Ze względu na powstałe tam wapienne formy, jest uznawana również za jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń. Leży niedaleko Kletna. Ze względu na dzienne limity zwiedzających, lepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Szkielet niedźwiedzia jaskiniowego odnaleziony w jaskini.fot.Jacek Halicki/CC BY-SA 3.0 pl

Szkielet niedźwiedzia jaskiniowego odnaleziony w jaskini.

Została odkryta w 1966 roku, również przypadkiem, podczas wydobycia marmuru. Uwagę pracowników zwróciła m.in. ogromna ilość kości. Początkowo podejrzewano, że miejsce jest masowym grobem. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że odnalezione szczątki należą do zwierząt. Jak później ustalono, najwięcej było tam kości niedźwiedzi – w większości samic.

Czytaj też: Co się stało z neandertalczykami?

Smocza Jama

Jeśli wierzyć legendom, w tym miejscu mieszkał nie kto inny, tylko sam Smok Wawelski. Ale nawet jeśli magiczny potwór nigdy nie miał tam swojego leża, jego rzeźba od 1972 roku pilnuje wejścia. Źródła pisane o dawnych lokatorach są niestety bardziej prozaiczne. W XVI wieku najczęściej przebywali tam… włóczędzy. Zygmunt II August postanowił nawet z tego powodu zamurować wejście do Smoczej Jamy.

Smocza Jama pod Wawelem w pewnym momencie służyła jako... dom publiczny.fot.Falk2/CC BY-SA 4.0

Smocza Jama pod Wawelem w pewnym momencie służyła jako… dom publiczny.

Na szczęście, nie na długo. Do krakowskiej jaskini szybko wróciło życie. Można by nawet rzec, że ze zdwojoną siłą. W Smoczej Jamie powstała karczma, przez jakiś czas działał tam również dom publiczny. W kolejnych stuleciach jaskinia była na zmianę zasypywana, zamurowywana i przywracana do użytku. Od lat 70. ubiegłego wieku ostatecznie jest otwarta dla turystów. 

Czytaj też: Wawel otworzy dla zwiedzających swoje podziemia

Jaskinia Nietoperzowa

Ostatnia na naszej liście jest jedna z największych i najbardziej znanych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Korytarze łącznie mają ponad 450 metrów. Jak łatwo się domyślić, szczególnie upodobały ją sobie nietoperze. Z tego względu namuliska zbierane tam w XIX wieku służyły jako nawóz.

Jaskinię położoną w pobliżu Jerzmanowic upodobały sobie nietoperze oraz... filmowcy.fot.Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0

Jaskinię położoną w pobliżu Jerzmanowic upodobały sobie nietoperze oraz… filmowcy.

Najdokładniejsze prace archeologiczne w Jaskini Nietoperzowej przeprowadzono po II wojnie światowej. Wszystkie znaleziska świadczą o tym, że około 38 tysięcy lat temu jaskinia była zamieszkana przez grupy łowieckie. Do zbiorów z tego miejsca należą m.in. krzemienne groty strzał i kilka tysięcy kłów niedźwiedzi.

Jaskinia Nietoperzowa wygląda przy tym naprawdę imponująco. I to nie tylko zdaniem turystów, lecz także producentów filmowych. Służyła ona jako plan zdjęciowy podczas nagrywania niektórych scen „Ogniem i mieczem”.

Jaskinia Nietoperzowa oraz połączona z nią w 2019 roku Jaskinia Zygmunta tworzą najdłuższy system jaskiniowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Długość łączna korytarzy to 1047,7 m.

Źródła:

  1. Kondracki J., Geografia regionalna Polski, Warszawa 1998.
  2. Madeyska T., Jaskinie pełne skarbów, „Magazyn Polskiej Akademii Nauk” 2005.
  3. Sekcja Speleologiczna Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Materiały 40. Sympozjum Speleologicznego, Sitkówka–Nowiny, 20–22.10.2006.

Il. otwierająca tekst: Wojciech Gerson/domena publiczna

Polecamy artykuł: Najstarsze miasta na terenach Polski

Zobacz również

Historia najnowsza

Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Niedaleko Rzeszowa znajduje się zamek, który budzi zachwyt w Polsce i za granicą. Do rezydencji Lubomirskich i Potockich ściągali goście z całej Europy.

7 września 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Podziemne atrakcje w Polsce

O sandomierskich korytarzach i atrakcjach Wieliczki słyszał chyba każdy, kto lubi zwiedzać podziemia. Oto takie atrakcje, w których historię warto się zagłębić.

29 sierpnia 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Co warto zwiedzić w Wałbrzychu?

Wałbrzych to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Znajduje się tu m.in. trzeci co do wielkości polski zamek. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

29 lipca 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Historyczne atrakcje Wrocławia

Najstarsze części miasta to obowiązkowy punkt wypraw do Wrocławia. Rynek i Ostrów Tumski nie są jednak jedynymi historycznymi atrakcjami stolicy Dolnego Śląska!

23 lipca 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Historyczne atrakcje Jeleniej Góry

Wizyta w Jeleniej Górze i okolicach może być świetną okazją do zgłębienia historii regionu. Oto 5 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć!

20 lipca 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Atrakcje dla dzieci i nastolatków w Poznaniu i okolicach. Co warto zobaczyć z młodym miłośnikiem historii?

Wakacje w mieście? Wcale nie muszą być nudne! Na mapie letnich podróży młodych miłośników historii nie powinno zabraknąć Poznania! Co warto zobaczyć w mieście i...

19 maja 2021 | Autorzy: Maciej Danowski

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.