Ciekawostki Historyczne

Nie żyje najstarszy żołnierz Wojska Polskiego pułkownik Kazimierz Klimczak

W wieku 109 lat zmarł Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron”, urodzony 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie w województwie wielkopolskim. Był jednocześnie najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną.

W wieku 109 lat zmarł Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron”, urodzony 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie w województwie wielkopolskim. Był jednocześnie najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną. Absolwent Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Był oficerem Wojska Polskiego, w którym służył od 1936 roku. Bronił Polski w trakcie inwazji nazistowskich Niemiec w 1939 roku, służył wtedy w 67 pułku piechoty z Brodnicy. Jego jednostka wchodziła w skład dywizji walczącej w Armii „Pomorze”. Walczył w bitwie nad Bzurą, w której trakcie został ciężko ranny. Przez długi czas leczono go później w warszawskim Szpitalu Ujazdowskim.

Po ustaniu walk powrócił do Warszawy, gdzie w latach okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym przy ulicy Kaliskiej 1. Był świadkiem powstania w getcie warszawskim, którego przebieg mógł obserwować bezpośrednio ze swojego mieszkania. Aktywnie działał później również w partyzantce. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim, przede wszystkim na Ochocie i Woli. Został schwytany, ale udało mu się zbiec z transportu. Ukrywał się potem na wsi. Już po wojnie zaczął działać w Związku Inwalidów Wojennych. W roku 2017 awansowano go na stopień pułkownika.

Fot. Jakub Kamiński/East News, Warszawa, 11.02.2020. Muzeum Wojska Polskiego. Spotkanie z pułkownikiem Kazimierzem Klimczakiem (n/z) ps. „Szron” z okazji zblizajacej sie 106. rocznicy urodzin zolnierza podziemia i powstanca warszawskiego.

Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem „Pro Patria”, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz Medalem „Pro Bono Poloniae”. Profil organizacji BohaterON, który poinformował o śmierci pułkownika, pisząc o nim jako o wzorze patrioty i żołnierza, który swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, przypomniał również jego słowa: „Mamy Polskę wolną. Trzeba ją pielęgnować i utrwalać”.

Cześć jego pamięci.

Źródła:

  1. Nie żyje płk Kazimierz Klimczak. Najstarszy żołnierz WP, powstaniec warszawski miał 109 lat,
    https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-07-14/nie-zyje-plk-kazimierz-klimczak-najstarszy-zolnierz-wp-powstaniec-warszawski-mial-109-lat/, dostęp: 14.07.2023.
  2. Nie żyje płk Kazimierz Klimczak, powstaniec warszawski i najstarszy Polak. Miał 109 lat!, https://www.se.pl/warszawa/nie-zyje-plk-kazimierz-klimczak-powstaniec-warszawski-i-najstarszy-polak-mial-109-lat-aa-tBYx-vWxo-ugRM.html, dostęp: 14.07.2023.
  3. Profil BohaterON na Facebooku: https://www.facebook.com/BohaterON/posts/pfbid02z1C9kHHSv5CdMGBr78SYFxkjsQJN4pvAbdS7hCVaRvK2M1x8XFd12JK1om2REK5kl, dostęp: 14.07.2023.
  4. Szukała, Zmarł najstarszy żołnierz Wojska Polskiego i powstaniec warszawski. Płk Kazimierz Klimczak ps. Szron miał 109 lat, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1597482%2Czmarl-najstarszy-zolnierz-wojska-polskiego-i-powstaniec-warszawski-plk, dostęp: 14.07.2023.
  5. Zmarł płk Kazimierz Klimczak. Był najstarszym żyjącym Powstańcem, miał 109 lat, https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3208588,zmarl-plk-kazimierz-klimczak-byl-najstarszym-zyjacym-powstancem-mial-109-lat, dostęp: 14.07.2023.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Jak AK likwidowała Niemców?

Nawet 380 tys. ludzi w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce należało do Armii Krajowej. Do końca okupacji żołnierze AK przeprowadzili ponad 110 tysięcy większych akcji...

1 sierpnia 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Zapomniane Bataliony Chłopskie

Były drugą pod względem liczebności formacją bojową Polski Podziemnej – miały pod bronią 170 tysięcy ludzi. Czemu nie pamiętamy o Batalionach Chłopskich?

21 listopada 2021 | Autorzy: Szymon Mazur

Druga wojna światowa

Tadeusz Komorowski, Leopold Okulicki i Tadeusz Pełczyński. To oni decydowali o losach Powstania Warszawskiego

Latem 1944 roku atmosfera w Warszawie była gorąca nie tylko z powodu słońca. Oto ważyły się losy Powstania. O jego rozpoczęciu miało zadecydować trzech mężczyzn...

14 lipca 2021 | Autorzy: Kazimierz Kunicki

Zagra-Lin i polskie bomby w Berlinie. Tak Armia Krajowa mściła się za hitlerowskie zbrodnie

W maju 1942 roku dowództwo AK zdecydowało, że dla podtrzymania morale społeczeństwa gnębionego hitlerowskim terrorem państwo podziemne weźmie odwet za niemieckie zbrodnie. Powołano Organizację Specjalną...

14 marca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Powstanie ostrowskie i trzecia „Pantera” Armii Krajowej

Poznajcie historię o tym, jak oddziały Armii Krajowej w Ostrowie Wielkopolskim zaatakowały Niemców, samodzielnie wyzwoliły swoje miasto i utrzymały je do nadejścia Sowietów. Na pewno...

23 stycznia 2020 | Autorzy: Szymon Mazur

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kTn

Nieprawda, najstarszy żołnierz Wojska Polskiego nadal żyje.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.