Ciekawostki Historyczne

W tym roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. To jednocześnie także 500 rocznica rozpoczęcia przez niego pracy w charakterze generalnego administratora diecezji warmińskiej, ale mija również 480 lat od jego śmierci.

Szczególnie jednak dla uczczenia tej pierwszej rocznicy Muzeum Warmii i Mazur zorganizowało specjalną poświęconą słynnemu astronomowi wystawę. Nosi ona tytuł „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”. Przypominamy również, że rok 2023 został uznany za rok Mikołaja Kopernika.

Na wystawie będzie można zobaczyć około 140 związanych w różny sposób z Mikołajem Kopernikiem przedmiotów. Większość z nich oczywiście pochodzi ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Jednakże część z nich została wypożyczona z takich instytucji jak Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Biblioteka Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Jednym z celów wystawy jest uświadomienie zainteresowanym, że Kopernik był nie tylko astronomem, ale także matematykiem czy lekarzem. Tym, co szczególnie go interesowało, był, chociażby czas. Będziemy zatem mogli zobaczyć nie tylko zegary słoneczne i astronomiczne, ale także m.in. pochodzące z księgozbioru Kopernika inkunabuły, wśród których odnajdziemy dzieła prawnicze i teologiczne z jego notatkami oraz mszał z końca XV w. Zademonstrowane zostaną też przyrządy, którymi posługiwali się ówcześni aptekarze, a nawet znajdujące się w obiegu w czasach Kopernika monety.

Na obejrzenie wszystkich wspomnianych eksponatów zwiedzający będą mieli dużo czasu. Wystawa, która została otwarta w dniu 21 marca, będzie bowiem prezentowana na zamku w Olsztynie, aż do końca września tego roku. Na tym zaś zamku jako administrator dóbr kapituły warmińskiej Mikołaj Kopernik nie tylko pracował, ale i mieszkał od roku 1516 do 1521.

Źródła:

  1. Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika, https://muzeum.olsztyn.pl/6921,copernici-tempus-et-studium-czas-i-praca-kopernika.html, dostęp: 27.03.2023.
  2. Boguszewski, Muzeum Warmii i Mazur przygotowało wystawę z okazji Roku Kopernika, https://gazetaolsztynska.pl/917769,Muzeum-Warmii-i-Mazur-przygotowalo-wystawe-z-okazji-Roku-Kopernika.html, dostęp: 27.03.2023.
  3. Wolińska, Jubileuszowa wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Muzeum Warmii i Mazur, https://ukiel.info/jubileuszowa-wystawa-z-okazji-550-rocznicy-urodzin-mikolaja-kopernika-w-muzeum-warmii-i-mazur/30942/, dostęp: 27.03.2023.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Toruniak

jako Torunianin nie mam najmniejszych wątpliwości że Kopernik był Prusakiem i..Torunianinem.. co sam podkreślał.. Polskiego nie znał i się nim nie posluguwal..

Zobacz również

Nowożytność

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię. Niemieckie go wydało plemię? Prawdziwa historia Mikołaja Kopernika

W XVI wieku, gdy Kopernik mówił o heliocentrycznej budowie Układu Słonecznego, był to pogląd rewolucyjny, który zmienił całe dotychczasowe postrzeganie świata.

1 stycznia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

Historia najnowsza

Zmarł Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który odbył lot w kosmos

12 grudnia 2022 r., w wieku 81 lat, zmarł Mirosław Hermaszewski – polski lotnik i kosmonauta, generał brygady pilot Wojska Polskiego. Pierwszy i jedyny w...

12 grudnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Był pierwowzorem Jamesa Bonda. Miał zabić polskiego króla. Prawdziwy agent 007 w służbie Jej Królewskiej Mości

Można by go uznać za skrzyżowanie Jamesa Bonda z... czarodziejem Merlinem. John Dee był szpiegiem Elżbiety I, alchemikiem i okultystą. Swoje magiczne sztuczki prezentował m.in....

30 czerwca 2021 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Tak wyglądał koniec Jagiellonów! Co przesądziło o upadku tej potężnej dynastii?

W szczytowym okresie Jagiellonowie byli jedną z najświetniejszych dynastii Europy. Jej przedstawicielom przytrafiały się jednak wpadki, które ostatecznie doprowadziły ten potężny ród do ponurego końca....

21 maja 2021 | Autorzy: Sławomir Koper

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.