Ciekawostki Historyczne
XIX wiek

Historia maszynek do golenia

Ich wynalezienie zrewolucjonizowało życie mężczyzn. Ale początkowo maszynki do golenia nie cieszyły się popularnością. W pierwszym roku sprzedało się ich... 51.

Nic nie zapowiadało jego wielkiego sukcesu – i tego, że na zawsze zmieni życie miliardów ludzi. King Camp Gillette urodził się 5 stycznia 1855 roku w Fond du Lac w stanie Wisconsin w USA. Pochodził z rodziny wynalazców i przedsiębiorców. Jego ojciec, George Wolcott Gillette, sam był wynalazcą, konstruktorem i urzędnikiem patentowym. Miał wielki wpływ na młodego Kinga i jego zainteresowanie mechaniką. Po latach ciągłych zmian miejsca zamieszkania Gillettowie osiedlili się w Chicago.

W 1871 roku w mieście wybuchł wielki pożar, który zniszczył dorobek rodziny. Ta tragedia zmusiła Kinga do podejmowania się różnych zajęć, aby pomóc w utrzymaniu rodziny. W wieku 21 lat pracował jako komiwojażer, przez co miał możliwość podróżowania po całych Stanach Zjednoczonych i poznawania różnych aspektów biznesu. A uczniem i obserwatorem był pilnym…

Rewolucja w goleniu

Na początku XX wieku – w czasach, gdy mężczyźni używali tradycyjnych brzytew do golenia – King Camp Gillette wpadł na pomysł, który miał zrewolucjonizować codzienną higienę. W 1895 roku doznał olśnienia. Zdał sobie sprawę, że maszynki mogłyby być efektywniejsze, gdyby ich ostrza były tanie, cienkie i łatwe do wymiany. Brzytwy bowiem wymagały regularnego ostrzenia, a korzystanie z nich wymagało sporych umiejętności. Ostrza były też drogie, zaś samo golenie – czasochłonne i nie do końca bezpieczne. Gillette postanowił stworzyć sprzęt, który nie wymagałby dodatkowej pielęgnacji i zabiegów.

King Camp Gilette ok. 1907 roku.fot.domena publiczna

King Camp Gilette ok. 1907 roku.

Pomysł wydawał się prosty, ale jego wdrożenie było już znacznie trudniejsze. King Camp potrzebował kilku lat, aby dopracować projekt i znaleźć odpowiednie materiały. Kolejnym krokiem było podjęcie współpracy Williamem Emery Nickersonem, wykwalifikowanym inżynierem i wynalazcą, który opracował technikę produkcji żyletki. Po latach eksperymentów w 1901 roku udało im się stworzyć pierwszy działający prototyp maszynki do golenia.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Bezpieczniejsza, tańsza i… czystsza

W 1901 roku Gillette wraz z Nickersonem założył firmę American Safety Razor Company, którą później przemianowano na Gillette Safety Razor Company. W 1903 roku wprowadził na rynek swoją pierwszą maszynkę do golenia z dwustronnym, wymiennym ostrzem. Początkowo sprzedaż nie zwalała z nóg – w pierwszym roku działalności panowie sprzedali zaledwie 51 maszynek i 168 ostrzy. Ale już w kolejnych dwunastu miesiącach klienci nabyli aż 90 tysięcy maszynek i 123 tysiące ostrzy.

Patent na maszynkę Gilette.fot.K. C. Gillette – US patent 775134, p. 1/domena publiczna

Patent na maszynkę Gilette.

Kluczowym elementem sukcesu Gillette było połączenie jednorazowych ostrzy z trwałą rączką, którą użytkownik mógł zachować na dłużej. Samą maszynkę sprzedawano „po kosztach”, by jej posiadacz, już po zakupie, stale zaopatrywał się w wymienne żyletki. Stworzyło to model biznesowy, w którym to ostrza były źródłem przychodów.

Gillette promował swoją maszynkę jako bezpieczniejszą, czystszą i bardziej ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnych brzytew. Wynalazek szybko zyskał sprzymierzeńców. Stał się na tyle powszechny, że firma rozrosła się i uruchamiała kolejne linie produkcyjne. W trakcie I wojny światowej Gillette zawarł umowę z armią amerykańską, aby dostarczyć każdemu żołnierzowi zestaw do golenia. Tym samym miliony mężczyzn zetknęło się z jego produktem, a później – już w cywilu – korzystało z niego w domu.

Czytaj też: Ten wynalazek zupełnie odmienił życie Polek. 100 lat temu zapoczątkował rewolucję, której skutki odczuwamy do dzisiaj

Globalny sukces

W ciągu następnych lat Gillette Safety Razor Company zaczęła rozszerzać swoją ofertę, wprowadzając różne modele maszynek i stale ulepszając żyletki. W 1918 roku sprzedała już 3,5 miliona maszynek i 32 miliony ostrzy. Do lat 30. XX wieku stała się globalnym liderem w dziedzinie produktów do golenia, a marka stała się synonimem maszynek do golenia. W 1929 roku podpisano nawet umowę na otwarcie fabryki w ZSRR, ale zamknięty na obce inwestycje Józef Stalin zastopował jej budowę.

Maszynka i żyletki Gilette w latach 30.fot.IgniteSMA /CC BY-SA 4.0

Maszynka i żyletki Gilette w latach 30.

Mimo swojego sukcesu Gillette nie był w stanie powtórzyć sukcesu swojego wynalazku na innych polach. Po wielkim kryzysie w 1929 roku był nawet bliski bankructwa. W późniejszym okresie jego wpływ na firmę zmalał, a w latach 30. XX wieku przestał pełnić aktywną rolę w zarządzaniu. Zmarł 9 lipca 1932 roku w Los Angeles.

Źródła:

  1. Our story, gillette.com (dostęp: 27.09.2024).
  2. Adam Leszczyński, Golenie bez ostrzenia, „Ale historia” nr 21/2014 (dostęp: 27.09.2024).
  3. Randal C. Picker, The Razors-and-Blades Myth(s), „John M. Olin Law Economics Working Paper” nr 532.

Polecamy video: Luddyzm, czyli ludzie vs maszyny

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak powstawał kultowy ford T?

Legendarny Model T sprzedał się w ponad 16,5 mln egzemplarzy. Pomysł na metodę produkcji kultowego auta Henry Ford zaczerpnął z... rzeźni.

6 października 2024 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Alfred Nobel – biografia

Nie skończył studiów, nazywano go „handlarzem śmiercią”, a nagrodę jego imienia zawdzięczamy „fałszywemu” nekrologowi. Tego nie uczą w szkole o Alfredzie Noblu.

31 grudnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Jak powstały testy ciążowe?

Dziś wizyta w aptece rozwiewa wątpliwości, a margines błędu jest niewielki. Ale co by było, gdyby testy ciążowe nie powstały? Zapewne ratowałoby nas... zboże!

30 października 2023 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Nowożytność

Wynalazki rewolucji przemysłowej

Potrzeba jest matką wynalazków. Ale w przypadku rewolucji przemysłowej na przełomie XVIII i XIX wieku potrzeba generowała wynalazki, a te – kolejne potrzeby.

3 października 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Wykrywacz min Józefa Kosackiego

Wykrywacz min Józefa Kosackiego pomógł aliantom wygrać wojnę. Genialny polski inżynier oddał wynalazek Brytyjczykom za darmo – by szybciej pokonali Niemców.

2 października 2023 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Krótka historia gorsetu

Przez stulecia były jednym z najważniejszych elementów kobiecego stroju. Tymczasem medycy ostrzegali, że gorsety deformują żebra i narządy wewnętrzne.

12 lipca 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.