Ciekawostki Historyczne

W drugiej połowie tego roku polscy internauci otrzymają nowe, atrakcyjne narzędzie do łatwiejszego wyszukiwania informacji z różnego typu zasobów.(wpis sponsorowany)

Będzie to aplikacja mLumen, która powstała w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, a konkretnie jego działania 2.4. Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego II osi priorytetowej „E-administracja i otwarty rząd”. Projektem kieruje Maciej Nadulski.

Umowa na realizację projektu została podpisana 23 października 2020 roku. Całkowity koszt projektu wyniósł 1 909 375,83 zł, przy czym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach perspektywy na lata 2014-2020) uzyskano dofinansowanie w wysokości 1 615 904,76 zł. Pozostała kwota pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym beneficjentem zrealizowanego w okresie od października 2020 do października 2022 projektu jest Biblioteka Narodowa.

Dla kogo?

Grupą docelową aplikacji mLumen będą osoby w wieku od 18 do 44 lat, blogerzy, ale także wydawcy. Dzięki aplikacji jej użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do zasobów biblioteki cyfrowej Polona oraz zasobów Biblioteki Narodowej, ale także innych polskich bibliotek, które będą uczestniczyć w realizacji projektu, co może pozytywnie wpłynąć na ich wizerunek. Dadzą się one bowiem w ten sposób poznać jako instytucje otwarte i innowacyjne. Dostęp do wymienionych zasobów będzie możliwy za pośrednictwem e-usługi „Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS”. Z kolei za pośrednictwem portalu dane.gov.pl będzie można skorzystać z wybranych zasobów instytucji publicznych.

Wspomniany projekt Biblioteki Narodowej e-usługa OMNIS został zainaugurowany w lutym 2017 roku. Jego głównym celem było wdrożenie ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty rynku wydawniczego w Polsce. Natomiast najważniejszym elementem tego projektu było uruchomienie zintegrowanej wyszukiwarki OMNIS. Jest to w skrócie usługa pozwalająca na przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek w Polsce z jednego miejsca oraz uzyskanie dostępu do pełnej treści książek, czasopism oraz artykułów w postaci cyfrowej.

Pozostałe dwie usługi OMNIS to Polona w chmurze dla bibliotek oraz repozytorium wydawnicze e-ISBN. Całkowita wartość tego projektu wyniosła 39 016 380,34 zł, z dofinansowaniem z funduszy unijnych w wysokości 32 994 173,68 zł. Projekt ten był realizowany od października 2016 roku do września 2019 roku.

Wszystko w jednym miejscu

Wracając do aplikacji mLumen: niezwykle atrakcyjnym i innowacyjnym elementem jej funkcjonowania będzie możliwość udostępniania i korzystania z treści internetowych, pochodzących z blogosfery.

Treści te, pochodzące z blogów o charakterze naukowym, kulturalnym ale i publicystycznym będą klasyfikowane przy pomocy języka informacyjno-wyszukiwawczego Deskryptorów Biblioteki Narodowej. Dotyczyć to będzie blogów opartych o system WordPress, zaś włączanie ich do systemu będzie się odbywać przy pomocy specjalnej wtyczki WordPress LUMEN-WP. W założeniu podłączenie bloga do aplikacji mLumen powinno przełożyć się na zwiększoną wyszukiwalność wpisów, a zatem i na zwiększenie liczby czytelników.

Wprowadzenie aplikacji mLumen można uznać za element budowania społeczeństwa obywatelskiego opartego na informacji. Jak dodatkowo informuje strona Biblioteki Narodowej aplikacja pozwoli użytkownikom na zaspokojenie potrzeb informacyjnych, zaś dostępne za jej pośrednictwem informacje dadzą możliwość przekrojowego spojrzenia na określone zagadnienia.

Wszystkie interesujące nas w danym temacie informacje zostaną zebrane w jednym miejscu, a użytkownicy otrzymają możliwość odnalezienia ich za pomocą jednego kliknięcia, niezależnie od formy publikacji materiałów. Ponadto aplikacja może się także przyczynić do skuteczniejszego zwalczania tzw. fake newsów w przestrzeni informacyjnej. Dzięki aplikacji bowiem weryfikacja informacji o wątpliwej wiarygodności powinna stać się jeszcze łatwiejsza.

Szata graficzna aplikacji z założenia miała być jak najbardziej minimalistyczna, przy czym jest ona wzorowana na twórczości holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Jego prawdziwe imiona i nazwisko brzmiały Pieter Cornelis Mondriaan. Ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku artysta uważany jest za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu, zaś aplikacja wyglądem przywodzi na myśl jego słynne kompozycje. Korzystanie z aplikacji mLumen będzie całkowicie bezpłatne, tak dla samych użytkowników, jak i dla osób udostępniających w niej swoje blogi.

Warty podkreślenia jest fakt, że nie będą w niej wyświetlane żadne komercyjne reklamy. Jeżeli natomiast zdecydujemy się udostępnić za pośrednictwem aplikacji treści z naszego bloga, będziemy mogli zrezygnować z tego w każdej chwili.

Źródło: https://mlumen.bn.org.pl/

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ольга

Русские командиры сообщили, что вообще отходят из города Херсон. Собственно что бы это сегодня может значить?

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.