Ciekawostki Historyczne

W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej.

W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej.

Do dziś pokutuje przekonanie, że Żydzi się nie bronili, „szli jak barany na rzeź”. Tymczasem żydowski opór to mało znana karta tej wojny. We wszystkich tych obozach istniała konspiracja, która doprowadziła do zbrojnych wystąpień i buntów. Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet – żydowskich bohaterek.

Dzięki wnikliwym badaniom Michał Wójcik, autor nagradzanej i bardzo dobrze ocenianej „Treblinki’43”, przedstawia w swoim intrygującym stylu te mało znane fakty. Niemniej interesujące są wątki poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz kontrowersyjna kwestia pomocy Żydom ze strony AK i struktur państwa podziemnego.

Żydzi nie szli jak barany na rzeź. Świadczą o tym bunty w Treblince, Sobiborze, Auschwitz-Birkenau. To książka o pragnieniu zemsty, o męstwie i walce. I o sile świadectwa potężniejszej niż Zagłada.

Jacek Leociak

Bywają okoliczności, kiedy niewolnicy się buntują, choć ryzykują przyśpieszenie zagłady. O tym pisze Michał Wójcik. Okrutnie szczerze, nie oszczędzając surowych ocen. Rzecz fascynująca: tragiczna, ale podnosi na duchu.

Marian TurskiTekst stanowi fragment książki Michała Wójcika „Zemsta. Zapomniane powstania w obozach Zagłady: Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Polecamy artykuł na podstawie książki: Nie tylko getto warszawskie. Zapomniane żydowskie powstanie w Treblince

KOMENTARZE (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Znowu bajki o tym jak to Żydzi organizowali buntu w obozach. Jeden jedyny bunt miał miejsce w obozie w Sobiborze, ale był możliwy tylko dzięki temu że brali w nim udział Rosyjscy jeńcy wojenni. Bunt ten zakończył się sukcesem i doprowadził do likwidacji obozu w Sobiborze.Natomiast rzekome „bunty” w Treblince i Birkenau to tylko drobne incydenty, które nie wpłynęły na funkcjonowanie tych obozów. Więc prawda jest że Żydzi szli w Niemieckich obozach zagłady na rzeź jak stado baranów. Tym bardziej że byli to w większości biedni Ortodoksyjni Żydzi.

    Jadzia

    Nie bylas tam wypowiedzieć się moga tak naprawdę tylko ci którzy tam fizycznie bylo

BM

„W czasie II wojny światowej funkcjonowało na ziemiach polskich kilka obozów zagłady, których jedynym celem było wymordowanie ludności żydowskiej.”

Autor dziwnym trafem zapomniał napisać pod czyją kontrolą znajdowały się ziemie polskie, kto zbudował te obozy i kto nimi zarządzał. Mało tego – w całym tekście ani razu nie pada słowo „Niemcy”. Są „obozy na ziemiach polskich” i jest mordowanie Żydów. Przekaz niezwykle jasny.

Płacą wam w euro czy w szeklach?

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.