Ciekawostki Historyczne

Setki kilometrów lasów do pokonania, a po drodze – stada wygłodniałych wilków, zabójczy mróz i patrole wojskowe. Szanse na ucieczkę z sowieckiego łagru były znikome. Nie brakowało jednak desperatów, gotowych na wszystko, by ziściło się ich marzenie o wolności. Udawało się nielicznym. Tych, którzy zostali złapani, czekała śmierć w męczarniach.

Niemal każdy więzień sowieckiego łagru miał do opowiedzenia własną historię o zbiegach, którzy podjęli desperacką próbę odzyskania wolności. Mało która kończyła się szczęśliwie…

Więźniowie łagrów sowieckich byli poddawani nieludzkim torturom. Ilustracja z książki

Więźniowie łagrów sowieckich byli poddawani nieludzkim torturom. Ilustracja z książki „Rysunki z gułagu” D. Baldaeva

Rosjanie nie tolerowali oporu, a syberyjskie lasy i wszechobecny mróz budziły w nich najgorsze instynkty. Urządzali obławy na uciekinierów, a gdy ich dopadli, odsyłali nieszczęśników z powrotem do miejsca kaźni. Tam czekała ich kara nieunikniona kara, przy której strzał w tył głowy stawał się aktem łaski.

Sam wykopał sobie grób

Michał Krupa, uczestnik wojny obronnej, w 1939 roku aresztowany przez Sowietów pod zarzutem szpiegowania na rzecz Niemców i zesłany na Syberię do łagru Peczora, był jednym z niewielu „szczęśliwców”, którym udało się wydostać na wolność. Cudem ocalał – większość osadzonych z tego obozu nie przeżywała nawet roku. Po latach spisał wspomnienia z okresu uwięzienia. Opowiedział w nich dokładnie, co groziło za próbę ucieczki. W książce „Płytkie groby na Syberii” relacjonował:

W naszym łagrze przebywał młody Rosjanin imieniem Waśka. Był bardzo impulsywny, w gorącej wodzie kąpany (…). Pierwszej wiosny, kiedy podniósł się poziom wody w rzece, a my obozowaliśmy w lesie, by zwiększyć wydajność pracy, podjął decyzję o ucieczce: teraz albo nigdy (…).

W ciemnościach wskoczył do wezbranej rzeki i zdołał dopłynąć do przeciwległego brzegu. Miał nadzieję, że strażnicy uznają go za zmarłego, ponieważ o tej porze roku było dużo utonięć. (…) Znalazł go patrol. Został dostarczony z powrotem do obozu i postawiony przed komisarzem Kuryłą. Ten krążył wokół niego i coraz głośniej grzmiał na temat zgubnych prób ucieczki. Oznajmił, że kara musi być adekwatna do przestępstwa.

Co sadystyczny komisarz przez to rozumiał? Kazał zaprowadzić uciekiniera na plac i zapędzić go do kopania dołu. Dwa dni później, gdy otwór miał głębokość dwóch metrów osobiście przyszedł, by go ocenić. Przerażony, potwornie zmęczony więzień czekał na strzał w potylicę. Nie doczekał się.

Kuryło z mściwym uśmiechem na ustach rozkazał strażnikom wepchnąć Waśkę do wykopu, a następnie przykryć dziurę ciężką drewnianą pokrywą. Zbieg został praktycznie pogrzebany żywcem.

Po tygodniu izolacji Waśka marzył już tylko, by jak najszybciej umrzeć. Ze swojego więzienia obrzucał strażników obelgami. Ci w zemście wpuścili mu do środka dwa szczury „dla towarzystwa”. Po kolejnych siedmiu dniach Kuryłę ruszyło jednak sumienie. Jak referował Krupa:

Odsunięto pokrywę. Komendant popatrzył na zmaltretowane, częściowo obnażone ciało i nawet on się zlitował nad Waśką. Nakazał strażnikom go wyciągnąć. Okryli go, drżącego na całym ciele, dali mu chleb i wodę, ale nie mógł nic przełknąć. Ręce i nogi miał zupełnie sztywne z zimna. Tego wieczoru wrócił do naszego baraku.

Następnego dnia feralny uciekinier zmarł. Pochowano go w grobie, który sam sobie wykopał – a z nim jeszcze trzech innych osadzonych, którzy wyzionęli ducha tej nocy.

Zobacz również:

„Ku chwale naszego umiłowanego Stalina”

Jeszcze gorszy los spotkał czterech Uzbeków, którzy pod wpływem impulsu zdecydowali się na ucieczkę (życie stracił wówczas jeden ze strażników) i przez tydzień skutecznie kryli się przed obławą. Gdy w końcu zostali otoczeni, nie chcieli poddać się bez walki. Otworzyli ogień, zabijając dwóch sowieckich żołnierzy i raniąc trzech kolejnych. Krupa w książce „Płytkie groby na Syberii” wspominał:

Komisarz Kuryło wydał specjalne rozkazy: zbiegów należy jak najszybciej sprowadzić do obozu. Najwyraźniej postanowił urządzić publiczny spektakl wymierzania kary ku przestrodze innych więźniów. (…) Kara, którą wymyślił, była wytworem jego sadystycznego umysłu i rozbuchanej wyobraźni.

Wnętrze baraku w radzieckim łagrze.

Wnętrze baraku w radzieckim łagrze.

Uciekinierzy, rozebrani do naga, zostali w łagrze wrzuceni do klatek, w których czekali na egzekucję. Tej miała towarzyszyć specjalna otoczka. Michał Krupa opisywał:

Na środku obozowego placu ustawiono około dwuipółmetrowy słup, do którego przymocowano koło od wozu. Do koła przywiązano cztery liny z pętlą. Na ziemi wokół słupa rozciągnięto drut kolczasty i przykryto go białymi prześcieradłami.

O siódmej rano w niedzielę wypędzono nas na plac. Kuryło przybył o ósmej w odświętnym stroju: czerwonych spodniach z aksamitu, białej koszuli i czerwonym krawacie (…). »Ci czterej zhańbili czerwony sztandar, zabijając trzech strażników odznaczonych przez Stalina. Wydałem rozkaz, żeby zmyć tę hańbę krwią bandytów. Ku chwale naszego umiłowanego Stalina otwieram egzekucję!«.

Sierpem i młotem

Wyrok wykonano przy użyciu… sierpa i młota. Strażnicy, waląc niemal na oślep, zmuszali przywiązanych do słupa więźniów do biegania w kółko po materiale przysłaniającym drut kolczasty. Gdy jeden z Uzbeków upadł, rozpoczął się drugi akt makabrycznego spektaklu.

Kuryło najwyraźniej doskonale się bawił w roli władcy życia i śmierci. Wzorem rzymskich cesarzy urządził sobie kosztem więźniów igrzyska. Jak w „Płytkich grobach na Syberii” wspominał Michał Krupa:

Odwróciliśmy się w stronę komendanta, wzrokiem błagaliśmy go o litość, ale on, rozpromieniony z radości i podniecenia, skierował kciuk w dół. W okamgnieniu ostrze sierpa odcięło głowę od wijącego się w konwulsjach ciała skazańca.

Owładnięty histerycznym śmiechem strażnik pomalował cztery rogi prześcieradła spływającą z niej krwią. Gdy już zaspokoił mordercze żądze, kopnął głowę w kierunku strażnika z młotem, który roztrzaskał ją na miazgę. Te bestialskie sceny powtórzyły się przy każdym więzieniu.

Wstrząsające relacje Krupy, który sam o włos uniknął śmierci, rzucają nowe światło na koszmarny los osadzonych w sowieckich łagrach. A ile podobnych historii na zawsze przepadło w mrokach dziejów – wraz ze świadkami, którzy nie przeżyli syberyjskiej gehenny? Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy…

Źródło:

Tekst powstał w oparciu o książkę Michała Krupy „Płytkie groby na Syberii”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebis. To niezwykła opowieść o woli przetrwania człowieka, który zdołał uciec z sowieckiego łagru do Afganistanu, pełna dramatycznych przeżyć i niebezpieczeństw.

KOMENTARZE (52)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

„W okamgnieniu ostrze sierpa odcięło głowę od wijącego się w konwulsjach ciała skazańca” kto pracował kiedykolwiek sierpem ten wie, że to zdanie jest wytworem fantazji a to niestety podważa wiarygodność reszty makabrycznego opisu.

  Anonim

  Pracowałem sierpem i nie wiem, dlaczego to zdanie jest wytworem fantazji.

   Prawda historyczna

   Już Ci pisałem ŚWIRUSIE. NIE ODSTAWIAJ LEKARSTW.!!!

    Prawda historyczna

    Sory pewnie źle coś nacisnąłem to miało być do tego CZUBA o pseudo rk

  Anonim

  kiedy wy. przedstawiciele klasy dawniej zwanej „przodującą” a obecnie „lepszym” sortem nauczycie się używać ARGUMENTÓW zamiast inwektyw albo odwoływania sie do „wiedzy” swoich klasowych towarzyszy? Może nas oświeć i uzasadnij swoje zarzuty bo inaczej jest to zwykły i typowy dla was skowyt

  Prawda historyczna

  Zgadzam się w 100% to jest praktycznie niemożliwe, ten sierp musiał by być wielkości i ciężkości miecza rycerskiego, chyba że gościu obcinał tę głowę kilkadziesiąt minut.

   rk

   Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”. Ignorujcie.

    Prawda historyczna

    Już Ci pisałem ŚWIRUSIE NIE ODSTAWIAJ LEKARSTW.!!!

Anonim

Czy na pewno „Rosjanie”?

czerro

Jak już na niejednym portalu pisałem, niemcy, ruskie, japońce i kilka innych nacji powiny zostać wybici do nogi na całym świecie. I niech nikt nie wyjeżdża z tym że zdarzają się wśród nich porządni ludzie bo to tylko potwierdza moją tezę. Te narody to w przeważającej większości dzicz pozbawiona ludzkich odruchów, bandyci z sadystycznymi zapędami i przekonaniem o swojej wyższości, zdegenerowane moralnie potwory poddające się całkowicie indoktrynacji wynaturzonym przywódcom. Wystarczy głębiej wniknąć w historię żeby się o tym przekonać. Dzisiaj z ich strony można się spodziewać tego samego jak nie jeszcze gorszych rzeczy!

  Prawda historyczna

  Nazism niestety jest zaraźliwy jak dżuma. Szkoda że Stalin był taki dobry i się tak bardzo litował nad nacionalistami, coraz bardziej widać że ten smok nienawisci podnosi swój zbrodniczy łeb.

   rk

   Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”.

    Prawda historyczna

    Uwaga ten gościu o pseudo rk czyli renegat kiblowy ma schizy gdyż przyznał się że wieloletnie był gwałcony przez ruskiego zapaśnika w kiblu i z tego powodu leczy się psychiatrycznie

   K T

   Komunizm niestety jest zaraźliwy jak dżuma. Szkoda że Hitler był taki dobry i się tak bardzo litował nad lewicowcami coraz bardziej widać że ten smok nienawisci podnosi swój zbrodniczy łeb.

    Prawda historyczna

    Dzięki komunizmowi my Polacy żyjemy bo inaczej twój idol Hitler WSADZIŁ by nas wszystkich Polaków do pieca. Po co piszesz po Polsku skoro tak nienawidzisz nas Polaków i żałujesz że nas dzięki komunie nie zutylizowano. Volksdojczu

Prawda historyczna

Gościu to pewnie ten sam typ psychopaty i bajkopisarza co Sołżenicyn. Zgodzę się że kryminalistow i zbrodniarzy zabito za zamordowanie strażników lecz opis jakiejś rytualnej zemsty z sierpami młotkami i latającymi kołami jest mało wiarygodny. Gostek pewnie miał żal że siedział w łagrze to upiększał swe przeżycia

  rk

  Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”.

   Prawda historyczna

   Widzę że tabletki nie pomagają psychopato. Jeszcze nie rozliczyłem podatku, podaj swą fundację to ci mogę przekazać 1%.

    Bogdan Z.

    Wspomóż lepiej fundację „Nie lękajcie się”. Oj musiał ciebie jakiś kapłan nieźle wyobracać, skoro ziejesz do nich taką nienawiścią

    Prawda historyczna

    Ty pewnie działasz w Caritasie i lubisz przystępować do długiej stułłłłły

  bodzio

  Dzięki komunizmowi, który przynieśli rabujący, gwałcący i mordujący sowieccy żołdacy, żyją tacy jak ty, czyli potomkowie sowieckich pojebków. Nie pisz więc, że dzięki komunizmowi, żyjemy my Polacy, tylko napisz: żyję ja sowiecki pojebek w drugim, czy tam trzecim pokoleniu

   Prawda historyczna

   Jak byś się nie starał CWELU to nie zmienisz tych faktów o uratowaniu nas Polaków od zagłady. Możesz sobie tam marzyć że jako potomek Wolksdojczów był byś w rąsie Panów i zabijał bezkarnie nas Słowian, jednak najprawdopodobniej twa Matka bądź Babka nigdy by nie zaszła w ciążę z SSmanem czy tam gestapowcem gdyż to było w twej ulubionej 3Rzeszy zakazane, więc najprawdopodobniej twa Stara służyła by tylko jako połykaczka nabiału rasy Panów

    bodzio

    Acha! Trafiony – zatopiony! Jakoś okrutnie żeś się tym zjadowił. Prawda w oczy kole, co nie? No i zaraz ta twoja sraczka słowna. A to słownictwo? Zamiast ust masz kloakę, że tak szambem wali? Gdzieś ty się wychował? Na melinie? W rynsztoku?
    Bardzo zabawny jest z ciebie człowieczek

    Prawda historyczna

    Odpłacam pięknym za nadobne, jestem człowiekiem bardzo spokojnym i daje w ryj tylko w obronie, to ty mnie pierwszy zaatakowałeś więc teraz nie odwalaj zwodów żeś taki złotousty. Mam akurat poglądy internacionalistyczne jednak nie wypieram się swojej Polskości a ty potomek Wolksdojczów obraziłeś mnie i tak strasznie umęczony przez was Nazistów naród Polski to ci odpowiedziałem.

Robert Mateusiak

No proszę, nasz autorytet historyczny „Prawda historyczna” zabrał głos. To było jakoś tak: „są trzy prawdy: swienta prawda, tys prawda i g… prawda” Wstaw sobie to trzecie i wtedy dalej się wymądrzaj. Tak będzie po prostu uczciwie.

  Prawda historyczna

  Czy jesteś naiwny Czy łykasz wszystko jak pelikan i lubisz bajki to twoja sprawa, na mnie te bajery nie działają. Są trzy fazy wypranego mózgu Naiwniak Frajer i Mateusiak, wstaw sobie to trzecie ooooo sory już sobie wstawiłeś

   rk

   Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”. Ignorujcie.

    Prawda historyczna

    Znów lekarz zapomniał podać lekarstwo CZUBIE

    Prawda historyczna

    O przepraszam, wiem że jesteś chory psychicznie na psychozę maniakalno – depresyjną i w twoim przypadku to się ciężko leczy zwłaszcza teraz kiedy zostałeś porzucony przez swego rosyjskiego kochanka

    Olek1990

    Dało się już zauważyć, że ta cała PRAWDA HISTORYCZNA TO JAKIŚ ŻAŁOSNY PAJAC, ale żeby zaraz ruski troll?

   Robert Mateusiak

   Komentarz może być tylko jeden: nie daj się wciągnąć wieprzowi w tarzanie w błocie, bo rychło dostrzeżesz, że wieprz jest w swoim żywiole. Nie będziesz więc wieprzu …ups …prawdo historyczna miała tej swojej dziwnej satysfakcji. I to by było na tyle.

    Prawda historyczna

    Przecież to ty CZUBIE mnie pierwszy zaatakowałeś. Ćpasz się razem z tym drugim CZUBEM o pseudo rk, czy przebywacie razem w jednym szpitalu czy może na plebanii

Anonim

Tak… Rosjanie.

Robert Mateusiak

Tak przy okazji. Megalomania przejawia się w przekonaniu o bezwzględnej słuszności swoich poglądów i posiadaniu poczucie specjalnej misji przekazywania innym jedynej słusznej prawdy, np. prawdy historycznej. Jest to zaburzenie osobowości, które może towarzyszyć takim chorobom, jak schizofrenia, psychozy endogenne, epizody manii w chorobie afektywnej dwubiegunowej. Osoby nią dotknięte z autopsji posiadają więc pewną wiedzę o chorobach psychicznych. Cenią tylko tych, którzy się z nimi zgadzają, bez skrupułów krytykując lub wręcz znieważając każdego, kto ma inne zdanie. Przypadłość ta w zasadzie jest nieuleczalna, a za jej powód uznaje się także – paradoksalnie – niskie poczucie własnej wartości.
Jeżeli zatem zdarzy się nam kogoś takiego spotkać, dajmy na to, na forum internetowym, spróbujmy być tolerancyjni dla człowieka sprawnego intelektualnie inaczej. Nie powodujmy u niego jeszcze większego poczucia niskiej wartości.

  Mariola

  Mania wielkości cechuje osoby o poczucie niskiej wartości i niedojrzałości emocjonalnej. Jeżeli zatem jakiś smarkacz się tutaj produkuje, to jeszcze nie powód, aby wdawać się z nim w polemiki i raczyć nas czymś, co nie ma nic wspólnego z tematyką historyczną

Paweł Naimski

Tak przy okazji. Czuję się w obowiązku przywołać do porządku Pana Roberta Mateusiaka i Panią Prawdę historyczną. JEST TO FORUM O TEMATYCE HISTORYCZNEJ. Rozumiem, że można mieć inne zainteresowania oraz pasje, szanuję to. Jeżeli hobby Szanownego Państwa stanowi obrzucanie się błotem, to uprzejmie namawiam do wymienienia się e-mailami i proszę bardzo i to bez żadnych ograniczeń. A jeżeli zachcecie pozostać na tym forum, to ślicznie proszę, z wisienką na wierzchu, ZACHOWYWAĆ SIĘ NA NIM PRZYZWOICIE

  Robert Mateusiak

  Przepraszam, bo się rzeczywiście trochę zagalopowałem

rk

Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”.

Prawda historyczna

PROSZĘ UPRZEJMIE ZAUWAŻYĆ ŻE TO ZAWSZE MNIE RÓŻNE ŚWIRY ATAKUJĄ NIE WYPOWIADAJĄC SIĘ MERYTORYCZNIE A TYLKO ZAWSZE AD PERSONA. CO ZRESZTĄ ŚWIADCZY O ICH TĘPOCIE INTELEKTUALNEJ I MARNEJ WIEDZY

  bodzio

  Jejku, a skąd u ciebie takie słowa? Sowiecki pojebek i łacina? No, no, no …….

   Bogdan Z.

   Może jakaś bardzo bliska znajomość z księdzem? Oni dobrze znają łacinę …..

    Prawda historyczna

    Pojechał by cię Szmaciarzy, ale mi się nie chce

   Bogdan Z.

   Ta nauka łaciny zapewne rozpoczęla się od studiowania per rectum! Ha, ha, ha

    Prawda historyczna

    Uuuuuuu widzę jakieś fiksacje analne, pewnie sukienkowiec zapinał cię na wszystkie otwory. Ja tam nie mam nic do gejów twoja sprawa, ale czy mógłbyś przestać mnie podrywać bo ja akurat jestem hetero

   Bogdan Z.

   Naukę łaciny rozpoczął od dogłębnego studiowania zwrotu „per rectum” Buha haha
   Ale jest zwała z tego frajera

    bodzio

    No jest niezła beka. Pokazałem kilku kolesiom, żeby też mieli z niego polewkę

   Bogdan Z.

   To chyba było to „pojechanie” Buha haha
   Pojechać to sobie może frajerzyna swoją wyliniałą starą i to jak mu pozwoli
   Buha haha

    Prawda historyczna

    Twoją starą to już pojechał, ale Burek księdza z pobliskiej plebani, więc lepiej biegnij po nią bo tak się przyssała ze będziesz miał na kolacje wiadro kefiru poza tym uratujesz niewwinnego pieska bo już nie daje rady i ma całą gałe czerwoną a jej ciągle mało i mało.

    rk

    Nie dajcie się prowokować wpisami rosyjskiego trolla używającego nicka „Prawda historyczna”. Ignorujcie.

kubiś

Miałeś rację Bodziar, ten frajer o nicku prawda historyczna jest dużo zabawniejszy niż ten kundel paździocha, co go idąc na kosza zawsze wkur …my.

  bodzio

  Mówiłem Ci. Wstaw mu kilka, a zobaczysz, co się będzie działo :)

Anonim

to sa wlasnie ciekawostki i historie

Zobacz również

Zimna wojna

„Martwą ciszę przerywa rozdzierający serce zwierzęcy skowyt kogoś torturowanego”. Wstrząsające wspomnienia więźnia Gułagu

Wspomnienia Mikołaja M. Krasnowa to obok Herlinga-Grudzińskiego czy Sołżenicyna najbardziej wstrząsająca lektura dotycząca Gułagu. Autor spędził w nich 10 lat.

18 kwietnia 2024 | Autorzy: Mikołaj Krasnow

Druga wojna światowa

Za co można było trafić do łagru?

W ZSRR nie było miejsca dla „wrogów ludu”. Aby się ich pozbyć – i zyskać darmową siłę roboczą – zsyłano ich do łagrów. Ale za...

19 marca 2024 | Autorzy: Maria Procner

Zimna wojna

„Nocami, po 12 czy nawet 15 godzinach pracy, wzajemnie iskały sobie wszy”. Jak więźniarki z łagrów walczyły o zachowanie człowieczeństwa?

Surowo, często niesłusznie skazane trafiały do piekła. Latami walczyły o przetrwanie i zachowanie resztek godności. Jak wyglądała codzienność więźniarek łagrów?

15 marca 2024 | Autorzy: Monika Zgustova

Zimna wojna

„W obozie widziałam zło. Nie jest do tego zdolne żadne zwierzę, tylko człowiek” – wstrząsająca relacja więźniarki łagru

Walentynę Jewlewą zabrano od córki i uwięziono w łagrze. Pewnego dnia postanowiła się otruć. Cudem została odratowana – tylko po to, by dalej cierpieć.

11 marca 2024 | Autorzy: Monika Zgustova

XIX wiek

Otrzymali po kilka tysięcy (!) uderzeń kijem. W powietrzu latały fragmenty ciał. Tych zesłańców syberyjskich za karę zakatowano

Dla części Polaków upadek powstania listopadowego nie oznaczał końca walki. Postanowili wzniecić bunt w Rosji. Ale spisek omski nie poszedł zgodnie z planem.

19 czerwca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Ciężka służba i brutalna śmierć. Jaki los czekał obozowe psy?

Służbę musiały wykonywać bezbłędnie. Tresowane do nadzorowania więźniów, na rozkaz potrafiły zabić. Za najmniejszą pomyłkę same płaciły śmiercią. O losie psich strażników w łagrach pisze...

12 kwietnia 2021 | Autorzy: Gieorgij Władimow

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.