Ciekawostki Historyczne

Rozpoczynamy Podróż Po Najpiękniejszych Zabytkach Polski!

Wrzesień to czas, gdy do Wikimedia Commons trafiają zdjęcia polskich zabytków. I w końcu nadszedł wyczekiwany moment, kiedy oficjalnie możemy podzielić się z Wami wynikami naszego corocznego konkursu „Wiki Lubi Zabytki”.

Przez ostatnie tygodnie mieliśmy przyjemność podziwiać setki niesamowitych zdjęć, które ukazują bogactwo i różnorodność polskiego dziedzictwa kulturowego.

Nad nadesłanymi tysiącami zdjęć czuwało Jury w składzie:

Ewa Caban – ekspertka dziedzictwa kulturowego, wikipedystka

Jacek Durski – fotograf, wikipedysta

Aleksander Małachowski, fotograf Hashtagalek

Kamila Neuman, ekspertka Otwartej Kultury Wikimedia Polska

Ola Wysocka, podróżniczka, fotografka 8 stóp – rodzinne podróże

Zwycięzca 3. Miejsca w „Wiki Lubi Zabytki”: Zabytkowy Park Pałacowy w Pokoju, autor: Henryk Niestrój

Uzasadnienie jury: „Za efektowne użycie światła celem podkreślenia sylwetki pomnika i nadania klimatu temu jesiennemu zdjęciu. Zabieg ten w połączeniu z centralną kompozycją daje efekt natychmiastowego zwrócenia uwagi widza na świątynię.”

To zdjęcie to nie tylko piękny obraz parku, ale także przykład, jak fotograf może za pomocą światła i kompozycji stworzyć dzieło, które mówi więcej niż tysiąc słów. Henryk Niestrój pokazuje nam, jak ważna jest umiejętność obserwacji i cierpliwości w fotografii.

Serdecznie gratulujemy Henrykowi Niestrojowi za to wspaniałe osiągnięcie i dziękujemy za udział w konkursie, który ujawnia nie tylko piękno polskich zabytków, ale i talent ich fotografów.

Odkrywamy Zwycięzcę 2. Miejsca: „Izby, Cerkiew św. Łukasza, ob. kościół rzymsko-katolicki” autorstwa Szymona Muszańskiego

Uzasadnienie jury jasno podkreśla wyjątkowe aspekty tego zdjęcia: „Za świadome użycie teleobiektywu w celu ukazania szerszego kontekstu zabytku i jego otoczenia. Zastosowany skrót perspektywy pozwolił na skompresowanie rzeczywistości i pokazanie jej wielu warstw naraz: pagórków, drzew, wypasających się krów, a w końcu i samego budynku.

Tego typu zdjęcia wymagają głębszego zastanowienia — wszak nie tak łatwo znaleźć miejsce oddalone o kilkaset metrów/kilka kilometrów od fotografowanego punktu, aby w linii prostej, unikając innych niechcianych budynków/obiektów w kadrze, uchwycić ten jeden moment.”

Zdjęcie Szymona Muszańskiego to przykład, jak fotograf może wykorzystać technikę, aby opowiedzieć historię miejsca, łącząc naturę z architekturą. To nie tylko uchwycenie budynku, ale także całego otoczenia, tworzącego razem z nim spójną, wielowymiarową opowieść.

Dziękujemy Szymonowi Muszańskiemu za jego wkład w ukazanie piękna polskich zabytków i gratulujemy wyjątkowego osiągnięcia. Jesteśmy dumni, że możemy prezentować takie talenty.

Ogłaszamy Zwycięzcę „Wiki Lubi Zabytki” 2023: „Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica)” autorstwa Piotra Łotockiego 

Uzasadnienie jury jasno pokazuje, dlaczego to zdjęcie stanowi zwycięski obraz: „Za nieszablonową i geometryczną kompozycję, która dzięki zastosowaniu metody obramowania naszego obiektu innym obiektem w naturalny sposób przyciąga wzrok widza. Doskonałe wyczucie światłocienia. Zdjęcie dzięki tak pieczołowitemu jego wykonaniu powoduje u odbiorcy wrażenie harmonii.”

To zdjęcie jest mistrzowskim przykładem, jak geometryczna kompozycja i wykorzystanie światła mogą przyciągnąć i utrzymać uwagę widza, a jednocześnie przekazać harmonię i piękno architektoniczne. Praca Piotra Łotockiego pokazuje, że fotografia to nie tylko dokumentacja, ale prawdziwa sztuka.

Serdecznie gratulujemy Piotrowi Łotockiemu i dziękujemy za udział w konkursie, który pomaga w odkrywaniu i promowaniu bogactwa polskiego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy wszystkich do podziwiania tego pięknego zdjęcia.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.