Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Od bólu głowy do ekstazy. Krótka historia wibratora

fot.domena publiczna Historia wibratora jest… zaskakująca!

Podobno z prymitywnej wersji urządzenia do „masażu intymnego” korzystała już Kleopatra. W XX wieku wibratory zrobiły oszałamiającą karierę. Ale pierwotnie wcale nie służyły do osiągania orgazmu… Skoro nie do stymulowania łechtaczki, to do czego ich używano? I dlaczego robili to głównie mężczyźni?

Seksuolożka Brenda Love przypisywała wynalezienie wibratora… Kleopatrze. Piękna władczyni już w I wieku przed naszą erą miała używać do stymulacji gurdy (naczynia robionego z wydrążonej tykwy) wypełnionej pszczołami.

Nie istnieją jednak żadne historyczne dowody na potwierdzenie tej rewelacji. Wiadomo natomiast, że pierwsze wibratory (zasilany silnikiem parowym „Manipulator” George’a Tylora i elektryczny „Percateur” Josepha Mortimera Granville’a) powstały w drugiej połowie XIX wieku. I niemal od razu zrobiły zawrotną karierę.

Na początku była łechtaczka?

W 1915 roku Amerykańskie Towarzystwo Medyczne nazwało cały „przemysł wibratorowy” iluzją i pułapką. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na rosnącą w szalonym tempie popularność urządzeń. Na przykład u progu XX wieku James Barker z Filadelfii reklamował swój produkt, pisząc:

Wibrator Barkera pozwala cieszyć się masażem w domu – orzeźwia nerwy i cały organizm, korzystnie wpływa na cerę i skórę głowy oraz eliminuje ból. Stymuluje krążenie (w naturalny sposób – bez lekarstw). Twój lekarz go zaleca.

Urządzenie miało być nieocenione zwłaszcza po kąpieli i wysiłku fizycznym. Przedsiębiorczy Amerykanin do zakupu gratis dołączał ulotkę o terapiach wibracyjnych. Do tego bowiem pierwotnie miały służyć wibratory – a nie, jak utrzymywała Rachel Maines, specjalistka w dziedzinie historii intymnych masażerów, do stymulacji łechtaczki.

Powtarzana za Maines teza, jakoby: „Histerię leczono poprzez masaże. I wibrator został wynaleziony do tego samego celu”, jest więc nieprawdziwa. Choć faktycznie wibratory wykorzystywano do leczenia licznych schorzeń – nie tylko kobiecych.

fot.domena publiczna Wibratory pomagały przy najróżniejszych problemach zdrowotnych

Historyczka seksualności Hallie Lieberman twierdzi wręcz, że: „Wibratory wynaleziono w celu leczenia dolegliwości bólowych, rozdrażnienia, niestrawności i zaparć – u mężczyzn”. Twórca pierwszego opatentowanego wibratora elektrycznego, dr Mortimer Granville, wprawdzie stosował swoje urządzenie w terapii dysfunkcji seksualnych, ale nigdy u przedstawicielek płci pięknej.

Wibrujące panaceum

Z czasem w kwestii użycia wibratorów zapanowało równouprawnienie, okazało się bowiem, że na terapii „wstrząsowej” zyskać mogą również panie. W pierwszych latach ubiegłego wieku lekarze stosowali ją w leczeniu ponad 200 schorzeń – w tym reumatyzmu, impotencji, bezsenności, głuchoty, a nawet… grypy czy lumbago (postrzału).

Nie można też zapomnieć o słynnej histerii, czyli „duszności macicznej”, na którą jedynym skutecznym lekarstwem – według wiktoriańskich lekarzy – był orgazm (a wibrator miał odciążać przemęczonych ręcznym stymulowaniem pacjentek doktorów).

Oczywiście nie we wszystkich wymienionych przypadkach masaż mógł faktycznie pomóc, ale niewątpliwie wpływał na poprawę samopoczucia pacjenta. Producenci zachwalali też zbawienną moc wibratorów w likwidowaniu zmarszczek. Pomiędzy słowami sugerowali również jego użyteczność przy masturbacji, natomiast – jako że stanowiła ona wówczas tabu – nie pisano ani nie mówiono o tym wprost.

fot.domena publiczna Reklama wibratora z 1927 roku

Jedna z reklam z 1908 roku zachęcała do zakupu maszyny Bebout słowami: „Wynaleziona przez kobietę, która zna kobietce potrzeby”. Z kolei urządzenie Sanofix sprzedawano z czterema różnymi „końcówkami” – osobno do masażu czoła, twarzy, karku i klatki piersiowej (na dodatek nie męczyło ono rąk!).

Wibrujących akcesoriów było zresztą więcej. W zależności od potrzeb do głowicy można było zamontować okrągłą lub kwadratową płytkę, wałek, kulkę bądź dysk, a nawet obracające się miniaturowe młoteczki. Jak widać, już sto lat temu każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Natomiast medycznej otoczki pozbyto się dopiero w latach 50., kiedy Alfred Kinsey opublikował swoje przełomowe badanie o kobiecej seksualności, z którego wynikało, że 62% badanych pań się masturbuje. Odtąd wibratory reklamowano jako urządzenia dające „to wspaniałe uczucie radości z życia”. Opracowanie tabletek antykoncepcyjnych i rewolucja obyczajowa lat 60. I 70. dokonały dzieła. Odtąd personalny masażer stał się tym, czym jest dziś – narzędziem do osiągania ekstazy.

Bibliografia:

 1. Brenda Love, „The Encyclopedia of Unusual Sex Practices”, Barricade Books 1992.
 2. Hallie Lieberman, „Buzz: The Stimulating History of the Sex Toy”, Pegasus Books 2017.
 3. Rachel Maines, „Technologia orgazmu. »Histeria«, wibrator i zaspokojenie seksualne”, Aletheia 2011.

Czy wiesz, że ...

...na początku XX wieku co bardziej konserwatywni Polacy uważali, że ślub z aktorką jest równie oburzające, co związek z prostytutką. Z tego powodu małżeństwo Daszyńskiego z Marią Paszkowską wywołał nie lada kontrowersje.

...w dwudziestoleciu międzywojennym żartowano, że "najbezpieczniejszym miejscem dla komunisty polskiego jest polskie więzienie"? Nienawidzący Komunistycznej Partii Polski Stalin postanowił ją zlikwidować, w wyniku czego zginęli wszyscy czołowi jej przywódcy.

...przed wojną w szpitalu psychiatrycznym w Kobierzynie nie używano kaftanów bezpieczeństwa? Z kolei pasy, służące do przywiązywania pacjentów do łóżek, pojawiły się dopiero przed samym wybuchem wojny.

...słynny gangsterski duet Bonnie & Clyde miał na swoim koncie aż czternaście zabójstw? Owiana miłosną legendą para wcale nie była tak niewinna, jak pokazują hollywoodzkie produkcje...

Komentarze (6)

  • Członek redakcji | Autor publikacji |Maria Procner Odpowiedz

   Nie, ponieważ mężczyzna kierujący autem to nie kierownik. Polecam zapoznać się z zasadami tworzenia feminatywów zamiast posługiwać się wulgaryzmami.
   Pozdrawiam serdecznie

   • Lv Odpowiedz

    No właśnie. Skoro mężczyzna kierujący autem to kierowca, to chyba źle? Powinien być kierowiec? Co na to reguły tworzenia feminatywów?

 1. Rano Trzy Kawki Odpowiedz

  Jednakowoż posłanka kojarzy się raczej z posłaniem a nie z posłem, zaś kolega psycholożki to psycholog a nie psycholożek, jakkolwiek mały by nie był☺

 2. Czytacz Odpowiedz

  Profesor- profesorka, adwokat- adwokatka, pilot- pilotka, minister- ministra? ministerka? premier- premierka, żołnierz- żołnierka, marynarz- marynarka, inżynier- inżynierka, weterynarz- weterynarka. No ja osłabłem całkowicie. Te całe feminatywy to jakieś potworki językowe. Popieram równouprawnienie, nie znoszę feminizmu, lecz językowe starcie mnie przerosło.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.