Ciekawostki Historyczne

„Czerwone maki na Monte Cassino…” - któż nie zna tych słów sławiących bohaterstwo polskich żołnierzy biorących udział w tej niezwykle krwawej bitwie z czasu II wojny światowej? Wiele na ten temat napisano, natomiast w przyszłym roku bitwa ta doczeka się uwiecznienia na taśmie filmowej.

Właśnie kręcony jest bowiem opowiadający o niej film fabularny, który będzie nosił tytuł „Czerwone maki”, a jego premiera planowana jest na 2024 rok.

Materiały prasowe, fot. Olaf Tryzna

W filmie wystąpią m.in. Nicolas Przygoda (w roli głównej) oraz Michał Żurawski (w roli generała Władysława Andersa), Leszek Lichota (jako korespondent wojenny), Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Arkadiusz Smoleński, Łukasz Garlicki, Bartłomiej Topa i Szymon Piotr Warszawski (oficer wojsk pancernych). Samą historię poznamy zaś z perspektywy głównego bohatera, którym jest Jędrek. To młody chłopak, sierota, który w swoim krótkim życiu zdążył już przeżyć gehennę łagru. Udaje mu się jednak opuścić ZSRR, a to dzięki Armii Andersa.

Materiały prasowe, fot. Olaf Tryzna

Z początku kombinator, a nawet złodziej, który nastawiony jest – po dotychczasowych doświadczeniach życiowych – wyłącznie na przetrwanie, zacznie stopniowo przechodzić wewnętrzną przemianę. A zadecydują o tym nie tylko wydarzenia wojenne, ale i osobiste, czego powodem stanie się postać sanitariuszki Poli granej przez Magdalenę Żak.

Twórcą tej produkcji jest Krzysztof Łukaszewicz, który wyreżyserował już takie filmy, jak „General Nil”, „Orlęta: Grodno’39” i „Karbala”. „Czerwone maki” są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za produkcję filmu odpowiedzialna jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wsparcie merytoryczne zapewniają z kolei Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Materiały prasowe, fot. Olaf Tryzna

Jak przyznają producenci, tworząc „Czerwone maki”, czerpią inspirację z takich słynnych wojennych produkcji, jak „Najdłuższy dzień”, „O jeden most za daleko”, „Szeregowiec Ryan” i „Dunkierka”. Sam zaś film miejmy nadzieję, że przy odpowiedniej promocji będzie w stanie uzmysłowić zagranicznej publiczności wagę bitwy pod Monte Cassino i to, jak dużą rolę odegrali w niej polscy żołnierze.

Źródła:

  1. Markowska, Czerwone maki – polski film fabularny o bitwie pod Monte Cassino. Co wiemy?, https://naekranie.pl/aktualnosci/czerwone-maki-film-fabularny-monte-cassino-nowosc-1685955413, dostęp: 06.06.2023.
  2. Ł. Muszyński, „Czerwone maki”: reżyser „Karbali” kręci widowisko o bitwie pod Monte Cassino. Zobacz pierwsze zdjęcia z filmu!, https://www.filmweb.pl/news/%22Czerwone+maki%22%3A+re%C5%Bcyser+%22Karbali%22+kr%C4%99ci+widowisko+o+bitwie+pod+Monte+Cassino.+Zobacz+pierwsze+zdj%C4%99cia+z+filmu-151062, dostęp: 06.06.2023.
  3. Opublikowano nowe zdjęcia z filmu „Czerwone maki”poświęconego bitwie pod Monte Cassino [Zdjęcia], https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1581056%2Copublikowano-nowe-zdjecia-z-filmu-czerwone-maki-poswieconego-bitwie-pod, dostęp: 06.06.2023.
  4. Powstaje film „Czerwone maki”, https://pisf.pl/aktualnosci/powstaje-film-czerwone-maki/, dostęp: 06.06.2023.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

niepoprawny politycznie

Film ten – jest to niezwykle ważne, musi być na tyle „dobry”, by zachód chciał go oglądać.
Tam w ramach „odbrązawiania” historii dosłownie UKRADZIONO nam to wielkie zwycięstwo. Wg bowiem obecnej wykładni np. Encyklopedii Britannica i Wiki: „Ponieważ niemiecka linia zaopatrzenia była zagrożona przez natarcie aliantów w dolinie rzeki Liri, Niemcy zdecydowali się wycofać ze wzgórz Cassino…” „Zostawili tylko 13 rannych. Polacy zajęli zatem Monte Cassino bez walki…” „Niemcy postanowili już wycofać się wtedy na nową linię obronną dalej na północ, a kiedy czołowe polskie oddziały zdobyły szczyt wzgórza 18 maja, okazało się, że jest ono puste.” „Kluczowe były działania brytyjskiej 4. dywizji, która zaatakowała południowe krańce Cassino… …i brytyjskiej 78 Dywizji, która w międzyczasie… …zajęła drogę nr. 6 na południe od Monte Cassino, co groziło Niemcom całkowitym odcięciem.”
To nieprawda!!!
Sami Niemcy twierdzą, że rzeczywiście kluczowe było dla nich zajęcie przez naszych żołnierzy dwóch wzgórz, które dominowały nad okolicą w tym i klasztorem. Były to: wzgórze 593. dominujące nad grzbietem Głowa Węża, i 601. dominujące nad grzbietem Widmo. Starcia o te grzbiety uważa się za jedne z najbardziej zażartych w czasie wojny – walczono tam bowiem nieomal wyłącznie wręcz i granatami, i…
TYLKO POLAKOM UDAŁO SIĘ JE ZDOBYĆ!!!
Mimo uzupełnień Niemcy ponieśli przy tym, jak sami twierdzili, tak wielkie straty, że planowany przez nich kontratak na wzgórza i drogę nr. 6 stał się niemożliwy…
I te FAKTY, tą prawdę, zachód powinien poznać !

Mariusz

Super że taki film powstał ,będę mógł poznać klimat wydarzeń w których brał udział mój dziadek.Mam trochę zdjęć i mgliste wspomnienia.Dziadek zmarł gdy ja miałem 8 lat dlatego niewiele pamiętam z jego opowiadań ,poza tym byłem dzieckiem wielu rzeczy nie rozumiałem

Zobacz również

Miś Wojtek – najsłynniejszy kapral Polskich Sił Zbrojnych

Opowieść o Wojtku, który został żołnierzem, brzmi nieprawdopodobnie. A jednak faktycznie się zdarzyła! Na dodatek najsłynniejszy miś w armii gen. Andersa zapisał się na kartach...

14 września 2020 | Autorzy: Piotr Dróżdż

Druga wojna światowa

Ostatni wielki triumf Polaków w czasie II wojny światowej. Czy wiesz, o którą bitwę chodzi?

Losy Polski były już przypieczętowane. Nasi żołnierze nie zamierzali jednak składać broni. W ostatnich dniach wojny zadali Niemcom dotkliwą klęskę. I to oni wkroczyli jako...

17 grudnia 2018 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Ilu Polaków zginęło broniąc Monte Cassino?

Pamiętamy o rodakach, których bohaterski szturm doprowadził do przełamania ufortyfikowanej Linii Gustawa. Co jednak z tymi Polakami, którzy stanęli do walki u boku Niemców, w...

18 maja 2017 | Autorzy: Mateusz Drożdż

Druga wojna światowa

Armia Andersa. 10 faktów z historii, które powinien znać każdy Polak

Historie heroizmu i codziennych trudów. Kontrowersje i chwile chwały. Wielkie sukcesy i niezrealizowane plany. Poznaj 2 Korpus Polski takim, jakim był naprawdę.

30 kwietnia 2017 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Druga wojna światowa

Polska ofiara z krwi. Poznaj bitwy, w których Armia Andersa poniosła najdotkliwsze straty

Maki czerwieniły się nie tylko pod Monte Cassino. Podczas zażartych walk we Włoszech poległo 2301 polskich żołnierzy. Przypominamy bitwy, które dla wielu kolumbów okazały się ostatnimi....

17 kwietnia 2017 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Druga wojna światowa

Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Przy życiu trzymała ich tylko nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę Gułagu, przemierzyli pół Azji i Afryki, z najwyższym poświęceniem...

24 marca 2017 | Autorzy: Redakcja

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.