Ciekawostki Historyczne

Widzowie w Polsce długo musieli czekać na kolejny film podejmujący tematykę powstania styczniowego.

Ostatni był „Szwadron” w reżyserii Juliusza Machulskiego, nakręcony w 1992 roku, w którym wystąpili m.in. Radosław Pazura, Janusz Gajos, Jan Machulski i Franciszek Pieczka. Natomiast 12 stycznia 2024 roku swoją premierę będzie miał „Powstaniec 1863” wyreżyserowany przez Tadeusza Sykę. Dystrybutorem filmu jest Kino Świat. Jak stwierdził sam reżyser pomysł, aby nakręcić ten film, pojawił się już w roku 2020, kiedy to przeglądał archiwa i czytał o dawnych polskich bohaterach. A postać księdza Stanisława Brzóski i jego losy wydały mu się idealną kanwą filmu.

fot.Autor nieznany / domena publiczna

Foto portret księdza Stanisława Brzóski

Jego akcja rozpoczyna się jednak w roku 1920, niedługo przed bitwą warszawską. W tym to momencie jeden z żołnierzy zresztą weteran powstania styczniowego, wspomina wydarzenia, w których brał udział w roku 1863. Wtedy to działał wspólnie z księdzem Brzóską, najpierw w konspiracji, a następnie już w czasie trwania samego powstania. To właśnie ksiądz Brzóska objął dowództwo nad oddziałem, który przeprowadził skuteczny atak na rosyjski garnizon. Na celownik bierze go jednak pułkownik Maniukin, znany jako „Kat Podlasia”.

fot.Artur Zawadzki/REPORTER

Warszawa Konferencja filmu „Powstaniec 1863” fot Artur Zawadzki/REPORTER n/z: Olgierd Łukaszewicz, Wiaczesław Boguszewski, Karolina Szymczak, Sebastian Fabijański, Tadeusz Syka, Daniel Olbrychski

W roli głównej – księdza Stanisława Brzóski – wystąpił Sebastian Fabijański, który ponadto wspólnie z Sariusem, Feno, Intruzem, a także chórem wokalistów zespołu pieśni i tańca „Sokołowianie” nagrał jedną z piosenek ze ścieżki dźwiękowej. Nosi ona tytuł „Powstaniec”. Zresztą wyreżyserował także teledysk do niej. W filmie zobaczymy również takie gwiazdy polskiego kina jak Daniel Olbrychski, Cezary Pazura, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Szymczak, Ksawery Szlienkier i Ewa Szykulska.

 

W filmie wystąpił również polsko-ukraiński aktor Wiaczesław Boguszewski, który wcielił się w płk Maniukina. Dla niego rola ta stała się sposobem na zaprotestowanie przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, chciał bowiem w nieszablonowy sposób ukazać zło carskiego oficera. Natomiast komentując postać pułkownika, stwierdził, o czym informuje PAP: Mimo brutalnych metod, jakie stosował, ostatecznie zrozumiał, że Polaków można nawet zabić, ale nie można ich pokonać. Zgadzacie się z tym?

Źródła:

  1. Film „Powstaniec 1863”. Legendarny bohater, którego bała się Rosja, https://www.gosc.pl/doc/8618874.Film-Powstaniec-1863-Legendarny-bohater-ktorego-bala-sie-Rosja, dostęp: 08.01.2024.
  2. „Od lat wydawało mi się, że polskie kino mnie już nie potrzebuje”. Daniel Olbrychski w nowej produkcji. W obsadzie też Sebastian Fabijański [NASZE WIDEO], https://www.pap.pl/aktualnosci/od-lat-wydawalo-mi-sie-ze-polskie-kino-juz-mnie-nie-potrzebuje-daniel-olbrychski-w, dostęp: 08.01.2024.
  3. Powstaniec 1863, https://www.filmweb.pl/film/Powstaniec+1863-2024-10043747, dostęp: 08.01.2024.
  4. Powstaniec 1863: Sebastian Fabijański z piosenką do filmu. 'Powstaniec’ doczekał się teledysku, https://naekranie.pl/lekkie/powstaniec-1863-piosenka-sebastian-fabijanski-teledysk-1704533266, dostęp: 08.01.2024.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawy

Sebastian Fabijański w trybie natychmiastowym powinien zgłosić się do logopedy. Jego mamrotanie pod nosem, bez otwierania ust powoduje, że kompletnie nie można zrozumieć wypowiadanych przez niego kwestii. Zresztą katastrofalna dykcja dotyczy większości aktorów młodszego pokolenia. Jak tacy ludzie uzyskują dyplomy ukończenia wyższych uczelni teatralnych ?

    No lies

    Zgadzam się z tobą co do poziomu dykcji młodych aktorów.To jest dramat.Jednak jako nauczyciel uważam, że akurat Fabijański radzi sobie całkiem nieźle (oczywiście w porównaniu z innymi aktorami młodego pokolenia).
    Mnie osobiście strasznie razi Sanah,nie jestem w stanie słuchać jej zawodzenia ?,nawet nie wiem jak to nazwać.

Zobacz również

XIX wiek

Kat Podlasia budził grozę wśród powstańców styczniowych. Gdziekolwiek się pojawiał, palił, niszczył i mordował

Rosja odpowiedziała na powstanie styczniowe z całym okrucieństwem, na jakie było ją stać. Wśród katów Polaków bestialstwem wyróżniał się Zachar Maniukin.

13 stycznia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

„Pójdziem na Moskala […], ale wprzód szlachtę wyrąbiemy”. Jak do polskich powstań narodowych podchodzili chłopi?

Bez poparcia chłopów nie było co wszczynać narodowych zrywów. Jak przywódcy powstania listopadowego i styczniowego przekonywali ich do walki o niepodległość?

29 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Powstaniec styczniowy Michał Smok w rzeczywistości był... kobietą!

Gdy wybuchło powstanie styczniowe, ta młoda dziewczyna nie chciała się mu tylko bezczynnie przyglądać. Pragnęła walczyć na równi z mężczyznami. Założyła męski mundur i przyjęła...

28 lipca 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Sztyletnicy – egzekutorzy powstania styczniowego

Nieśli śmierć konfidentom, zdrajcom, carskim urzędnikom i żandarmom. Pojawiali się nagle, w ciemnej bramie, przed drzwiami mieszkania. Wyrok wykonywali na miejscu. Kilka uderzeń nożem –...

24 stycznia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.