Ciekawostki Historyczne

Ridley Scott, twórca takich filmów, jak „Gladiator”, „Robin Hood” czy „American Gangster” (opowiadający o życiu Franka Lucasa) w tym roku po raz kolejny zachwyci nas kolejną swoją produkcją.

Tym razem będzie to „Napoleon”, w którym przyjrzymy się temu, jak przyszły cesarz stawał się geniuszem strategii oraz jego związkowi z Józefiną. Co ciekawe, film ten pierwotnie miał nosić zupełnie inny tytuł, który miał brzmieć „Kitbag”. Słynny reżyser zdecydował się jednak zmienić go na bardziej oczywiste słowo. Natomiast wyraz kitbag, który można było rozumieć jako „plecak” nawiązywać miał do słów Napoleona, który stwierdził, że „każdy żołnierz nosi w plecaku buławę”.

Nawiasem mówiąc, sam reżyser miał już okazję zetknąć się z epoką napoleońską, lecz było to już prawie pół wieku temu. Jeszcze w 1977 roku wyreżyserował bowiem film „Pojedynek” opowiadający o próbujących zakończyć swój spór dwóch żołnierzach armii Napoleona. À propos armii cesarza Francji: w „Napoleonie” możemy się spodziewać wielu naprawdę widowiskowych scen batalistycznych.

Scenariusz do filmu napisał David Scarpa, natomiast dla nas istotna jest informacja, że za zdjęcia odpowiada wieloletni już współpracownik Ridleya Scotta, czyli Dariusz Wolski. Muzyka skomponowana została przez Martina Phippsa. W roli Napoleona zobaczymy znanego, chociażby z filmu „Joker” Joaquina Phoenixa, natomiast w postać Józefiny wcieliła się Vanessa Kirby. Jej kochanka, a jednocześnie francuskiego polityka Paula Barrasa zagra Tahar Rahim.

Na początku tego tygodnia ukazał się już zwiastun filmu. W Stanach Zjednoczonych jego premiera została wyznaczona na weekend, w którym Amerykanie obchodzą Dzień Dziękczynienia, czyli 22 listopada. My, żeby móc obejrzeć go w kinie, nie będziemy musieli czekać znacząco dłużej. W Polsce bowiem jego premiera ma mieć miejsce już 24 listopada.

Dodatkowo portal Filmweb zachęca, by na seans wybrać się odpowiednio najedzonym oraz wybrać kino, w którym są wygodne fotele, ponieważ całościowo film ma trwać 157 minut i 43 sekundy. Czy dacie radę?

Źródła:

  1. Charzyński, Ridley Scott zmienia tytuł swojego nowego filmu Kitbag, https://scroll.morele.net/rozrywka/ridley-scott-zmienia-tytul-swojego-nowego-filmu-kitbag/, dostęp: 11.07.2023.
  2. Kozłowski, „Napoleon” Ridleya Scotta z Joaquinem Phoenixem. Jest ZWIASTUN, https://film.dziennik.pl/nowosci-vod/artykuly/8758902,napoleon-ridleya-scotta-z-joaquinem-phoenixem-jest-zwiastun.html, dostęp: 11.07.2023.
  3. Ł. Muszyński, „Napoleon”: jest zwiastun! Joaquin Phoenix i Ridley Scott o francuskim cesarzu, https://www.filmweb.pl/news/%22Napoleon%22%3A+jest+zwiastun+Joaquin+Phoenix+i+Ridley+Scott+o+francuskim+cesarzu-151403, dostęp: 11.07.2023.
  4. Walkiewicz, Nie idźcie na głodniaka. Tyle potrwa „Napoleon” z Joaquinem Phoenixem, https://www.filmweb.pl/news/Znamy+czas+trwania+filmu+%22Napoleon%22+Ridleya+Scotta+z+Joaquinem+Phoenixem-151294, dostęp: 11.07.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

XIX wiek

Bitwa pod Lipskiem – cztery dni, które wstrząsnęły Europą

16 października 1813 roku pod Lipskiem rozegrała się „bitwa narodów” – jedna z największych batalii w dziejach i najcięższa porażka Napoleona...

5 grudnia 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Największa porażka Napoleona. Dlaczego w bitwie pod Waterloo poniósł sromotną klęskę?

Początkowo Francuzi mieli pod Waterloo przewagę. Jak zatem doszło do tego, że jedna z najważniejszych bitew w dziejach skończyła się klęską Napoleona?

30 sierpnia 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Sam się koronował i nie przyjął komunii. Jak Napoleon został cesarzem?

Przy ołtarzu Napoleon odwrócił się tyłem do papieża, stając naprzeciwko zebranych. Wziął koronę i sam włożył ją sobie na głowę. Był to jego ostateczny triumf.

25 sierpnia 2022 | Autorzy: Agnès Poirier

XIX wiek

Napoleońskie orły na krańcu świata, czyli bitwy pod Gołyminem i Pułtuskiem

„Polska jest bagnem” – pisał oficer Wielkiej Armii. Ale to dwie bitwy stoczone na Mazowszu (pod Gołyminem i Pułtuskiem) stały się początkiem końca Napoleona.

11 lipca 2022 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

Maria Walewska vs. Maria Ludwika - kobiety Napoleona Bonapartego

Gdy w kwietniu 1814 roku pokonany Napoleon udał się na zesłanie na wyspę Elba, spodziewał się, że dołączy do niego żona Maria Ludwika. Bardzo się...

17 kwietnia 2022 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Napoleon był niski

Czy Napoleon Bonaparte rzeczywiście według ówczesnych standardów był uznawany za niskiego? A może ktoś celowo zaniżał jego wzrost, by go ośmieszyć?

13 stycznia 2022 | Autorzy: Paweł Filipiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.