Ciekawostki Historyczne

Nazwisko Kennedy kojarzy się przede wszystkim z zabójstwem JFK. Jednak historia tego rodu poza słynnym zamachem skrywa także inne tragedie. Nic dziwnego, że wielu jest przekonanych, iż na rodzinie ciąży klątwa.

Rose Marie „Rosemary” Kennedy

Najstarsza córka oraz trzecie dziecko Josepha i Rose Kennedych urodziła się 18 września 1918 roku. Niestety jej narodziny okazały się dramatycznym wydarzeniem, które naznaczyło dziewczynkę na resztę życia. Akcja porodowa nastąpiła tak szybko, że lekarz nie mógł w niej od początku uczestniczyć. Z tego powodu pielęgniarka opiekująca się rodzącą nakazała jej zacisnąć nogi, zatrzymując noworodka z główką w kanale rodnym na zbyt długi czas. Doprowadziło to do tragicznego w skutkach niedotlenienia.

Rodzina Kennedych w Hyannis Port w 1931 rokufot. Richard Sears/domena publiczna

Rodzina Kennedych w Hyannis Port w 1931 roku

Dziewczynka nie rozwijała się prawidłowo. W wieku dwóch lat nadal miała trudności z siadaniem, raczkowaniem oraz chodzeniem. Z upływem czasu zaczęła też wykazywać poważne problemy z nauką – w tym czytania i pisania. Rodzice starali się ukryć przed światem niepełnosprawność córki, jednak z upływem lat była ona coraz bardziej widoczna – szczególnie na tle pozostałej ósemki rodzeństwa, wyróżniającej się inteligencją oraz aktywnością fizyczną.

Joseph i Rose Kennedy próbowali ukryć przed światem niepełnosprawność Rosemary.fot. Larry Gordon/domena publiczna

Joseph i Rose Kennedy próbowali ukryć przed światem niepełnosprawność Rosemary.

W 1938 roku Joseph Kennedy objął stanowisko ambasadora USA w Wielkiej Brytanii, gdzie przeniósł się z żoną oraz dziećmi. Tam też w 1941 roku rodzice Rosemary zdecydowali się poddać ją lobotomii. Niestety zabieg tylko pogorszył jej stan zdrowia. Resztę życia spędziła w ośrodku opieki i dopiero po śmierci ojca, który pilnował jej izolacji, zyskała lepszy kontakt z resztą rodzeństwa. Była pierwszym z dziewięciorga dzieci Kennedych, które zmarło z przyczyn naturalnych, 7 stycznia 2005 roku w wieku 86 lat.

Zobacz również:

Joseph Patrick Kennedy Jr.

Pierworodny syn Kennedych był uważany za dumę swojego ojca i to on pierwotnie miał przejąć po nim polityczną pałeczkę. Absolwent Harvardu po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika jako pilot marynarki wojennej. Początkowo oddelegowano go do patrolowania nieba nad Karaibami, jednak w 1943 roku został wysłany do Anglii, gdzie walczył jako pilot bombowców. Brał udział m.in. w inwazji na Normandię.

Jego służba zakończyła się śmiercią 12 sierpnia 1944 roku podczas realizowania projektu Anvil. Była to tajna misja mająca na celu zniszczenie niemieckich umocnień wojskowych. W trakcie operacji samolot Kennedy’ego znikł z radarów w wyniku wybuchu trotylu na pokładzie.

Czytaj też: To był najbardziej niebezpieczny moment po 1945 roku. Jak mało brakowało do wybuchu III wojny światowej?

Kathleen „Kick” Kennedy Cavendish

Kathleen, znana jako Kick, urodziła w się lutym 1920 roku jako czwarte dziecko i druga córka Kennedych. Była bardzo pogodną i energiczną dziewczyną; uwielbiała sport. Po przeprowadzce do Londynu w 1938 roku wraz ze starszą siostrą Rosemary została zaprezentowana na królewskim dworze w towarzystwie innych angielskich debiutantek.

Po wybuchu II wojny Kick wróciła z matką i resztą rodzeństwa do USA, jednak serce zostawiła w Wielkiej Brytanii. W trakcie rocznego pobytu za oceanem poznała Williama Cavendisha, markiza Hartington – i to on przyciągał ją do Anglii jak magnes. Zdecydowała się dołączyć do Czerwonego Krzyża, by ostatecznie w 1943 roku podjąć pracę na stanowisku asystentki programowej w Hans Crescent, londyńskim klubie oferującym jedzenie, zaopatrzenie i zakwaterowanie dla oficerów. W maju 1944 roku poślubiła wybranka, który cztery tygodnie później został powołany na front. Po trzech miesiącach zginął od kuli snajpera.

Ślub Kathleen i Williamafot.domena publiczna

Ślub Kathleen i Williama

To wydarzenie oraz śmierć jej ukochanego brata Josepha zaledwie miesiąc wcześniej odcisnęły się piętnem na Kick. Zrezygnowała z pracy dla Czerwonego Krzyża, ale zdecydowała się na stałe pozostać w Wielkiej Brytanii. Po wojnie wdała się w romans z hrabią Peterem Wentworthem-Fitzwilliamem. Jej rodzice nie pochwalali tego związku, gdyż partner córki był żonaty. Planował wprawdzie rozwieść się i poślubić Kick, lecz nie udało mu się tego zrealizować – oboje zginęli 13 maja 1948 roku w katastrofie lotniczej we Francji.

John Fitzgerald Kennedy

Życie 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych również było naznaczone prywatnym cierpieniem. W 1953 roku poślubił Jacqueline Bouvier, z którą wcześniej spotykał się przez dwa lata – i dokładnie tyle samo czasu starali się, by Jackie zaszła w pierwszą ciążę. Niestety poroniła, a rok później urodziła martwą córkę, którą nazwali Arabella.

Po upływie kolejnych 12 miesięcy wreszcie doczekali się potomstwa. Na świat przyszła Caroline, a trzy lata później John F. Junior. Syn Kennedych pierwsze kroki stawiał już w Białym Domu, gdyż dwa miesiące po jego narodzinach Jon F. Kennedy został zaprzysiężony na prezydenta USA.

W sierpniu 1963 roku Jacqueline przedwcześnie urodziła drugiego syna, Patricka. Chłopiec zmarł dwa dni po narodzinach z powodu niewydolności oddechowej. Wydarzenie to silnie wpłynęło zarówno na pierwszą parę, jak i resztę obywateli USA, opłakujących tragedię wspólnie z Kennedymi. Nie był to jednak koniec nieszczęść – trzy miesiące później, 22 listopada 1963 roku, w wyniku zamachu zginął John.

JFK w Dallas kilka minut przed zamachem.fot.Walt Cisco/domena publiczna

JFK w Dallas kilka minut przed zamachem.

To właśnie ta seria niefortunnych wydarzeń zapoczątkowała historię o klątwie rodziny Kennedych. Plotki przypieczętowała tylko śmierć Johna Juniora – zginął on w wieku 38 lat w katastrofie lotniczej wraz z żoną Carolyn Bessette i jej siostrą. Ich awionetka rozbiła się 16 lipca 1999 roku u wybrzeży wyspy Martha’s Vineyard w drodze na rodzinną uroczystość.

Czytaj też: John F. Kennedy mógł zginąć 20 lat wcześniej. Ocalił go orzech kokosa

Robert Fitzgerald „Bobby” Kennedy

Urodzony jako siódme dziecko w rodzinie, Robert Kennedy poświęcił karierę walce o prawa człowieka. Gdy John zaczął prezydenturę, mianował swojego brata prokuratorem generalnym, którym pozostał do 1964 roku. Po śmierci JKF, Bobby wkroczył na scenę polityczną, zostając w 1965 roku senatorem stanu Nowy Jork – i tym samym ustawiając się w kolejnym wyścigu do Białego Domu. Niestety 5 czerwca 1968 roku został postrzelony po ogłoszeniu jego zwycięstwa w prawyborach w Kalifornii. Zmarł następnego dnia.

Wraz z żoną Ethel miał jedenaścioro dzieci, z których najmłodsza córka Rory urodziła się siedem miesięcy po śmierci ojca. Niestety młodsze pokolenie również było prześladowane przez rodzinne fatum. Najstarszy syn, Joseph Patrick, w 1972 roku znajdował się na pokładzie porwanego samolotu lecącego z New Delhi do Aden (na szczęście wszystkich pasażerów udało się uratować). Jeszcze tego samego roku spowodował wypadek samochodowy, w którym poważnie ranni zostali jego brat David i dziewczyna, Pam Kelly. Kobieta została sparaliżowana na resztę życia.

Z kolei wspomniany David w wieku 14 lat prawie utonął w wodach oceanu nieopodal letniego domu przyjaciela rodziny. Uratował go ojciec. Jego tragiczna śmierć popchnęła Davida w stronę narkotyków. Ostatecznie doprowadziły one do jego śmierci w wieku 28 lat.

Prokurator Generalny Robert F. Kennedy przemawia przez megafon do tłumu Afroamerykanów i białych przed Departamentem Sprawiedliwościfot.Leffler, Warren K./domena publiczna

Prokurator Generalny Robert F. Kennedy przemawia przez megafon do tłumu Afroamerykanów i białych przed Departamentem Sprawiedliwości

Michael – szóste dziecko Ethel i Bobbiego – choć aktywnie działał w wielu organizacjach charytatywnych, to jego pracę przyćmił w 1997 roku skandaliczny romans z 16-letnią nianią. Doprowadził on do rozpadu jego małżeństwa. W sylwestra tego samego roku w trakcie rodzinnego wyjazdu w góry Michael zginął w wyniku zderzenia z drzewem w trakcie zjazdu na nartach.

To bynajmniej nie koniec tragedii tej gałęzi rodu. W sierpniu 2019 roku wnuczka Roberta, Saoirse, umarła wskutek przedawkowania narkotyków, a w kwietniu 2020 roku druga wnuczka, Maeve McKean, wraz z synkiem utonęli w wodach Zatoki Chesapeake po przewróceniu się kajaka.

 Edward M. „Ted” Kennedy

Najmłodszym dzieckiem Josepha i Rose był Edward Kennedy. Zasłynął przede wszystkim jako trzeci najdłużej urzędujący członek Senatu Stanów Zjednoczonych w historii. Jednak nie tylko. Nieco ponad pół roku po śmierci JFK, Ted uczestniczył w katastrofie lotniczej, w której zginął jego pilot i jeden z pasażerów. Edward doznał poważnego urazu kręgosłupa, z którego skutkami borykał się przez resztę życia.

Po zabójstwach braci najmłodszy z rodu również zaczął spoglądać w stronę Białego Domu. Niestety plany te przekreślił wypadek samochodowy, który spowodował w lipcu 1969 roku, zjeżdżając z mostu na wyspie Martha’s Vineyard. Mężczyźnie udało się opuścić pojazd, jednak jego pasażerka, Mary Jo Kopechne, nie miała tyle szczęścia.

Po zabójstwach braci najmłodszy z rodu również zaczął spoglądać w stronę Białego Domu.fot.Kheel Center/CC BY 2.0

Po zabójstwach braci najmłodszy z rodu również zaczął spoglądać w stronę Białego Domu.

Ted podobno starał się uratować kobietę, kilkukrotnie nurkując. Gdy to nie przyniosło rezultatu, wrócił pieszo na przyjęcie, które wcześniej opuścili, i poprosił o pomoc dwóch znajomych. Mężczyźni mieli zrobić, co w ich mocy, by ocalić Mary, lecz gdy to nie przyniosło skutku, oddalili się z miejsca wypadku, nie informując o niczym władz.

Te zjawiły się dopiero kolejnego dnia – po zgłoszeniu lokalnych rybaków. Jeden z ratowników stwierdził, że kobieta zmarła w wyniku uduszenia prawdopodobnie 3–4 godziny po wypadku. Gdyby pomoc przyszła wcześniej, Mary mogłaby przeżyć. Ostatecznie Kennedy przyznał się do winy. Dostał karę dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Edward był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa z Joan miał jedną córkę i dwóch synów (starszy z nich, jego imiennik, jako dziecko chorował na raka kości; w wyniku choroby stracił prawą nogę). Zmarł w wieku 77 lat z powodu nowotworu mózgu. Był jedynym synem Josepha i Rose, który dożył sędziwego wieku.

 Bibliografia

  1. E. Klein, The Kennedy Curse: Why Tragedy Has Haunted America’s First Family for 150 Years, St. Martin’s Griffin, 2004.
  2. J. Patterson,The House of Kennedy, Little, Brown and Company, 2020.
  3. https://www.jfklibrary.org/ (dostęp: 10.01.2021).

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bożena

Dlaczego nikt nie napisze w artykułach o klątwie Kennedych jaka była jej geneza.To co robił irlandzki przodek Johna Kennedyego rzuca zupełnie inne światło na całą sytuację.Ja byłam w szoku gdy się dowiedziałam.

Zobacz również

Zimna wojna

Dzień, w którym zastrzelono Kennedy’ego. Jeden z najbardziej szokujących momentów w powojennej historii

22 listopada 1963 roku. Kolejny pracowity dzień kampanii wyborczej dla JFK. Jak się okaże – ostatni. Od zamachu, który wstrząsnął światem, mija 60 lat.

19 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Zimna wojna

Mur wstydu, hańby, rozpaczy i ludzkiej krzywdy. Rozdzielił rodziny, kosztował życie co najmniej 120 osób

Zbudowano go na polecenie władz NRD, które potrafiły zatrzymać ludzi u siebie. Każdy, kto spróbował pokonać Mur Berliński, stawał się wrogiem publicznym.

14 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Się porobiło! Pechowe dni w historii

Klęski, katastrofy i nieszczęścia na każdy dzień roku

10 października 2022 | Autorzy: Redakcja

Historia najnowsza

Roy Sullivan i siedem trafień

Nie wiadomo, czy Roy Sullivan może mówić o szczęściu, czy o pechu. W swoim życiu mężczyzna aż siedmiokrotnie został trafiony przez pioruny.

29 października 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Zimna wojna

Syn rzeźnika spod Bydgoszczy szprycował amfetaminą JFK i Marylin Monroe. Mroczna historia dr. Feelgood

Jeden z najbardziej zaufanych lekarzy JFK pochodził z miasteczka położonego pod Bydgoszczą. Doktor Max Jacobson do końca lat 60. XX wieku opiekował się członkami śmietanki...

13 czerwca 2021 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Druga wojna światowa

Ocalić ludzkość przed Hitlerem? USA wcale nie z tego powodu przystąpiły do II wojny światowej!

II wojna światowa przedstawiana jest jak starcie dobra ze złem. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale...

22 marca 2021 | Autorzy: Piotr Zychowicz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.