Ciekawostki Historyczne

Inskrypcje zawierające tajemnicze formuły skierowane do anonimowego boga odkryto na przestrzeni dziesiątek lat w Palmyrze - starożytnej metropolii w obecnej Syrii. Polskiej badaczce udało się ustalić, do kogo były skierowane.

Palmyra. To niewielkie z początku miasto stało się w pierwszych wiekach naszej ery istotnym centrum handlowym, w którym swoje interesy załatwiali Rzymianie, Persowie a nawet Chińczycy. W tej samej Palmyrze w trakcie prowadzonych na początku XX wieku prac odkryto około 2 500 inskrypcji w języku aramejskim. Znajdowały się one na najróżniejszych elementach architektonicznych. Jednak największe zainteresowanie budziło około 200 z nich, pochodzących przede wszystkim z II i III wieku naszej ery.

Odnosiły się one do tajemniczego boga, który nie został wymieniony z imienia. Spotykane były np. napisy w stylu „Błogosławione jego imię na wieki, Pan Świata i Miłosierny”. Ponieważ dziesięciolecia badań nie przyniosły odpowiedzi, zaczęto wobec niego używać sformułowania Palmyreński Bóg Anonimowy.

Zbliżenie jednej z inskrypcji z fomrułą do „boga anonimowego”. Fot.: Aleksandra Kubiak-Schneider

Być może jednak w tej sprawie nastąpił pewien przełom. I to dzięki polskiej badaczce, dr Aleksandrze Kubiak-Schneider, która sugeruje, że podchodzono do tej sprawy w całkowicie nieprawidłowy sposób. Oto bowiem doszukiwano się w tym dowodów na wyznawanie religii monoteistycznej przez twórców tych napisów. Alternatywnie, być może na wzór tradycji judaistycznych, twierdzono, że dosłowne wymawianie imienia boga było w jakiś sposób zakazane, stanowiło pewnego rodzaju tabu. Natomiast prawda może być zdecydowanie inna.

Dr Aleksandra Kubiak-Schneider zauważyła przede wszystkim, że same zapisane formuły przypominają te, które w Mezopotamii były stosowane w hymnach dziękczynnych i które znajdowano w tamtejszych świątyniach. A zatem wspomniane inskrypcje zapewne nie odnoszą się do jednego boga, ale do różnych bóstw.

Ołtarze z formułą Błogosławione jego imię na wieki w Muzeum w Palmyrze. Fot.: Aleksandra Kubiak-Schneider

Na imię boga, którego sławiła zaś dana inskrypcja wskazywać zaś mogły zawarte w niej przydomki, które dla ówczesnych mieszkańców w oczywisty sposób kojarzyły się z konkretnymi bóstwami. Jednocześnie nie wspominając ich imion okazywano im szacunek. Cytując zatem badaczkę należy stwierdzić, że „Nie było jednego Boga Anonimowego, tylko każdy bóg, który wykazał się uważnym i przychylnym prośbom zasługiwał na wieczny hymn”.

Źródła:

  1. Harper, Warsaw archaeologist solves 100-year-old mystery surrounding identity of anonymous god, https://www.thefirstnews.com/article/warsaw-archaeologist-solves-100-year-old-mystery-surrounding-identity-of-anonymous-god-31058, dostęp: 17.06.2022.
  2. Zdziebłowski, Syria/ Zagadka anonimowego boga z Palmyry rozwiązana, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92637%2Csyria-zagadka-anonimowego-boga-z-palmyry-rozwiazana.html, dostęp: 17.06.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Zapatrzeni w gwiazdy – co potrafili babilońscy astrologowie i magowie?

Babilońscy adepci wiedzy tajemnej – magowie i astrologowie – budzili respekt w swoich czasach. Ich wiedza na temat ciał niebieskich była spektakularna.

16 lutego 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Święty seks, czyli zbereźno-religijny Babilon

Mezopotamska stolica uważana była za najbardziej rozpasany ośrodek ówczesnego świata. Jednak w Babilonie seks był ściśle powiązany z... religią.

24 stycznia 2022 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Burzyli miasta, gwałcili i torturowali. Ten wojowniczy lud był postrachem starożytnego świata

Nazwa ich państwa budziła w starożytnych blady strach. Asyryjczycy słynęli z wyjątkowego okrucieństwa. Swoim ofiarom wyłupywali oczy, odcinali nosy i kończyny.

2 grudnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Grymuary – tajemne księgi średniowiecznej Europy

Magia towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Pierwsze źródła traktujące o czarach pochodzą jeszcze z czasów starożytnej Mezopotamii i Babilonii. Jednak okresem, w którym magiczne pisarstwo...

16 sierpnia 2021 | Autorzy: Paweł Filipiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.