Możecie spróbować ocenić swoje szanse na podstawie danych o popełnionych tam zabójstwach. A wszystko dzięki niezwykle oryginalnemu projektowi, który ostatnio został znacząco rozbudowany.
Zaczęło się od uruchomionej przez Violence Research Centre Uniwersytetu w Cambridge w listopadzie 2018 roku interaktywnej mapy, na której zaznaczone zostały wszystkie przypadki zabójstw, jakie popełniono w XIV-wiecznym Londynie. Na podstawie dostępnych informacji doliczono się ich wtedy łącznie 142.
Ostatnio zaś, a konkretnie 28 września 2023 roku dodane zostały również mapy dla Yorku i Oksfordu, a to dzięki uzyskaniu dodatkowych funduszy. Możemy zatem przypuszczać, że projekt ten będzie dalej rozbudowywany. Natomiast zwiększyło to sumaryczną liczbę odnotowanych zabójstw do 354.
Zabójstwa zostały oznaczone w zależności od narzędzia zbrodni, jakim się posłużono. Tak więc mamy tutaj gołe ręce, miecze, długie noże, krótkie noże, łuki i strzały, topory, kije, a także kategorię pt. „narzędzia, przedmioty lub nieznane”. Jednakże mapy zostały rozbudowane również pod względem umieszczonych na nich danych. Obecnie możemy na nich znaleźć również informacje o wypadkach, samobójstwach, przypadkach zgonów w więzieniach, a nawet incydentach, do jakich dochodziło w kościołach. A wszystko to na podstawie informacji pozostawionych przez koronerów, którzy byli wzywani w przypadku znalezienia osób, które zmarły w ten sposób.
Możemy nawet wybrać konkretny dzień tygodnia. Przeglądając zaś mapę, możemy również posłuchać o szczegółach najbardziej intrygujących przypadków.
Dostępne zaś dane pokazują, że przykładowo akademicki Oksford był kiedyś naprawdę niebezpiecznym miejscem do życia. W późnym średniowieczu liczba zabójstw była tam niemalże 50-krotnie wyższa niż we współczesnych angielskich miastach. Nie brak zresztą było przypadków, w których np. studenci wszczynali rozróbę na taką skalę, że kończyło się to wręcz masakrą.
Przykładowo w 1298 roku w tawernie na tamtejszej High Street doszło do awantury, która przeniosła się na ulice miasta i zamieniła w krwawą jatkę. W ruch poszły miecze i topory. Skutek? Przykładowo John Burel został śmiertelnie ranny w głowę, a jego rana miała 6 cali długości (aż około 15 cm), a na głębokość sięgnęła aż do jego mózgu.
Ciekawią Was inne przypadki? Jeżeli tak – wszystkie trzy mapy można znaleźć pod adresem https://medievalmurdermap.co.uk/
Źródła:
- N. Davis, Medieval murder maps of three English cities offer window into past, https://www.theguardian.com/science/2023/sep/28/medieval-murder-maps-of-three-english-cities-london-oxford-york, dostęp: 04.10.2023.
- F. Lewsey, Medieval Murder Maps. How students made Oxford the murder capital of late medieval England, https://www.cam.ac.uk/stories/medieval-murder-maps, dostęp: 04.10.2023.
- London Medieval Murder Map, https://www.vrc.crim.cam.ac.uk/vrcresearch/london-medieval-murder-map, dostęp: 04.10.2023.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.