Ciekawostki Historyczne

W katedrze, wciąż odnawianej po pożarze z 2019 roku, dokonano niezwykłego odkrycia. Pod podłogą znaleziono tajemnicze nagrobki i sarkofag w kształcie człowieka.

Stało się to podczas prac przygotowawczych w centralnej części budynku, w którym nawa poprzeczna krzyżuje się z nawą główną. Są one wstępem do planowanej odbudowy iglicy Notre Dame. Pod podłogą niespodziewanie odkryto kilka nagrobków oraz bardzo dobrze zachowany ołowiany sarkofag w kształcie ludzkiej postaci. Jak poinformowała przedstawicielka francuskiego Ministerstwa Kultury, Roselyne Bachelot, jest to odkrycie o „nadzwyczajnej wadze naukowej”.

Czytaj też: Nieznajoma wyłowiona z Sekwany. Wszyscy ją znamy, a niektórzy pewnie całowali

Sekrety zmarłych

Sarkofag został prawdopodobnie wykonany w XIV wieku. W jednym miejscu okazał się nieznacznie pęknięty. Dzięki temu możliwe było zbadanie jego zawartości przy wykorzystaniu kamery endoskopowej. Naukowcy stwierdzili, że w środku znajduje się bardzo dobrze zachowane ciało. U wezgłowia zaobserwowano kawałki tkaniny, włosy oraz poduszkę z liści. Podejrzewa się, że osobą tam pochowaną był wysoki dostojnik kościelny. Ogółem w różnych miejscach Notre Dame pochowanych zostało około 400 osób. Wśród nich byli także arcybiskupi i biskupi.

fot.East News

XIV-wieczny sarkofag ołowiany odkryty podczas wykopalisk w posadzce katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcie: Julien de Rosa

Wraz z nagrobkami odkryto również rzeźby, które najprawdopodobniej stanowiły część oryginalnego elementu z XIII wieku – tzw. lektorium, oddzielającego ołtarz od nawy katedry. Wydobyto m.in. popiersie mężczyzny oraz rzeźbione dłonie i warzywa. Co istotne, na fragmentach rzeźb wciąż znajdują się ślady farby. Części składowe tego elementu znajdowano już zresztą znacznie wcześniej. Niektóre zostały odkryte jeszcze w XVIII wieku w trakcie prac konserwatorskich prowadzonych pod okiem architekta Eugène’a Viollet le Duca. W chwili obecnej znajdują się one w Luwrze.

fot.East News

Archeolodzy odkopali podłogę katedry Notre Dame po odkryciu XIV-wiecznego sarkofagu ołowianego w Paryżu, 15 marca 2022 r. Zdjęcie: Julien de Rosa

Prace archeologiczne w centralnym punkcie katedry mają potrwać maksymalnie do 25 marca. Dłuższe ich prowadzenie mogłoby wpłynąć na terminarz prac renowacyjnych oraz na ponowne otwarcie katedry, które zaplanowano na wiosnę 2024 roku. Archeolodzy muszą się więc śpieszyć. Termin ten został bowiem wyznaczony przez samego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Zobacz również:

Źródła

  1. Ancient tombs unearthed at Paris’ Notre-Dame cathedral, phys.org, dostęp: 17.03.2022.
  2. S. Cascone, Workers Rebuilding Notre Dame Have Discovered Previously Unknown Tombs and a Mysterious Sarcophagus Beneath the Cathedral, news.artnet.com, dostęp: 17.03.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Sensacyjne odkrycie w Kanadzie! Górnicy znaleźli idealnie zmumifikowane ciało mamuta włochatego

We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal kompletne, zmumifikowane niemowlę mamuta włochatego. Samiczka otrzymała...

27 czerwca 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia Statuy Wolności

Symbol Nowego Jorku został wybudowany we Francji w 1884 roku. Jego zaprojektowaniem zajmował się Frédéric Auguste Bartholdi, za konstrukcję odpowiadał Gustaw Eiffel, zaś głównym pomysłodawcą...

16 marca 2022 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Historia najnowsza

Te ceny sprawią, że zakręci Ci się w głowie! Najdroższe dzieła sztuki na świecie

Niektóre dzieła sztuki osiągają zawrotne ceny. Często nawet specjalistom trudno ocenić, dlaczego. Które obrazy zalicza się do najdroższych na świecie? 

2 stycznia 2022 | Autorzy: Agata Dobosz

Nieznajoma wyłowiona z Sekwany

Wszyscy ją znamy, a niektórzy pewnie pewnie bliżej.

21 października 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.