Ciekawostki Historyczne

Na pierwszy rzut oka to studia – marzenie. Bo któż by nie chciał projektować gier? Konkretnie zaś chodzi tu o gry historyczne, w tym również planszowe, fabularne, a nawet miejskie. A poświęcony ich tworzeniu kierunek zostanie uruchomiony w roku akademickim 2024/2025 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Sam pomysł bynajmniej nie jest nowy i ma nawet swoją własną historię, sięgającą 2020 roku. Wtedy to na kierunku historia utworzona została specjalizacja „Historia przestrzeni medialnej”, w ramach której jeden z obowiązkowych przedmiotów nosił nazwę „Historia w grach”. O tym, że cieszył się on dużą popularnością, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W międzyczasie w roku 2023 powstało dodatkowo Ogólnopolskie Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych „UGranie”, do którego należało około 100 osób.

fot.Darpaw / CC BY-SA 4.0

Uniwersytet Gdański – rektorat, ul. Bażyńskiego 8

Uniwersytet Gdański dostrzegł drzemiący w tej tematyce potencjał i zadecydował o uruchomieniu kierunku o nazwie „Projektowanie gier historycznych”, o czym informuje jego przyszły opiekun dr Wacław Kulczykowski. Będą to pierwsze tego typu studia w całej Polsce. Na nowo otwartym kierunku studiować będzie mogło 25 osób. Do wyboru będą miały bardziej praktyczny lub teoretyczny tok nauki. Innymi słowy, będą mogli skupić się bądź to na doskonaleniu swojego warsztatu jako przyszłego projektanta, bądź też poszerzać swoją wiedzę historyczną celując np. w rolę przyszłych konsultantek i konsultantów gier.

fot.Microsoft Games Global Marketing employees / CC BY-SA 2.0

Japońscy gracze podczas Tokyo Game Show w 2006 roku

Zajęcia aż na około 40 przedmiotach w trakcie całego toku studiów będą prowadzone w języku angielskim. Dodatkowo studiujący na II i III roku będą mogli zmierzyć się z maratonami tworzenia gier, tzw. gamejamami. Przewidziane zostały również praktyki w firmach, które na co dzień zajmują się tworzeniem gier. W trakcie studiów będzie można również zdobyć wiedzę z zakresu podstaw przedsiębiorczości oraz planowania karier. Natomiast sposobów, w jakie przyszli absolwenci mogli zwieńczyć swoje studia będą dwa: napisanie tradycyjnej pracy dyplomowej na podstawie przeprowadzonych studiów nad grami, lub też zaprojektowanie własnej gry. Podsumowując: co tu dużo mówić, aż chce się studiować!

Źródła:

  1. M. Gradkowska, Projektowanie gier historycznych. Nowy kierunek na UG, jedyny w Polsce, https://www.zawszepomorze.pl/projektowanie-gier-historycznych-ug, dostęp: 17.01.2024.
  2. P. Mirowicz, Gdańsk/ Studenci nauczą się projektować gry historyczne; na uniwersytecie powstanie nowy kierunek, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100135%2Cgdansk-studenci-naucza-sie-projektowac-gry-historyczne-na-uniwersytecie, dostęp: 17.01.2024.
  3. J. Monkiewicz, UG otwiera nowy kierunek. Będzie dużo grania na komputerze, https://pulsgdanska.pl/artykul/ug-otwiera-nowy-kierunek/1516174, dostęp: 17.01.2024.
  4. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego będą się uczyć projektowania gier historycznych, https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3314741,studenci-uniwersytetu-gdanskiego-beda-sie-uczyc-projektowania-gier-historycznych, dostęp: 17.01.2024.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

PI Grembowicz

Danzig bis?!
Und
Zoppot?!
Real Life

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.