Ciekawostki Historyczne

Jednak nie powinniśmy się spodziewać „normalnego” serialu, osadzonego w realiach historycznych. Będzie to bowiem satyra na przywary szlacheckie, komedia, miejscami wręcz czarna, pełna absurdów, w której nie będzie brakować i aluzji do współczesności.

Natomiast sami bohaterowie będą łamać tzw. czwartą ścianę, bezpośrednio się do nas zwracając.

1670 od Netflix / fot. Robert Paka

Fabuła serialu będzie kręcić się wokół postaci szlachcica Jana i jego otoczenia oraz jego życiowego marzenia. Ów Jan, będący właścicielem prawie połowy wsi Adamczycha osiągnął w swoim życiu wiele ciężką pracą. Swoich chłopów. O czym zaś Jan tak marzy? Ano o tym, by zapisać się czymś wielkim na kartach historii Polski. Ale nie jest to łatwe. Bo otoczenie co rusz rzuca Janowi jakieś kłody pod nogi. Znowu chcą podnieść podatki – trzeba wetować. Córka nieposłuszna, taka dobra partia ten syn magnata, a ona nie chce za niego wyjść. Chłopi się stawiają, nie chce im się pracować. A tu tuż obok jeden z sąsiadów, niejaki Andrzej, chce przebić Jana w ilości zebranych plonów! Jak widzicie (autor tego newsa właśnie łamie czwartą ścianę) Jan nie ma łatwego życia…

W roli Jana zobaczymy Bartłomieja Topę, natomiast jego żonę Zofię gra Katarzyna Herman. W niezależną córkę Anielę wciela się Martyna Byczkowska, która ma jeszcze dwóch braci: Stanisława (Michał Balicki) oraz Jakuba (Michał Sikorski). Innymi istotnymi postaciami są chłop Maciej (Kirył Pietruczuk) oraz co prawda chwilowo bez ziemi, ale za to szlachcic w szóstym pokoleniu Bogdan (Dobromir Dymecki). Reżyserami serialu są Maciej Buchwald oraz Kordian Kądziela. Natomiast sam pomysł i scenariusz serialu zawdzięczamy Jakubowi Rużylle, który stworzył również scenariusze do „The Office PL”, „Kryptonim Polska” oraz „Sexify 2″. Za produkcję zaś odpowiadają Jan Kwieciński i Ivo Krankowski oraz Akson Studio. Zobaczmy zatem, czy ten produkt spełni nasze oczekiwania!

Źródła:

  1. Netflix zapowiada serial o polskiej szlachcie. „1670” będzie komedią, https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/netflix-zapowiada-serial-o-polskiej-szlachcie-1670-bedzie-satyra/kcb7n46, dostęp: 05.10.2023.
  2. Polska szlachta w krzywym zwierciadle. Zobacz teaser „1670” od Netfliksa, https://teleshow.wp.pl/polska-szlachta-w-krzywym-zwierciadle-zobacz-teaser-1670-od-netfliksa-6948865767451264a, dostęp: 05.10.2023.
  3. Siennica, 1670 – zwiastun polskiego serialu Netflixa. Satyra o szlachcicach w stylu Biura, https://naekranie.pl/aktualnosci/1670-zwiastun-polski-serial-netflix-1696500495, dostęp: 05.10.2023.
  4. Szlachecka wieś w krzywym zwierciadle. Netflix zapowiada nowy polski serial „1670”, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/1670-serial-netflix-obsada-premiera-kiedy-gdzie-ogladac, dostęp: 05.10.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZIBI

Ciekawe czemu szko…py i kaca…py zatrudniaja miernoty i placa gruba kase wytworniom za robienie seriali o panszczyznie w Polsce w XVI wieku, a nie chca placic za robienie seriali o nazizmie i raszyzmie u siebie w XX i XXI wieku????

Zobacz również

Nowożytność

Skąd wziął się zwyczaj robienia zmarłym portretów trumiennych? Jest starszy, niż ci się wydaje!

Na pogrzebie często można zobaczyć ramkę ze zdjęciem zmarłego. Ale wizerunek nieboszczyka przy tej okazji to żadna nowość – najlepiej wiedzieli o tym sarmaci.

24 czerwca 2023 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Nowożytność

Reformy miały znieść pańszczyźniane niewolnictwo. Zdjęły chłopom kajdany... razem z butami

Od XVI wieku polscy chłopi byli praktycznie niewolnikami. Pewne nadzieje wzbudziły reformy z przełomu XVIII i XIX wieku, ale znów wystrychnięto ich na dudka.

9 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Większą sensację wzbudzał ten przywódca niż jego chłopski bunt, największy w przedrozbiorowej historii Polski

Jest to zapierająca dech w piersiach opowieść o nieślubnym synu króla Polski, który stanął na czele narodowego buntu. A przynajmniej bardzo chciał, by tak było.

1 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Niewolnictwo po polsku. Sadystyczni panowie do cna wykorzystywali chłopów pańszczyźnianych

Zwykło się mówić, że postęp wymaga poświęceń. I ofiar. W tym wypadku powstał na krzywdzie chłopów. Kiedy wyzysk pańszczyźniany osiągnął w Polsce apogeum?

7 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Czy to się w ogóle mogło udać? Narodziny i śmierć demokracji szlacheckiej w Polsce

30 maja 1505 roku sejm radomski uchwalił konstytucję nihil novi. Tego dnia ustrój w Polsce zaczął się zmieniać z oligarchii w monarchię parlamentarną.

6 października 2022 | Autorzy: Maria Procner

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.