Ciekawostki Historyczne

Kalendarz Majów dekadę temu budził niemałe emocje ze względu na wiązane z nim przepowiednie końca świata. Prowadzone w państwach tzw. Ameryki Środkowej prace archeologiczne coraz to prowadzą do nowych związanych z nim odkryć.

Niedawno jednego z nich dokonano w jednej z piramid na terenie Gwatemali. Prace archeologiczne, które do tego doprowadziły prowadzone są na stanowisku San Bartolo (nie mylić z taką samą nazwą, ale odnoszącą się do Peru), które znajduje się w dżungli w północnej części Gwatemali. San Bartolo było w przeszłości istotnym regionalnym centrum Majów, w okresie od około IV wieku p.n.e. do mniej więcej 250 roku naszej ery.

Te dwa gipsowe fragmenty ścienne układały się razem, tworząc zapis daty „7 jeleni” ze starożytnego 260-dniowego kalendarza Majów. Kawałki, które mieszczą się w ludzkiej dłoni, mogły towarzyszyć scenie lub postaci ludzkiej jako rodzaj starożytnego znacznika czasu. foto/ REGIONALNY PROJEKT ARCHEOLOGICZNY SAN BARTOLO-XULTUN

To tam w 2001 roku odkryto zakopaną komorę, w której znaleziono liczne malowidła przedstawiające ceremoniały Majów, jak i sceny z ich mitologii. Natomiast wracając do wspomnianej powyżej piramidy: znaleziono w niej dwa fragmenty malowidła naściennego z odniesieniem do tego słynnego kalendarza w postaci glifu, na którym wspomniano dzień „7 jeleń”. Glif ten jest datowany na trzeci wiek p.n.e., co sprawia, że staje się on najstarszym odkrytym śladem wykorzystania kalendarza Majów. Jak dotąd bowiem najwcześniejsze takie ślady pochodziły z I wieku p.n.e.

Niestety data „7 jeleń”, jeden z 260 nazwanych w kalendarzu Majów dni, to jedyne, co można odczytać ze znalezionych fragmentów. Jak bowiem wspomina David Stuart z Uniwersytetu Teksańskiego ściana, której częścią były te fragmenty zapewne została celowo zniszczona przez starożytnych Majów, którzy postanowili przebudować ówczesne budowle. W wyniku tej rekonstrukcji budynek ten stał się ostatecznie wysoką na około 30 metrów piramidą. Kto wie jakie jeszcze tajemnice związane z kalendarzem Majów, ale nie tylko jeszcze skrywa?

Źródła:

 1. Earliest evidence of Maya calendar found inside Guatemalan pyramid, https://edition.cnn.com/style/article/maya-calendar-guatemala-pyramid-intl-scli/index.html, dostęp: 19.04.2022.
 2. Gibbs, This hieroglyph is the oldest known record of the Maya calendar, https://www.sciencenews.org/article/maya-calendar-hieroglyph-date-oldest-evidence, dostęp: 19.04.2022.

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Артём

Главы намного более, чем сорок государств по всему свету вместе с НАТО и сша обратились к рф с требованием кончить несправедливую войну насупротив Украинской стороны. Только последняя не оценивает это в целом обращение. Это конечно подталкивает к помимо того существенною изоляции рф и дополнительно её истощения, как в финансовом, так и военном вопросе.

  Antyrusek

  A czego jeszcze tego faszysty nie skasowali?

   Szeryf Chudy

   Bo to nie faszysta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.