Ciekawostki Historyczne

Czy pamiętacie słynny serial „Szogun” z roku 1980 z Richardem Chamberlainem, Toshiro Mifune i Yoko Shimadą w roli głównej? Z powieścią autorstwa Jamesa Clavella, na podstawie której powstała ta produkcja zmierzono się ponownie. A efekty podjęcia tego wyzwania zobaczymy już w przyszłym roku.

Oto bowiem na stacji FX zaprezentowany został już zwiastun serialu „Shōgun”, którego twórcami są Rachel Kondo i Justin Marks. Został on wyprodukowany dzięki wytwórni FX Productions, a jego producentami wykonawczymi są Michaela Clavell, Edward L. McDonnell, Michael De Luca i Rachel Kondo. Akcja tego serialu będzie się rozgrywać przez 10 odcinków. A zacznie się w roku 1600, kiedy to Kraj Kwitnącej Wiśni znajdzie się w przededniu wojny domowej.

Akcja tego serialu będzie się rozgrywać przez 10 odcinków. A zacznie się w roku 1600, kiedy to Kraj Kwitnącej Wiśni znajdzie się w przededniu wojny domowej.

Czasy te oglądać będziemy koncentrując się na losach trójki głównych bohaterów. Pierwszym z nich jest John Blackthorne, w którego rolę wcielił się Cosmo Jarvis, którego z kolei znamy np. z „Peaky Blinders”. Blackthorne to angielski żeglarz, a konkretnie nawigator, który znalazł się w Japonii dlatego, że u jej wybrzeży rozbił się jego statek. Jest jeszcze lord Yoshii Toranaga (gra go Hiroyuki Sanada, znany, chociażby z „Mortal Kombat”, gdzie zagrał Scorpiona), który będzie musiał zmierzyć się ze swoimi politycznymi wrogami z Rady Regentów, którzy wręcz będą czyhać na jego życie. Blackthorne będzie zaś miał interes w tym, aby mu pomagać.

Natomiast ich tłumaczką zostaje Toda Mariko (w tej roli Anna Sawai), chrześcijanka, która pochodzi ze skompromitowanego rodu japońskiego i do tego jest jego ostatnią przedstawicielką.

Zobacz zwiastun:

W kolejnych rolach zobaczymy zaś następujących aktorów: Tadanobu Asano (Kashigi Yabushige – sojusznik Toranagi), Hiroto Kanai (Kashigi Omi – przywódca rybackiej wioski, w której znaleziono statek, na którym przypłynął Blackthorne), Takehiro Hira (Ishido Kazunari – główny rywal Toranagi), Moeka Hoshi, Tokuma Nishioka (Toda Hiromatsu – generał i przyjaciel Toranagi), Shinnosuke Abe (Toda Hirokatsu – mąż Mariko, zresztą o nią zazdrosny), Yuki Kura (Yoshii Nagakado – syn Toranagi), a także Fumi Nikaido (Ochiba no Kata – matka dziedzica, która uważa, że Toranaga stoi na drodze jej syna do zdobycia władzy).

Serial będzie miał swoją premierę w lutym 2024 roku,  w Polsce zaś zobaczymy go na Disney+. Przekonamy się, czy sprosta konkurencji sprzed lat!

Źródła:

  1. Ł. Budnik, W przyszłym roku premiera nowej wersji serialu SZOGUN. Zobaczcie zwiastun, https://film.org.pl/news/w-przyszlym-roku-premiera-nowej-wersji-serialu-szogun-zobaczcie-zwiastun, dostęp: 07.11.2023.
  2. Kozłowski, „Szogun” powraca. Jest ZWIASTUN nowego serialu, https://film.dziennik.pl/nowosci-vod/artykuly/9338105,szogun-powraca-jest-zwiastun-nowego-serialu.html, dostęp: 07.11.2023.
  3. Ł. Muszyński, „Szogun” powraca! Zwiastun nowego serialu stacji FX, https://www.filmweb.pl/news/%22Szogun%22+powraca+Zwiastun+nowego+serialu+stacji+FX-152680, dostęp: 07.11.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Nowożytność

Szkoły samurajów. Uczniowie należeli do gangów, przynosili do klasy miecze, a za złamanie reguł groziło im bicie

Podczas lekcji uczniowie klęczeli bez ruchu. Wolno im było poruszać tylko dłońmi i ustami. Uzbrojeni chłopcy tworzyli gangi. Jak wyglądały szkoły dla samurajów?

5 października 2023 | Autorzy: Janice P. Nimura

Średniowiecze

Samym, nawet najostrzejszym mieczem samuraj na polu bitwy niewiele by zdziałał. Jak wyglądał rynsztunek japońskich wojowników?

Japońscy wojownicy kojarzą nam się głównie z charakterystycznymi mieczami. Ale nie samym mieczem samuraj walczył. Co składało się na jego uzbrojenie i pancerz?

3 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Upadek japońskich samurajów – jak doszło do ostatniej i najpoważniejszej rebelii w historii Japonii

Nie mogli pogodzić się z upadkiem starego porządku i odsunięciem w cień. Raz jeszcze chcieli pokazać swą wartość i stanęli do ostatecznej walki.

26 lutego 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Atramentowy wojownik. Opowieść o Yasuke, czarnoskórym samuraju

Jego przybycie do Kioto wywołało zamieszki, w których kilka osób poniosło śmierć. Kiedy lokalny władca zobaczył czerń jego skóry, wziął ją za atrament i próbował...

25 kwietnia 2020 | Autorzy: Mateusz Witczak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.