Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rogaci święci, którzy przed kanonizacją zdążyli… nagrzeszyć. Oto najgorsi z nich

Ribera marie égyptienne musée FabreHedonista, prostytutka, satanista, złodziej – nie wszyscy święci byli wzorami do naśladowania. Wręcz przeciwnie! W kalendarzu liturgicznym nie brakuje postaci, które przed kanonizacją zdążyły porządnie nabroić. A ci grzesznicy byli najgorsi z najgorszych…

1. Święty Augustyn z Hippony – seksoholik

Dziś wymienia się go jednym tchem wśród ojców i doktorów Kościoła. Jednak zanim Augustyn odnalazł swoje powołanie, pozwolił sobie na kilka grzechów młodości (a nawet więcej niż tylko kilka). Może to dziwić tym bardziej, że jego matką była święta Monika, patronka zamężnych kobiet.

Jednak, jak oględnie odnotował Wojciech Galant: „Lekkomyślny młodzieniec nie korzystał z nauk matki, lecz oddał się życiu hulaszczemu i rozpustnemu”. Augustyn w szczenięcych latach miał problem nie tylko z zachowaniem czystości (ze związku na kocią łapę miał nawet dziecko, które porzucił, by robić karierę w Rzymie) – trudno by go było nazwać przykładnym chrześcijaninem.

W pewnym momencie wstąpił nawet do sekty manichejczyków, których powszechnie uważano za pogan i heretyków. Sam główny zainteresowany podobno modlił się zazwyczaj słowami: „Nawróć mnie Boże, ale jeszcze nie teraz”. Cóż, w końcu faktycznie się nawrócił…

fot.domena publiczna Św. Augustyn lubił mawiać „Nawróć mnie Boże, ale jeszcze nie teraz”

2. Święta Olga – masowa morderczyni

Na sumieniu miała ponad 5000 osób (część z nich pogrzebała żywcem) – a mimo to trafiła do grona świętych Kościoła prawosławnego. Jakim cudem?

Na jej obronę można powiedzieć, że działała w afekcie. Zbrodnie, których się dopuściła, były powodowane słusznym gniewem, jaki zapłonął w niej po śmierci męża, zabitego podczas powstania Drewlan. A że nie wystarczył jej odwet na bezpośrednich sprawcach i skąpała w krwi cały Iskorosteń? Cóż, zemsta – jak miłość – bywa ślepa.

Za to po nawróceniu i chrzcie jakby złagodniała. Przepełniona zapałem fundowała kolejne kościoły, m.in. w Kijowie i Pskowie. Usiłowała też (choć początkowo z marnym skutkiem) nawracać poddanych. Thomas Craughell zauważa jednak, że:

Rosjanie oraz Ukraińcy czczą ją jako osobę, która „pierwsza z Rusi weszła do Królestwa Bożego”, i nadają jej tytuł „Równej Apostołom”, ponieważ zaszczepiła wiarę chrześcijańską na ich ziemiach.

Św. Olga morderczyni

fot.domena publiczna Św. Olga – morderczyni

3. Święta Fabiola – bigamistka

Życie nie było dla Fabioli łaskawe. Choć pochodziła z szanowanej rodziny (była patrycjuszką), jej honor był wielokrotnie szargany przez męża – seryjnego zdrajcę. Według świętego Hieronima mężczyzna tak często pozwalał sobie na skoki w bok, że „nawet prostytutka bądź niewolnik nie dorównaliby tej liczbie”.

W zasadzie trudno się więc dziwić, że żona w końcu nie wytrzymała i się z nim rozwiodła. Był tylko jeden problem. Thomas Craughwell relacjonuje:

Choć katolicy mogą żyć w separacji ze swymi małżonkami, to nie mogą się z nimi rozwieść i ponownie wstąpić w związek małżeński. Chrystus osobiście zakazał tego w ewangelii św. Mateusza. Fabiola jednak przeciwstawiła się temu prawu. Nadal była młoda i ciężko jej było żyć bez mężczyzny, więc uzyskała rozwód cywilny i ponownie wyszła za kolejnego, lepszego człowieka.

Karą za bigamię był zakaz przystępowania do sakramentów. Na dodatek swoim powtórnym ślubem Fabiola, jako wysoko urodzona Rzymianka, wywołała niemały skandal. Na jej szczęście wkrótce obaj małżonkowie udali się na tamten świat, a ona mogła poddać się pokucie, co otworzyło jej drogę do świętości.

Kopia obrazu JJ. Hennera z XIX w. przedstawiająca św. Fabiolę

fot.domena publiczna Kopia obrazu JJ. Hennera z XIX w. przedstawiająca św. Fabiolę

4. Święta Maria Egipcjanka – prostytutka

Cudzołóstwo świętej Fabioli na tle tego, czego dopuszczała się święta Maria Egipcjanka wypada bardzo blado. Ta druga miała wyznać ojcu Zosimie (który później zrelacjonował wszystko świętemu Sofroniuszowi):

Mając dwanaście lat, odrzuciwszy miłość rodziców, poszłam do Aleksandrii i tam straciłam dziewiczą czystość. Bez wstydu i zgrozy nie mogę nawet wspominać o tych bezeceństwach, jakich się dopuszczałam. Siedemnaście lat oddawałam się straszliwym grzechom.

Podobno szczególnie pociągało ją uwodzenie młodych mężczyzn: „Nie ma wypowiedzianej ani niewypowiedzianej nieprawości, której bym ich nie nauczyła”. Za to za swoje usługi nie pobierała pieniędzy – bardziej niż zysk interesowała ją przyjemność. Ostatecznie jednak się nawróciła i odpokutowała za swoje grzechy: spędziła 47 lat w odosobnieniu na pustyni. Co ciekawe, dziś jest patronką… aktorów.

5. Święty Dyzma – złodziej

W polskiej tradycji bywa nazywany łotrem – co właściwie jest bardzo bliskie prawdy. Dyzma bowiem był jednym z dwóch złodziei, którzy zostali ukrzyżowani wraz z Jezusem. Dlaczego więc został świętym? Odpowiedź można znaleźć w Biblii. Ewangelista Łukasz zapisał:

Jeden ze złoczyńców, których [tam] powieszono, urągał Mu: «Czy Ty nie jesteś Mesjaszem? Wybaw więc siebie i nas». Lecz drugi, karcąc go, rzekł: «Ty nawet Boga się nie boisz, chociaż tę samą karę ponosisz? My przecież – sprawiedliwie, odbieramy bowiem słuszną karę za nasze uczynki, ale On nic złego nie uczynił». I dodał: «Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa». Jezus mu odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju».

Św. Dyzma

fot.domena publiczna Św. Dyzma był jednym z dwóch złodziei, którzy zostali ukrzyżowani wraz z Jezusem

*Błogosławiony Bartłomiej Longo – satanista

Choć technicznie Bartłomiej Longo nie jest świętym, niewątpliwie należy mu się miejsce w tym niechlubnym rankingu. Ten wywodzący się z bardzo religijnej rodziny Włoch w młodości mocno pobłądził: brał udział w wystąpieniach antyklerykalnych, fascynował się okultyzmem, organizował seanse spirytystyczne, a w pewnym momencie został nawet… satanistą! Marek Woś pisze o nim:

Radykalne działania Bartola spotkały się z uznaniem najwyższych władz pewnej tajnej organizacji. (…) Bartolo został stopniowo wciągnięty w jej działalność.

Po zakończeniu diabelskiego nowicjatu przyszedł czas na święcenia, których Bartolo miał dostąpić jako przyszły kapłan nowej religii. Było to niezwykle makabryczne widowisko (…). Bartolo wpadł w spirytystyczny trans.. Przez jego usta przemawiał Pitagoras, Konfucjusz i Kajfasz, a raczej demony za nich się podające.

Odprawianie czarnych mszy w końcu mu się jednak znudziło i za namową najbliższych nawrócił się. Wstąpił do laikatu dominikańskiego i jako tercjarz przyjął imię Brata Różańca.

Bibliografia:

 1. T. Craughwell, Święci nie-święci O nicponiach rzezimieszkach oszustach i wyznawcach szatana którzy jednak zostali świętymi, Esprit 2007.
 2. Ewangelia św. Łukasza, Biblia Tysiąclecia, Wydawnictwo Pallottinum 2003.
 3. W. Galant, Skarbiec świętych pańskich. Żywoty świętych na wszystkie dni w roku z dodaniem krótkich nauk i modlitwy. Ozdobione rycinami na każdy dzień, Katolickie Dumowe rozpowszechnianie Kżążek Ferdynand Studt 1910.
 4. M. Woś, Bartolo Longo. Od kapłana szatana do apostoła różańca, Wydawnictwo Rosemaria 2012.

Czy wiesz, że ...

...najbardziej pogardzanym zawodem w Wielkiej Brytanii dwieście lat temu był zawód marynarza? Tych, którzy go wykonywali, określano bez mała jako "pracujące, chlejące zwierzęta".

...polski podróżnik Stefan Szolc-Rogoziński omal nie pokrzyżował imperialnych planów kanclerza Bismarcka? W trakcie swojej wyprawy do Afryki wyprzedził  on Niemców i w porozumieniu z lokalnymi wodzami, przekazał górzyste tereny Kamerunu pod angielskie władanie. Ostatecznie jednak w wyniku międzynarodowej konferencji przypadły one II Rzeszy.

...w XIX wieku zapanowała prawdziwie makabryczna moda. Co roku zabijano setki tysięcy ptaków, by zadowolić kobiety pragnące stylowo się ubrać. Hitem wśród elegantek były kapelusze, których elementem ozdobnym były ptasie pióra, lub całe wypchane ptaszki.

Komentarze (11)

 1. b0ss Odpowiedz

  To z Augustynem to każdy w Kościele wie, to pokazuje, niektórzy mają za złe, że każdy może osiągnąć Królestwo Boże, nawet najgorsza łajza.

  • Anonim Odpowiedz

   NIE, to tylko wskazuje, że klechy nie cofną sie przed żadnym łajdactwem i „świetym” zrobią wieprzajeśli tylko leży to W ICH INTERESIE. Przykład współczesny – kolbe i wojtyła

    • yamata

     I nie chcę osądzać, bo choć to taki Rydzyk, istna hiena, to w obozie zdecydował się na straszną śmierć. Co nie zmienia faktu, że podejrzaną. Zwykły człowiek by na to nigdy nie wpadł. Ale duchowny, który był na skraju wytrzymałości i miał do wyboru zdechnąć jak bezimienny pies (czyli większość cywilnych więźniów) lub popełnić grzech samobójstwa, przyparty do muru (moim skromnym zdaniem – świadomie) wybrał śmierć męczeńską. Może z wyrachowania (wiedziała że Kościół uczyni go świętym) a może myślał że w ten sposób odpokutuje wszystkie grzechy, zgodnie ze swoją wiarą. Zrobił swoje i swoje osiągnął…

    • yamata

     A niby dlaczego nie, obrzydliwy człowieku? Właściwie wielu polityków mogłoby zostać świętymi, gdyby w polityce funkcjonował taki termin na zamordowanych czy zamęczonych. Prezydenta Adamowicza nikt nie uczynił świętym. Natomiast jakiś POjeb z nadania PiS, zasztyletował go na oczach tłumu na imprezie charytatywnej. Bogu ducha winnego człowieka, znacznie lepszego niż większość polityków z twojej opcji, choć nie pozbawionego wad…
     I co, cieszysz się, bydlaku?

     @Idiothunter. Świetna ksywa! Od razu wiemy, kto kogo upolował… :)
     Nie martw się. Rydzyk, Duda, Macierewicz, 2xKaczyński, Szydło, grzesznicy Pawłowicz i Piotrowicz i inne takie stwory mają duże szanse zasilić panteon twoich świętych. Dwóch już „konsekrował” sam biskup Antoni Długosz: są to ewangeliści Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski! Widzisz, jaką słuszną linię ma twoja partia? Trzeba im tylko sprytne przydomki wymyślić, i zakresy działalności. Np. św. Matołusz (Matełusz już jest) od (pogrzebania) biznesu. Albo św. Łukasz (też jest) Szumowski od koronawirusa. Przydałby się też jakiś święty od przekrętów i obaj by pasowali. Ale przecież nie można odebrać tego miana św. Tadeuszowi, nieprawdaż?

 2. Prawda historyczna Odpowiedz

  NIK jednak w zbrodni a tym bardziej pedofili nie przebije św. Jana Pawulona . zwanego też Papajak Watykaniak

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.