Ciekawostki Historyczne

O tym filmie mówiło się już od 2020 roku, jednakże jego twórcy kazali nam na niego poczekać. W końcu jednak ujrzeliśmy pierwsze zwiastuny. I możemy powiedzieć, że będzie to ekranizacja inna, niż wszystkie.

A jeżeli dodamy do tego, że twórcami filmu są Hugh Welchman i DK Welchman, czyli Dorota Kobiela, którzy stoją za sukcesem „Twojego Vincenta” to, dlaczego ci „Chłopi” na podstawie powieści naszego noblisty Władysława Reymonta będą wyjątkowi, stanie się jasne.

NEXTFILMPL, „Chłopi”, oficjalny teaser

Tak jak „Twój Vincent”, tak i „Chłopi” powstają w technice animacji malarskiej. A to musi potrwać. Nic więc dziwnego, że konieczne było przełożenie pierwszego zapowiadanego na 2022 rok terminu premiery. W filmie pojawią się dzieła takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Natomiast mrówczą pracę wykonało tutaj 100 pracujących w 4 studiach (Litwa, Ukraina, Serbia i Polska) malarzy. Namalowali oni łącznie aż 80 000 obrazów, co zajęło im aż 200 000 godzin!

Całość musi zostać w odpowiedni sposób przygotowana przez animatorów. Jak dużym zaś wyzwaniem jest stworzenie takiego filmu najlepiej wyjaśni sama DK Welchman, porównując go do poprzedniego dzieła:

Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej.

Wśród aktorów, którzy zagrali w filmie, znajdziemy wiele znanych nazwisk. W rolę Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska, oprócz niej na ekranie zobaczymy również Mirosława Bakę, Ewę Kasprzyk, Andrzeja Konopkę, Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Kożuchowską, Roberta Gulaczyka, Macieja Musiała, Dorotę Stalińską i Julię Wieniawę. Muzyka natomiast została skomponowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego.

Premiera „Chłopów” zgodnie z ostatnimi zapowiedziami będzie miała miejsce 13 października 2023 roku. Czekamy z niecierpliwością!

Źródła:

  1. Chłopi, https://next-film.pl/film/chlopi/, dostęp: 03.07.2023.
  2. „Chłopi” jak „Twój Vincent”. Tak będzie wyglądać ekranizacja powieści polskiego noblisty, https://film.dziennik.pl/news/artykuly/8743640,chlopi-jak-twoj-vincent-tak-bedzie-wygladac-ekranizacja-powiesci.html, dostęp: 03.07.2023.
  3. Korycka, „Chłopi”. Niesamowity teaser ekranizacji powieści Reymonta. „To prawdziwe widowisko”, https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29921440,chlopi-jak-malowani-niesamowity-teaser-ekranizacji-powiesci.html, dostęp: 03.07.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Toruniak

i po co? przecież to nudne jak flaki z olejem albo liczenie igieł na świerku…
Kolejny film który będzie służył znęcaniu się nad młodzieżą poprzez klasowe wyjścia na ekranizację lektury

Zobacz również

XIX wiek

„Pójdziem na Moskala […], ale wprzód szlachtę wyrąbiemy”. Jak do polskich powstań narodowych podchodzili chłopi?

Bez poparcia chłopów nie było co wszczynać narodowych zrywów. Jak przywódcy powstania listopadowego i styczniowego przekonywali ich do walki o niepodległość?

29 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Reformy miały znieść pańszczyźniane niewolnictwo. Zdjęły chłopom kajdany... razem z butami

Od XVI wieku polscy chłopi byli praktycznie niewolnikami. Pewne nadzieje wzbudziły reformy z przełomu XVIII i XIX wieku, ale znów wystrychnięto ich na dudka.

9 maja 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Niewolnictwo po polsku. Sadystyczni panowie do cna wykorzystywali chłopów pańszczyźnianych

Zwykło się mówić, że postęp wymaga poświęceń. I ofiar. W tym wypadku powstał na krzywdzie chłopów. Kiedy wyzysk pańszczyźniany osiągnął w Polsce apogeum?

7 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Jak wcześnie w Polsce pojawiły się karczmy i dlaczego ostatecznie straciły swoje znaczenie?

Brud, paskudne jedzenie, niewygodne posłania… i jedne z najważniejszych miejsc w dawnej Rzeczypospolitej.

25 lutego 2023 | Autorzy: Wojciech Kalwat

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.