Ciekawostki Historyczne

30 stycznia 1889 r. w myśliwskim zamku Mayerling padły strzały, które zapoczątkowały koniec dynastii Habsburgów. Znany ze swojego hulaszczego życia arcyksiążę Rudolf, syn słynnej cesarzowej Sisi i cesarza Franciszka Józefa, został znaleziony martwy z rewolwerem w ręku. U jego boku leżało ciało młodej kochanki, z którą spędził ostatnie godziny życia. Wydarzenia tej zimnej nocy miały nie tylko zaważyć na losach austriackiej dynastii, ale również wpłynąć na postrzeganie postaci, której panowanie mogło zmienić bieg historii.

Stracona nadzieja austriackiego tronu

Austro-węgierski następca tronu od najmłodszych lat był przygotowywany do wyznaczonej mu przez urodzenie roli. Imperium Habsburgów stanowiło rozległe terytorialnie państwo, na które składało się wiele narodów posługujących się różnymi językami oraz charakteryzujących się odmiennymi kulturami i obyczajami. Ojciec Rudolfa, Franciszek Józef I, był wykształconym władcą, jednak nie postępowym. Za jego panowania cesarstwo powoli zaczęło tracić na znaczeniu, pomimo różnych prób ratowania jego pozycji.

Młody Rudolf Habsburg

Młody Rudolf Habsburg

Cesarz Franciszek nie sprawdził się również w roli ojca. Skupiony na swoich obowiązkach nie poświęcał zbyt wiele czasu i uwagi synowi. Bardziej wierzył w surową, wojskową dyscyplinę w wychowaniu, niż okazywanie uczuć. Matka Rudolfa również była daleka od ideału. Uwięziona w nieszczęśliwym związku i skupiona wyłącznie na swoim wyglądzie, cesarzowa Elżbieta, wolała spędzać czas na podróżach, które zapewniały jej ucieczkę od dworskiego życia. Zadbała jednak o odpowiednią edukację Rudolfa przekazując go pod skrzydła Josepha Latoura von Thurnburga.

Dzięki jego liberalizmowi i humanistycznym zapatrywaniom Rudolf przekonał się, że życie to coś więcej niż tylko koszarowa dyscyplina. Von Thurnburg zapoznał go również z innymi uczonymi. Chłopiec zdał sobie sprawę, iż przyszło mu żyć w okresie wielkich przemian, zrozumiał też, że mocarstwo jego ojca jest tworem anachronicznym i chylącym się ku upadkowi.

Poglądy te jeszcze mocniej poróżniły go z cesarzem.

Zobacz również:

Arcyksiąże aktywista

Pomimo braku poparcia ze strony ojca Rudolf zdecydował się na anonimową działalność publicystyczną, by propagować swoje przekonania. Pisał dla Neues Wiener Tagblatt, gazety należącej do jego przyjaciela Moritza Szepsa. W swoich artykułach autorytatywnym rządom Habsburgów przeciwstawiał demokratyczne tęsknoty przybierające na sile w całej Europie. Niestety działalność arcyksięcia bardzo szybko przestała być anonimowa, przynosząc tym samym więcej problemów niż pożytku.

Jego nowoczesne podejście do sprawowania władzy nie spodobało się nie tylko cesarzowi Franciszkowi, ale również niemieckiemu kanclerzowi Otto Bismarkowi. Cesarstwo Niemieckie wraz ze swoimi coraz silniejszymi wpływami, nie budziło zaufania w Rudolfie, o czym mówił otwarcie nawołując do sojuszu z Rosją. Miał on w jego przekonaniu nie tylko umocnić pozycję kraju Habsburgów, ale również pozytywnie wpłynąć na słowiańskich mieszkańców Austro-Węgier. Wszystko to sprawiło, że zaniepokojony myśleniem arcyksięcia kanclerz Niemiec nakazał swoim agentom śledzić Rudolfa, jako potencjalnie niebezpiecznego następcy tronu.

Rudolf Habsburg 1889

Rudolf Habsburg 1889

Arcyksiążę liczył również na zmiany, które miały nadejść wraz z nowymi władcami na dwóch wielkich dworach. Przez pewien czas Rudolf łudził się wizją Europy zjednoczonej tolerancją i współpracą, co mogłyby nastąpić, gdyby dwaj inni następcy tronu o liberalnych poglądach objęli władzę: książę Fryderyk w Niemczech i Edward, książę Walii, w Wielkiej Brytanii. Fryderyk zmarł jednak na raka kilka miesięcy po koronacji, a jego syn, Wilhelm II, o przyszłej zjednoczonej i spokojnej Europie myślał zgoła inaczej niż Rudolf. Z kolei książę Edwrad na swoją szansę musiał czekać aż do 1901 r., kiedy to umarła jego matka, królowa Wiktoria.

Tymczasem w Austro-Węgrzech zaczęły się szerzyć nastroje polityczne, które przestały sprzyjać przekonaniom arcyksięcia. Coraz chętniej skłaniano się ku zacieśnieniu relacji z Niemiecką Rzeszą, jak również zaczęły dominować nastroje antysemickie. Przeciwników unii z Niemcami okrzyknięto zdrajcami i strażnikami żydowskich interesów.

Rudolf Habsburg po śmierci. Głowę zabandażowano, by zakryć ranę postrzałową

Rudolf Habsburg po śmierci. Głowę zabandażowano, by zakryć ranę postrzałową

Tendencje te coraz mocniej wpływały na samopoczucie Rudolfa oraz jego postrzeganie otaczającego go świata. Głęboko zaniepokojony kierunkiem, w którym zmierzała Europa, Rudolf czuł się coraz bardziej rozczarowany oraz osamotniony. Sytuacji nie poprawiało również małżeństwo, w którym tkwił wbrew własnej woli.

Nieszczęśliwe małżeństwo i niepoprawny kobieciarz

W 1881 r. następca wiedeńskiego tronu poślubił niespełna siedemnastoletnią Stefanię Klotyldę Koburg, belgijską księżniczkę wybraną dla niego przez ojca. Przystojny, doświadczony i znany ze swoich miłosnych podbojów arcyksiążę nie był zadowolony z tego mariażu. Jego przyszła żona nie tylko była nieładną i naiwną panienką. Była również niewłaściwą kobietą u boku wysoce inteligentnego, bardzo wrażliwego i niełatwego w relacjach następcy tronu. Rudolf potrzebował kobiety, która by rozumiała jego nowoczesne ambicje, a nie myślała wyłącznie w kategoriach tradycji.

Dom, w którym się Stefania wychowała, również nie należał do przyjemnych. Zarówno król Leopold II, jak i jego żona nie byli ciepłymi rodzicami. Uważali, że surowe wychowanie, uwzględniające nawet sadystyczne kary, to najlepsze metody wychowawcze. Dlatego też wyjazd Stefanii do Austrii oraz zostanie cesarzową jawiło się jej niczym wielka szansa na nowe życie. Niestety małżeństwo od początku nie było skazane na sukces.

Rudolf i Stefania

Rudolf i Stefania

Wielkim rozczarowaniem okazała się już dla dziewczyny noc poślubna, którą jeszcze po dziesiątkach lat wspominała z obrzydzeniem. Nie potrafiła odnaleźć się również na wiedeńskim dworze, gdzie była obiektem żartów ze strony otoczenia oraz cesarzowej Sisi. Dopiero po dwóch latach urodziła pierwsze i, jak się potem okazało, jedyne dziecko, córkę Elżbietę Marię nieposiadającą żadnych praw do tronu z racji swojej płci.

Sam Rudolf szybko powrócił do dawnego hulaszczego życia, czym przyczynił się do zarażenia żony rzeżączką, która przekreśliła jej szansę na posiadanie dalszego potomstwa. Nieszczęśliwa kobieta zaczęła się odgrywać na mężu, śledząc go w przebraniu praczki, pojawiała się na przedmieściu w winiarniach, gdzie spodziewała się spotykać męża. Sceny, do których dochodziło, opowiadano sobie w całym mieście.

Dodatkowo chcąc dowieść swojej pozycji, jako przyszłej cesarzowej, próbowała wywierać polityczny wpływ na Rudolfa, krytykując niektórych przyjaciół męża, jak Moritz Szeps (…) Stefania nie mogła zrozumieć, że Rudolf wolały stanowisko prezydenta republikańskiego państwa niż cesarza.

Ostatecznie to ona wepchnęła go w ramiona Mitzi Caspar, a później baronówny Marii von Vetsera, z którą to zakończył życie 30 stycznia 1889 r.

Pragnienie śmierci

Brak zrozumienia ze wszystkich stron, popchnął Rudolfa w kierunku alkoholu, narkotyków i kobiet o wątpliwej reputacji, jak również przyczyniło się do jego obsesji na punkcie śmierci. Jako pierwsza przekonała się o tym Mitzi Caspar, której arcyksiążę zaproponował wspólne popełnienie samobójstwa. Kobieta w pierwszej chwili potraktowała ofertę jako żart, wyśmiewając następcę austriackiego tronu. Gdy jednak przekonała się, iż Rudolf mówił poważnie, zdecydowała zgłosić się na komisariat policji i o wszystkim opowiedzieć. Oczywiście nie została potraktowana serio.

Zmianę w zachowaniu męża zaczęła obserwować również sama Stefania. Zaniepokojona próbowała zwrócić uwagę Franciszka Józefa na psychiczne zdrowie jego jedynego syna, lecz cesarz nie dostrzegł niebezpieczeństwa, w jakim znajdował się Rudolf. Synowa natomiast była dla niego ostatnią osobą, od której oczekiwałby rady i od której radę przyjmował.

Maria Vetsera

Maria Vetsera

I choć prawdopodobnie było już za późno, brakiem zainteresowania oraz odwracaniem wzroku od prawdy, którą miał przed sobą przypieczętował losy dynastii Habsburgów.

Tragiczna noc w Mayerlingu

W październiku 1888 r. Rudolf poznał baronównę Marię von Vetsera, siedemnastoletnią piękność o ciemnych włosach i figurze, która przed arcyksięciem uwiodła już kilku innych mężczyzn. Zakochana do szaleństwa para wdała się w krótki oraz niezwykle namiętny romans, który zakończył się w styczniową noc w cesarskim zamku myśliwskim Mayerling.

Rudolf przybył do niego 28 stycznia pod pretekstem udziału w polowaniu, na które zaprosił również przyjaciela hrabiego Hoyosa oraz księcia Koburga, który był jego szwagrem. Obecność Marii była zatajona przed gośćmi i wiedział o niej wyłącznie lokaj arcyksięcia, Johann Loschek.

W nocy, 30 stycznia, Rudolf wydał rozkaz służącemu, by: nikogo do mnie nie wpuszczać, nawet samego cesarza. Polecenie zostało zrozumiane jako zapowiedź zmysłowej i długiej nocy z młodą kochanką. Rano, gdy lokaj nie mógł dostać się do pokoju arcyksięcia, by podać śniadanie, powiadomił hrabiego Hoyosa. Ten nakazał Loschkowi wyrąbać drzwi do sypialni siekierą. Ich oczom ukazała się makabryczna scena: oboje leżeli w zakrwawionym łóżku. W dłoni martwego następcy tronu tkwiło prawdopodobne narzędzie zbrodni – rewolwer. Wszystko wskazywało na podwójne samobójstwo kochanków.

Teorie i spiski

Prawdopodobnie Rudolf najpierw zastrzelił swoją ukochaną, a potem popełnił samobójstwo. Jednak wiadomości tej nie miał odwagi przekazać hrabia Hoyos na cesarskim dworze. Zdecydował się zatem powiedzieć cesarzowej Sisi, że Maria otruła siebie i następcę tronu. Oczywiście kłamstwo to miało krótkie nogi, jednak Habsburgowie postanowili brnąć dalej w mydlenie oczu. Przedstawili w oficjalnym komunikacie, że zmarł on wskutek ataku serca. Dopiero po otrzymaniu zapewnienia o katolickim pogrzebie arcyksięcia, podano informację o jego samobójstwie.

Okoliczności śmierci arcyksięcia Rudolfa były starannie tuszowane przez rodzinę

Okoliczności śmierci arcyksięcia Rudolfa były starannie tuszowane przez rodzinę

Takie postępowanie oraz niechlubny styl życia następcy austriackiego tronu przyczynił się do powstania oraz szerzenia wielu teorii. W jednej Rudolf zabił swoją kochankę w wyniku kłótni, a następnie sam odebrał sobie życie. W innej za jego śmiercią mieli stać skrytobójcy działający na zlecenie niemieckiego rządu, a nawet samego Franciszka Józefa, którzy nie pochwalali jego poglądów politycznych. Sama para pozostawiła listy pożegnalne, z których jednak nie można wyciągnąć jednego konkretnego powodu.

Tragiczny koniec nie przyniósł kochankom wspólnego spoczynku, o który Rudolf prosił w ostatniej woli. Cesarska rodzina zadbała by zatuszować w jak największym stopniu wydarzenia styczniowej nocy 1889 r. Bardzo długo nie widziano, że Maria towarzyszyła Rudolfowi i wspólnie z nim zdecydowała się na ten drastyczny krok.

Choć dzisiaj postać Rudolfa nie jest tak znana ze swojej działalności oraz poglądów, to historia zakazanej miłości arcyksięcia do Marii nadal fascynuje twórców. Stali się inspiracją wielu filmów, powieści i sztuk teatralnych. Najbardziej znaną ekranizacją jest film Terence’a Younga z 1968 r., w którym w role kochanków wcielili się Catherine Deneuve i Omar Sharif.

Bibliografia

 1. S. M. Größing, Cesarzowe Habsburgów, Wydawnictwo Lira, 2018.
 2. Wielkie zagadki przeszłości, pod red. Elżbieta Meissner, Reader’s Digest Association, 1993.
 3. https://dzieje.pl/aktualnosci/tragedia-w-mayerling, 12.01.2020 r.
 4. https://dzieje.pl/rozmaitosci/odnaleziono-listy-pozegnalne-marii-vetsery-kochanki-rudolfa-habsburga, 12.01.2020 r.

KOMENTARZE (16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lavinka

Stefania brzydka? Przecież to była śliczna kobieta. Na samych zdjęciach widać, że pospolita uroda wiejskiej praczki Marii nie mogła się z nią równać. Panu księciu też urody brakowało. Ot gusta, ale nazywanie Stefani brzydką to jednak przesada. Do końca życia pozostała piękną kobietą, córka zresztą odziedziczyła po niej urodę.

Anonim

Chyba ślepy jesteś,była bardzo nijaka.

Pasjonat

Stefania ładna kobieta nie wybitna ale na pewno nie brzydka a więc są gusta i guściki ale na pewno nie miał powodu żeby zakrywać ją pościelą.

Leszek

Ówczesna prasa wiedeńska pisywała o Stefanii per „Róża Brabancji”.Jeśli w tym określeniu jest część przesady,to i jest część prawdy.W mojej ocenie,to ładna kobieta,z pewnością ładniejsza niż Sisi.

  Ell

  Nie masz pojęcia o czym mówisz. Stefania ładniejsza od Cesarzowej Elzbiety???Potrzebny Ci pilnie okulista.

Anonim

ciekawe, jak potoczyły by się losy Europy .gdyby nie ta tragiczna śmierć.

Leszek

Nic by się nie zmieniło. Rudolf był osobą bez politycznego znaczenia. Owszem,”królował” ale głównie w knajpach i burdelach.Cesarz nie powierzał mu żadnych istotnych czynności,bo się do niczego nie nadawał.

Dr Ogundele

PROSZĘ UDOSTĘPNIĆ I ZACHOWAĆ MAŁŻEŃSTWO LUB RELACJE

Jestem Isabella. Z przyjemnością dzielę się swoim świadectwem. Mój mąż i ja mieliśmy wiele problemów z mieszkaniem razem, nigdy nie zwracał na mnie uwagi ani mnie nie uszczęśliwiał, ponieważ zdradzał z inną kobietą spoza naszego małżeństwa. Starałem się, aby mój mąż zostawił tę kobietę, ale im więcej z nim rozmawiam, tym bardziej sprawia mi smutek i nieszczęście, Wszystko prowadzi do rozwodu, ponieważ nie zwraca już na mnie uwagi. tak bardzo go kocham, straciłem uczciwość, cały mój projekt się skończył, byłem chory przez 2 miesiące. Chciałem go zapomnieć, ale kocham go i nie chciałem go stracić. Pobraliśmy się przez 6 lat i jest wszystkim, co mogę nazwać prawdziwym najlepszym przyjacielem i najlepszym ze wszystkich, człowiekiem, który doskonale radzi sobie z moimi problemami, człowiek, który poświęca się dla mojego szczęścia. Chciałem go z powrotem w moim życiu. Byłem tak zdezorientowany. Moi znajomi kazali mi kupować książki o związkach, więc poszukałem online książek o związkach, gdy natknąłem się na rzucającego zaklęcia o nazwie „Dr Ogundele”. Czytałem o nim, widziałem 59 recenzji i zeznań, więc natychmiast się z nim skontaktowałem, wyjaśniłem mu swoje problemy. Tego samego dnia rzucił na mnie zaklęcie i zapewnił mnie, że za 24 godziny mój mąż wróci do mnie i ku memu największemu zaskoczeniu dokładnie za 24 godziny mój mąż zapukał do moich drzwi i błagał o wybaczenie. Bardzo się cieszę, że moja miłość powróciła i nie tylko to, że razem spodziewamy się dziecka, jestem w ciąży. Nie przestałbym o nim mówić. Skontaktuj się z nim już dziś, jeśli potrzebujesz jego pomocy za pośrednictwem: WhatsApp lub Viber Chat: +27638836445. a zobaczysz, że twój problem zostanie rozwiązany bez opóźnień w ciągu 24 godzin, tak jak dla mnie.

  Anija Woreczek

  Litości… Przecież to jest portal o ciekawostkach historycznych, a nie miejsce na reklamy pseudo-cudownych-terapii…

  tjjj

  TO JEST STRONA NAUKOWA NA LITOŚĆ BOSKĄ A NIE CIEMNOGRÓD WIEDŹM

Tracy Watt

PROSZĘ CZYTAĆ MÓJ ŚWIADECTWO:
Jestem Tracy Watt ze Stanów Zjednoczonych. Tak się cieszę, że mój mąż wrócił, po tym, jak zostawił mnie dla innej kobiety. Mój mąż miał romans z inną damą i tak bardzo kocham mojego męża, ale zdradzał mnie ze swoim współpracownikiem, a ona używa czarów do mojego męża, aby go nienawidził, a to było tak krytyczne, że płakałem cały dzień i noc, aby Bóg przysłał mi pomocnika, aby przyprowadził mojego męża! Byłem naprawdę zdenerwowany i potrzebowałem pomocy, więc szukałem pomocy online i natknąłem się na prawdziwą historię życia zasugerowaną przez inną kobietę, że dr Ogundele może pomóc odzyskać męża. Więc czułem, że powinienem spróbować. Skontaktowałem się z nim, a on powiedział mi, co mam robić, i zrobiłem to, 24 godziny później mój mąż zadzwonił do mnie i powiedział, że bardzo za mną tęskni, o mój Boże! Byłem bardzo szczęśliwy, a dziś znów jestem szczęśliwy z moim mężczyzną i żyjemy z radością i zgodziłem się z dr Ogundele, że po udzieleniu mi pomocy obiecałem, że podzielę się moim świadectwem, aby ludzie dowiedzieli się o nim więcej. Jeśli potrzebujesz pomocy, radzę skontaktować się z nim za pomocą jego WhatsApp: //+27638836445// E-mail: //ogundeletempleofsolution@gmail.com//

Lilly Norman (@LillyNo66278602)

Nazywam się Lilly Norman jestem z Niemiec, nigdy nie myślałam, że znów się uśmiechnę, mój mąż zostawił mnie z 3 dziećmi na 7 lat. Cały wysiłek, aby go przywrócić, nie powiódł się, myślałem, że już go nie zobaczę. W zeszłym tygodniu mój przyjaciel powiedział mi o rzucającym zaklęcia o imieniu DR.OGUNDELE, Dała mi swoje kontakty, a ja skontaktowałem się z nim, a dr Ogundele zapewnił mnie, że w ciągu 24 godzin mój mąż wróci do mnie, po tym, jak zrobiłem wszystko, o co prosił aby to zrobić, w ciągu 24 godzin mój mąż zadzwonił do mnie i zaczął błagać o wybaczenie, a on wrócił z wielką miłością i troską, więc do tej pory jestem zaskoczony tym cudem, zgodziłem się z dr Ogundedem, aby podzielić się dobrymi wiadomościami na ten temat forum, jeśli potrzebujesz pomocy od niego, możesz skontaktować się z nim za pomocą WhatsApp lub Viber: +27638836445. Ten człowiek jest bardzo potężny, a czar jest nieszkodliwy.

Pedro Hayes (@PedroHayes17)

Nazywam się Pedro Hayes. Chcę tylko, żeby cały świat wiedział o rzucającym zaklęcia, którego poznałem w Internecie o imieniu Dr Ogundele, nie potrafię wyjaśnić, w jaki sposób mi pomógł, podzielę się tutaj kilkoma słowami. Moja żona wyjechała z dziećmi 7 lat temu. W zeszłym tygodniu przeglądałem internet i znalazłem jakieś świadectwo podzielane przez tak wielu ludzi mówiących o dr Ogundele, szybko skontaktowałem się z nim o pomoc w ciągu 24 godzin, moja żona skontaktowała się ze mną, prosząc o wybaczenie, a ona wróciła do mojego życia i jesteśmy znów szczęśliwie wyszła za mąż, co za cudowny CUD jestem tak szczęśliwa. Dr Ogundele przywiózł moją żonę w ciągu 24 godzin. Nie mogę napisać wszystkiego na piśmie, wszystko, co mogę powiedzieć, to dziękuję, bardzo się cieszę. Powiedział mi, żebym podzielił się historią, tak jak wszyscy, jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy. Skontaktuj się z dr Ogundele na jego WhatsApp lub Viber Chat: +27638836445. Jego czary są skuteczne i nieszkodliwe, wszystko o dr Ogundele jest super.

Bla bla nie baju baj

Przecież najprawdopodobniej to on nie popełnił samobójstwa rozszerzonego tylko zostali oboje zamordowani (czy na polecenie Franciszka Jozefa czy też jakiegoś ugrupowania politycznego?). Świadczyły o tym ślady walki -substancje pod paznokciami denata i obrażenia jakie miał Rudolf (że to „samobojstwo” nie obyło się bez zaciętej walki ze strony „samobojcy”). Nigdy nie pozwalano/pozwolono na badania kryminalistyczne a istotne dowody były pomijane Sissi ponoć tez jak o jej syn oddawala sie tzw wtedy morfinizmowi i .. ponoc w trakcie takiej zabawy zastano ja w jakiś sposób infragranti z Rudolfem..dlatego ponoc tez zginela w zamachu. Podobnie było i u Kaspara Hausera. Do tej pory ta rodzina która odziedziczyła schedę po ówczesnym panującym nie pozwala na zbadanie i porównanie szczątków z krypty tej rodziny z DNA Kaspara H. Kaspar był zaszczepiony a wtedy tylko baaardzo nieliczni członkowie rodzin królewskich mieli szczepienia przeciwko ospie (bylo takich osob kilka na swiecie). Poza tym tron odziedziczyła morganatyczna linia która nie miała wtedy żadnych praw dynastycznych (zresztą rodzina panuje tam do dziś i nie pozwala na badania dna). Tym zainteresowanym osobom raczej bardzo zależało na takim obrocie spraw aby nie było męskiego dziedzica rodziny panującej i w ogóle aby panowała niezgoda między małżonkami prawowicie panującymi tam wtedy. Mówią też że „ten” ksHarry też nie jest „tym”ksieciem tylko sobowtórem. Sprawę jakoby wyjaśnia opisywany w necie tajemniczy zgon: „Jamesa Francisa Alexandra” syna lorda z Lincolnshire ..

  Sheryl

  Sheryl Weiss, Historia z prawdziwego życia:
  Dzielę się tym świadectwem z partnerami, którzy mają problemy w związku. Mój mąż zostawił mnie 3 lata temu. Byłem kontuzjowany i potrzebowałem pomocy, więc przeszukałem internet i natknąłem się na stronę, na której zobaczyłem, że dr Ola pomaga innym osobom z podobnymi problemami. Skontaktowałem się z nim i zrobił dla mnie specjalne zaklęcie. Ku mojemu zdziwieniu mąż wrócił do domu po 24 godzinach. W ten sposób znów się spotkaliśmy iw mojej rodzinie jest dużo miłości, radości i pokoju. Możesz również skontaktować się z dr Olą przez WhatsApp: +27 63 597 0874. Jestem żywym świadectwem jego pracy, ten człowiek jest świetny.

fgy

To był protoplasta subkultury Gothów! Depresja! lenistwo religijne! anarchizm! samobijstwo i fascynacja morderstwem okraszona narkomanią. Straszny potomek rodu rodzice jednak ponoszą tu winę! brak odpowiedniego wychowania! tak go stworzyli!

Zobacz również

XIX wiek

Alkoholicy, narkomani i jedzenioholicy – poczet władców uzależnionych

W przypadku zwykłych śmiertelników palenie lub alkoholizm sprawiają problemy tylko im samym lub ich rodzinom. Kiedy jednak uzależnienie dopada władcę, ma ono wpływ na teraźniejszość...

8 lutego 2021 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Nowożytność

„Ten pierwszy raz” na europejskich dworach

Dla władczyń Europy „ten pierwszy raz” odgrywał ogromną rolę i często okazywał się wyznacznikiem, czy zawarte małżeństwo będzie szczęśliwe i trwałe.

14 czerwca 2020 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Królowa obżarstwa. Największą miłością Wiktorii Hanowerskiej było… jedzenie

W jadalni nie miała sobie równych: na śniadanie pochłaniała 8 dań, a zawartość talerzy atakowała z takim apetytem, że dworzanie nie byli w stanie za...

10 maja 2020 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

By zachować swą legendarną figurę, popijała krew wołową i prawie zagłodziła się na śmierć.

Oszałamiająca uroda oraz wyjątkowe, często tragiczne losy sprawiły, iż Elżbieta Bawarska - znana bardziej jako cesarzowa Sisi - na stałe zapisała się w kulturze popularnej....

15 kwietnia 2020 | Autorzy: Wika Filipowicz

Druga wojna światowa

Ta bezkompromisowa matematyczka zrewolucjonizowała programowanie

Pionierka informatyki, kontradmirał w United States Navy,  pierwsza kobieta z tytułem doktora na Uniwersytecie Yale’a. To ona zrewolucjonizowała programowanie i rozpropagowała określenia "bug" w słownictwie...

13 lutego 2020 | Autorzy: Claire L. Evans

Starożytność

Jej Wysokość Nierządnica, Wiedźma znad Tybru, żmije pełzające po marmurowych posadzkach – a może kobiety ambitne?

Świat rzymski nie należał do najbardziej tolerancyjnych w stosunku do kobiet; zwłaszcza jeśli chodzi o ich ingerencję w sprawy polityczne. Kobiety przekraczające tę dokładnie wytyczoną...

3 stycznia 2020 | Autorzy: Anna Jankowiak

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.