Ciekawostki Historyczne

W wieku 109 lat zmarł Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron”, urodzony 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie w województwie wielkopolskim. Był jednocześnie najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną.

W wieku 109 lat zmarł Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron”, urodzony 15 lutego 1914 roku w Ciepłowie w województwie wielkopolskim. Był jednocześnie najstarszym żyjącym w Polsce mężczyzną. Absolwent Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Był oficerem Wojska Polskiego, w którym służył od 1936 roku. Bronił Polski w trakcie inwazji nazistowskich Niemiec w 1939 roku, służył wtedy w 67 pułku piechoty z Brodnicy. Jego jednostka wchodziła w skład dywizji walczącej w Armii „Pomorze”. Walczył w bitwie nad Bzurą, w której trakcie został ciężko ranny. Przez długi czas leczono go później w warszawskim Szpitalu Ujazdowskim.

Po ustaniu walk powrócił do Warszawy, gdzie w latach okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym przy ulicy Kaliskiej 1. Był świadkiem powstania w getcie warszawskim, którego przebieg mógł obserwować bezpośrednio ze swojego mieszkania. Aktywnie działał później również w partyzantce. Był żołnierzem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim, przede wszystkim na Ochocie i Woli. Został schwytany, ale udało mu się zbiec z transportu. Ukrywał się potem na wsi. Już po wojnie zaczął działać w Związku Inwalidów Wojennych. W roku 2017 awansowano go na stopień pułkownika.

Fot. Jakub Kamiński/East News, Warszawa, 11.02.2020. Muzeum Wojska Polskiego. Spotkanie z pułkownikiem Kazimierzem Klimczakiem (n/z) ps. „Szron” z okazji zblizajacej sie 106. rocznicy urodzin zolnierza podziemia i powstanca warszawskiego.

Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem „Pro Patria”, Medalem pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz Medalem „Pro Bono Poloniae”. Profil organizacji BohaterON, który poinformował o śmierci pułkownika, pisząc o nim jako o wzorze patrioty i żołnierza, który swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, przypomniał również jego słowa: „Mamy Polskę wolną. Trzeba ją pielęgnować i utrwalać”.

Cześć jego pamięci.

Źródła:

  1. Nie żyje płk Kazimierz Klimczak. Najstarszy żołnierz WP, powstaniec warszawski miał 109 lat,
    https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-07-14/nie-zyje-plk-kazimierz-klimczak-najstarszy-zolnierz-wp-powstaniec-warszawski-mial-109-lat/, dostęp: 14.07.2023.
  2. Nie żyje płk Kazimierz Klimczak, powstaniec warszawski i najstarszy Polak. Miał 109 lat!, https://www.se.pl/warszawa/nie-zyje-plk-kazimierz-klimczak-powstaniec-warszawski-i-najstarszy-polak-mial-109-lat-aa-tBYx-vWxo-ugRM.html, dostęp: 14.07.2023.
  3. Profil BohaterON na Facebooku: https://www.facebook.com/BohaterON/posts/pfbid02z1C9kHHSv5CdMGBr78SYFxkjsQJN4pvAbdS7hCVaRvK2M1x8XFd12JK1om2REK5kl, dostęp: 14.07.2023.
  4. Szukała, Zmarł najstarszy żołnierz Wojska Polskiego i powstaniec warszawski. Płk Kazimierz Klimczak ps. Szron miał 109 lat, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1597482%2Czmarl-najstarszy-zolnierz-wojska-polskiego-i-powstaniec-warszawski-plk, dostęp: 14.07.2023.
  5. Zmarł płk Kazimierz Klimczak. Był najstarszym żyjącym Powstańcem, miał 109 lat, https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3208588,zmarl-plk-kazimierz-klimczak-byl-najstarszym-zyjacym-powstancem-mial-109-lat, dostęp: 14.07.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kTn

Nieprawda, najstarszy żołnierz Wojska Polskiego nadal żyje.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Kula dla hitlerowskiego zwyrodnialca z Pawiaka – tak zabijała Armia Krajowa

Nawet 380 tys. ludzi w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce należało do Armii Krajowej. Do końca okupacji żołnierze AK przeprowadzili ponad 110 tysięcy większych akcji...

1 sierpnia 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Broniły Polaków przed niemieckim terrorem, były drugą formacją zbrojną po AK. Dlaczego nikt o nich nie pamięta?

Były drugą pod względem liczebności formacją bojową Polski Podziemnej – miały pod bronią 170 tysięcy ludzi. Czemu nie pamiętamy o Batalionach Chłopskich?

21 listopada 2021 | Autorzy: Szymon Mazur

Druga wojna światowa

Narada trzech generałów. To oni decydowali o losach Powstania Warszawskiego

Latem 1944 roku atmosfera w Warszawie była gorąca nie tylko z powodu słońca. Oto ważyły się losy Powstania. O jego rozpoczęciu miało zadecydować trzech mężczyzn...

14 lipca 2021 | Autorzy: Kazimierz Kunicki

„Teraz my likwidujemy Niemców”. Terroryści w służbie Armii Krajowej

W maju 1942 roku dowództwo AK zdecydowało, że dla podtrzymania morale społeczeństwa gnębionego hitlerowskim terrorem państwo podziemne weźmie odwet za niemieckie zbrodnie. Powołano Organizację Specjalną...

14 marca 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

Powstanie ostrowskie i trzecia „Pantera” Armii Krajowej

Poznajcie historię o tym, jak oddziały Armii Krajowej w Ostrowie Wielkopolskim zaatakowały Niemców, samodzielnie wyzwoliły swoje miasto i utrzymały je do nadejścia Sowietów. Na pewno...

23 stycznia 2020 | Autorzy: Szymon Mazur

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.