Ciekawostki Historyczne

Zmieniał tożsamości jak rękawiczki i umiał wybronić się z każdych kłopotów. W AK kierował własną grupą wywiadowczą. Nikt nie przypuszczał, że ten zaufany człowiek w rzeczywistości współpracuje z Gestapo. Do czasu, gdy wydał na śmierć generała Roweckiego „Grota”. Dlaczego Ludwik Kalkstein zdradził?

Powiedzieć, że Ludwik Kalkstein i słynny agent 007 mieli ze sobą wiele wspólnego, być może byłoby przesadą, aczkolwiek nie ulega wątpliwości, że gdyby ten pierwszy nie okazał się jednym z największych zdrajców w dziejach Polski, to obaj panowie w wielu kwestiach mogliby ze sobą konkurować.

Niestety dla historii narodu i państwa polskiego, Kalkstein był postacią jak najbardziej autentyczną, a jego działalność w okresie wojny oraz po jej zakończeniu pod pewnymi względami wręcz prześcignęła osiągnięcia najlepszego szpiega Jej Królewskiej Mości. Wystarczy wspomnieć, że gdy w listopadzie 1981 roku opuszczał PRL jako Ludwik Ciesielski, było to już 16 nazwisko jakie zdążył przybrać.

Portret zdrajcy

Ludwik Kalkstein przyszedł na świat 13 marca 1920 roku w Warszawie. Ukończył tam w 1939 roku gimnazjum i we wrześniu wyjechał do Wilna, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. Już w styczniu następnego roku wysłano go stamtąd z powrotem do okupowanej przez Niemców stolicy. Początkowo był po prostu kolejnym członkiem siatki wywiadowczej. Wkrótce jednak miało się to zmienić.

Kalkstein był zaufanym człowiekiem Roweckiego „Grota” (na zdj.). Nikt nie przypuszczał, że okaże się podwójnym agentem.fot.domena publiczna

Kalkstein był zaufanym człowiekiem Roweckiego „Grota” (na zdj.). Nikt nie przypuszczał, że okaże się podwójnym agentem.

Wiosną uruchomił własną grupę informatorów o kryptonimie „Hanka” (nazwaną tak od jego pseudonimu, w skrócie: „grupę H”). W organizacji tej najważniejszymi osobami obok niego byli jego szwagier Eugeniusz Świerczewski oraz przyszła żona Ludwika, Blanka Kaczorowska. Cała trójka –jak miał pokazać czas – okryła się hańbą zdrajców ojczyzny. Jednakże zanim to nastąpiło, 11 listopada 1941 roku Kalkstein został odznaczony Krzyżem Walecznych. Był to chyba jedyny epizod z jego życia, który jawi się w pozytywnym świetle.

Działalność „Hanki” została gwałtownie przerwana z końcem marca lub na początku kwietnia 1942 roku. Kalkstein został wówczas aresztowany. W trakcie przesłuchań przy osławionej al. Szucha miał się załamać i podpisać „cyrograf” z Gestapo.

Od momentu zwolnienia w listopadzie 1942 roku Kalkstein, już jako szpieg „97”, podjął się perfidnej roli podwójnego agenta. W kolejnych miesiącach zdradzał Niemcom nazwiska i miejsca pobytu członków Polskiego Państwa Podziemnego. Rezultat jego „dokonań” do końca okupacji był imponujący. W latach 1942–1943, pracując w kierowanej przez SS-Untersturmführera Ericha Mertena komórce, która miała za zadanie rozpracowywać wywiady AK oraz brytyjski, „Hanka” wydał w ręce nazistów ok. 500 ludzi – swoich dawnych przyjaciół, dowódców i współpracowników.

Jednak najbardziej spektakularnym „wyczynem” tego zdrajcy, który spowodował mocne przerzedzenie szeregów polskiego ruchu oporu, było doprowadzenie do aresztowania przez Niemców dowódcy Armii Krajowej – generała Stefana Roweckiego „Grota”.

Zobacz również:

Nieudolna konspiracja

Jak podkreślają Czesław Brzoza i Andrzej Leon Sowa, była to „bez wątpienia najwybitniejsza postać całego polskiego podziemia, nie tylko wojskowego, ale także politycznego”. Strata Roweckiego, który rankiem 30 czerwca 1943 roku został zatrzymany przez Gestapo, stanowiła więc poważny cios dla AK. Tym bardziej że, co zauważają ci autorzy:

Rzeczywistość okupacyjna nie potwierdziła potocznych opinii o znakomitej zdolności Polaków jako konspiratorów. Polacy chętnie konspirowali, ale generalnie robili to nie najlepiej. (…) Stosunkowa łatwość, z jaką dochodziło do „wsyp” wynikała nie tylko ze sprawności NKWD i Gestapo, ale także z łamania przez członków konspiracji obowiązujących zasad pracy.

Gadatliwość, indywidualizm, rozpolitykowanie, ambicje personalne, wreszcie pijaństwo – cechy dość powszechne wśród Polaków – oraz częste równoczesne uczestnictwo w odmiennych strukturach podziemia nie sprzyjały zapewnieniu bezpieczeństwa tajnej pracy. Zasady konspiracji źle przestrzegane były na najwyższych szczeblach podziemia (negatywnym przykładem jest sam gen. Rowecki), a nawet wśród cichociemnych.

Konspiracja w AK nie była zorganizowana tak dobrze, jak powszechnie sądzono (na zdj. żołnierze AK podczas akcji „Burza” w lipcu 1944 roku).

Konspiracja w AK nie była zorganizowana tak dobrze, jak powszechnie sądzono (na zdj. żołnierze AK podczas akcji „Burza” w lipcu 1944 roku).

A więc można śmiało powiedzieć, iż robota poprzedzająca aresztowanie „Grota” przez Niemców nie była dla Kalksteina i jego towarzyszy aż taka znowu trudna. Równie nieskomplikowana jest jednak również kwalifikacja moralna czynów „Hanki”. W polskim podziemiu obowiązywał bowiem tak zwany Kodeks Moralności Obywatelskiej, swoisty zbiór norm etyczno-prawnych, do których przestrzegania zobligowani byli wszyscy Polacy.

Powstał on w 1941 roku i zawierał kilka interesujących przepisów dotyczących postawy osób takich jak Kalkstein. Otóż dział I tego dokumentu opisywał katalog zbrodni uznawanych za zdradę państwa i narodu polskiego, za które groziła kara śmierci. Wystarczy przytoczyć dwa z sześciu znajdujących się tam punktów, aby zrozumieć dlaczego 25 marca 1944 roku Wojskowy Sąd Specjalny AK wydał na Kalksteina najwyższy wyrok.

Całość Kodeksu była bardzo rozbudowana i dotyczyła wielu sfer życia społecznego. Dlatego też wybitny historyk tego okresu Tomasz Szarota zauważa, iż:

Postulat niezachwianej i bezkompromisowej postawy wobec wroga (…) służył wszak celowi zasadniczemu – obronie substancji narodowej, której groziła zagłada. Nieprzypadkowo mottem, otwierającym tekst Kodeksu, było zdanie: „Największą klęską dla narodu jest jego spodlenie. Prowadzi ono nieodwołalnie do śmierci”.

Niewątpliwie Ludwik Kalkstein spodlił się w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.

Namiastka sprawiedliwości

Jakie były dalsze koleje jego losów? Po tym, jak Armia Krajowa wydała na niego wyrok śmierci, wstąpił do SS i… wziął udział w Powstaniu Warszawskim po stronie okupantów.

Po zdławieniu zrywu Polaków w dalszym ciągu był na usługach Gestapo, a po wejściu do stolicy Armii Czerwonej uciekł do Krakowa. Po wojnie nawiązał współpracę z nowym okupantem i zamienił czarny kolor munduru SS na czerwony, symbolizujący kolejnego mocodawcę. Waldemar Grabowski, zajmujący się dziejami Polskiego Państwa Podziemnego, zauważa:

Niewtajemniczonym może się wydawać nieprawdopodobne, że ktoś, kto w czasie okupacji był agentem Gestapo, po wojnie stawał się agentem UB. A jednak tak właśnie bywało – ci, którzy zdradzali swoich konspiracyjnych kolegów Niemcom, później nadal donosili na akowców komunistycznym służbom bezpieczeństwa. Przykładem mogą być najbardziej znani polscy zdrajcy czasów II wojny światowej – Blanka Kaczorowska i Ludwik Kalkstein.

fot.materiały promocyjne

Inspiracją do napisania tego artykułu stała się powieść Macieja Siembiedy „Gambit”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Przez kilka lat ukrywał się pod kolejnymi nazwiskami, zmieniając tożsamość i zawód (pracował między innymi jako kierownik szkoły, szef spółdzielni rybackiej czy dziennikarz). Jednak i Kalksteina dosięgła w końcu „sprawiedliwość” PRL. Po aresztowaniu w sierpniu 1953 roku, sąd skazał go na karę dożywocia, która ostatecznie, po obniżeniu, sprowadziła się do jedenastoletniej odsiadki. Zwolnienie „Hanki” z więzienia w 1965 roku oburzyło środowisko byłych żołnierzy AK. Jednakże ówczesne władze stwierdziły, że „ze względów proceduralnych niemożliwe było ponowne wszczęcie postępowania karnego”.

Można zauważyć z pewną dozą sarkazmu, że – choć peerelowskie służby niejednokrotnie stosowały znaną zasadę „dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” – w przypadku Kalksteina nie mogły (lub nie chciały) doszukać się odpowiedniego przepisu, by wznowić śledztwo…

„Szczęśliwe” zakończenie

Ludwik Kalkstein opuścił Polskę na początku lat 80. Udał się do Francji, a następnie osiadł w Monachium. Na ironię losu zakrawa fakt, iż przybrał wtedy nazwisko Edwarda Ciesielskiego, pierwszego męża swojej ówczesnej partnerki, który razem z Witoldem Pileckim uciekł z KL Auschwitz.

Kalkstein zmarł 26 października 1994 roku w Monachium. Przed śmiercią wystąpił do miejscowych władz o przywrócenie pierwotnego nazwiska. Jego grób już nie istnieje, za to złowieszcza pamięć o jego poczynaniach ciągnęła się za nim bardzo długo. Sam generał Kiszczak interesował się nim u schyłku istnienia PRL.

W nowej książce Macieja Siembiedy „Gambit” powieściowy Kalkstein tłumaczy się w następujący sposób ze swojej przeszłości: „To były trudne czasy, wtedy nic nie było jednoznaczne”. Ale czy aby na pewno?

Inspiracja:

Inspiracją do napisania tego artykułu stała się powieść Macieja Siembiedy pod tytułem „Gambit”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora.

Bibliografia:

 1. C. Brzoza, A. L. Sowa, Historia Polski 1918–1945, Wydawnictwo Literackie 2006.
 2. W. Grabowski, Kalkstein i Kaczorowska w świetle akt UB, Biuletyn IPN, nr 8-9 (43-44), 2004.
 3. T. Szarota, Okupowanej Warszawy dzień powszedni, Czytelnik 1988.
 4. A. Zadworny, Kalkstein, „Duży Format” (dostęp: 25.01.2019).

 

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Anonim

Rowecki był niezłym dowódcą ,który mógł zapobiec wybuchowymi Powstania Warszawskiego. Ale nie był też człowiekiem kryształowym. Wszedł w konflikt z majorem Hubalem – Grabica który miał pocałować majora w żyć to właśnie Rowecki ,a jeden z kurierów ,którego do Hubala wysłał Rowecki to późniejszy agent NKWD ,który odpowiada za wybuch Powstania Warszawskiego – Okulicki. Rowecki kazał także zamordować bez zgody rządu w Londynie dowódcę konkurencyjnej organizacji – Muszkieterów. Żeby było ciekawiej mordercy z ZWZ byli przebrani za Niemców. Kto wie czy aresztowanie Roweckiego nie było wyrównanie rachunków ,przez kogoś z dawnej organizacji Muszkieterów za śmierć ich dowódcy ? Natomiast sam Kalkstein nie był tylko pionkiem ?

  Jarosław

  jak widać bolszewicka tresura przedstawicieli prymitywnego zdradzieckiego proletariatu wciąż ma się dobrze. Dodaj jeszcze cos o „zaplutych karłach reakcji „, gnoju. Swoje pomówienia w sprawie Okulickiego potrafisz UDOWODNIĆ inaczej niż tym, że tak cię wytresowano w NKWD i UB? Twoje chamskie geny pańszczyźnianego roboczego pydła też wszystkiego nie wyjaśniają, choć tłumaczą nienawiść bydła do lepszych od siebie. Choćby Powstańców i należnej im WIECZNEJ CHWALY i skowyt gówna o „odpowiedziialności” za wybuch Powstania czy „możliwości odwołania” jest tylko skowytem proletariackiego prymitywnego gówna wytresowanego przez sowieckich okupantów dla, których zdradzał Polskę

   krytyczny

   Och Jarosław-Przemyśl… tak po chamsku ad personam, wystawiasz sobie sam laurkę. KG AK było zinfiltrowane przez Gestapo i NKWD i można przypuszczać , że ci przypilnowali, aby AK się wykrwawiło. Nie musieli ich mordować jak w Wilnei po akcji Burza. Okulicki, no cóż nie wiem, ale inni szczujcy to udowodnione .Bór słaby, również go można źle oceniać jak wbrew Sosnkowskiemu kazał się ujawnić AK, wielu zgniło w więźniu. A Grot pod Sikorskim zamiast chronić Polaków to ich dawał rozstrzeliwiwać 50 za 1 niemca. A dla sojusznika naszych sojuszników (wroga nr 1 sowietów) poświęcił cały Wołyń. Hekatomba bohaterstwa czy zbrodni na cywilach!!! Petain powiedział, jak go po wojnie skazywano na śmierć. „Sędziowie gdyby nie to za co mnie skazujecie, to mielibyście polonizację i żaden z was juz by nie żył. Zychowicz to wyciągnął z badań historycznych

   Anonim

   Towarzyszu Jarosław trochę się poucz historii, bo te „zaplutę karły” to komuniści zacytował za ….Piłsudskim zresztą też socjalistą z PPS. Co do Okulickiego to pomimo tego ze został aresztowany przez NKWD we Lwowie, to dziwnym trafem nie skończył w dołach Katynia, a mordowano tam przecież zwykłych policjantów, strażników więziennych, czy oficerów rezerwy. Więc jak innych zabili a pułkownika Okulickiego oszczędzili bo poszedł na współpracę z NKWD, zresztą jest jego lojalka która podpisał. Na Łubiance był też kolejny pułkownik Anders i też przeżył dlaczego ? Ale zdrajcą jest Berling, którego banda z Sanacji usunęła z wojska w …sierpniu 1939. Ten sam Okulicki został wysłany z Włoch do Anglii, skąd jako przedstawiciel NW gen. Sosnkowskiego, został wysłany do okupowanej Polski z rozkazem – ma zapobiec wybuchowy powstania w Warszawie. I co robi nasz „bohater” Okulickiego ? Ano na miejscu w Warszawie robi wszystko ..żeby powstanie w Warszawie jednak wybuchło, czym łamie rozkaz NW. Po zakończeniu powstania i kapitulacji, Okulicki ucieka z cywilami, których jednak w czasie tych 63 dni zginęło od 150 do 200 tysięcy, nie licząc żołnierzy AK, w tym patriotycznej młodzieży i dzieci. A komu to powstanie było na rękę ? Oczywiście Stalinowi i Rosji, bo niemieckimi rękami zlikwidowali za jednym razem AK jak i inteligencję i najbardziej patriotyczną młodzież, których brak odczuwamy do dziś. Nie było łapanek wcielenia do wojska i wysyłania na Syberię lub rozstrzeliwania na miejscu, jak we Lwowie i Wilnie, bo brudna robotę zrobili za NKWD – Niemcy. A kto doprowadził do wybuchu powstania, agent NKWD – Okulicki. Jakie są następne działania Okulickiego, rozwiązuje AK i każe się ujawniać jej członkom, ci którzy go posłuchali wkrótce zapełniają więzienia i wyjeżdżają na Syberię, lub są mordowano na miejscu, lub co najmniej są inwigilowani i prześladowani. Ale to dla agenta NKWD za mało więc organizuje spotkanie z NKWD 16 przywódców organizacji niepodległościowych, których Rosjanie wyworzą do Moskwy. A co z Okulickim ? Podobno umarł w rosyjskim więzieniu, a jego ciało spalono. Czy na pewno ? A może żył sobie spokojnie aż do śmierci w końcu w Warszawie oddał Stalinowi duże przysługi. Chociaż może też jest prawdą że NKWD pozbywa się niepotrzebnego już agenta – Okulickiego zrobił swoje, Okulicki może umrzeć.

    Bronisław

    Zobaczcie młodzi wyżej. Tak wygląda fałszowanie wszystkiego przez trolli rosyjskich jak ten „Anonim” powyżej. Odwracanie ról. Z morderców niemieckich robią bohaterów. Podobnie z Rosjan tchórzy za Wisłą – robią „mądrych”. A to tylko Pakt Hitler Stalin nadal działał w 1944 r., nieoficjalnie. I tak Polska w 1944 r. była skazana albo na Hitlera albo na Rosję Stalina i zostanie 17 republiką sowiecką. Reszta to bajki Moskali.

Arek

Kalkstein. Ciekawa zbieżność z nazwiskiem rodowym pewnego kulawego wuca…..

  Piotr B

  Chyba twoje nazwisko? Bo falszujesz jak prawdziwy komsomolec z Kremla.

Ala

Dzięki za artykuł i komentarze. Zaciekawiło mnie bardzo co z tym Okulickim. Będę czytać dalej. Znad Gambitu Siembiedy pozdrawiam, Ala

Dolega

Zastanawiające jest ze fakt współpracy z Kalteina z UB po wojnie jest tylko pośrednio wskazany.
To wskazuje na możliwość jego współpracy w czasie wojny także z AL (Armia Ludowa), a wiec praca na 3 fronty.
Przecież podobna współpraca między gestapo i AL (Armia Ludowa) już istniała w celu przejęcia archiwum Armii Krajowej w 1944. Łup został podzielony równo między gestapo i AL. Swoją cześć Marian Spychalski, późniejszy marszałek Polski, przekazał Stalinowi.
Z ramienia AL (GL ?) akcje nadzorowal wlasnie Marian Spychalski (Marek) i Hrynkiewicz który osobiście znał archiwistę AK.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Od robotnika przez bolszewika do... pijaka i mordercy. „Świerczewski zginął, bo musiał”. Ale kto tak naprawdę go zabił?

Zatwardziały komunista wierny ZSRR. Na sumieniu miał dziesiątki tysięcy ludzi. Gdy zginął, wiele osób... odetchnęło z ulgą. Kto zabił Karola Świerczewskiego?

8 grudnia 2022 | Autorzy: Herbert Gnaś

Druga wojna światowa

Ucieczka Pileckiego z Auschwitz

W Wielkanoc 1943 roku Witold Pilecki postanowił uciec z Auschwitz. Wraz z nim zbiegli Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Jak udało im się wydostać na...

7 listopada 2022 | Autorzy: Teresa Kowalik

Druga wojna światowa

Gestapo na ślubie – największa „wsypa” Armii Krajowej. Kto zdradził żołnierzy podziemia?

Ten błąd wstrząsnął Polskim Państwem Podziemnym. 5 czerwca 1943 roku w samo południe kilkudziesięciu żołnierzy doborowej KOSY – oddziału AK do zadań specjalnych – wybrało...

24 kwietnia 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Druga wojna światowa

„Zamelduj, że rozkaz wykonałem” – jak Witold Pilecki trafił do Auschwitz

10 maja wojska hitlerowskie wkroczyły do Luksemburga, Belgii i Holandii, kierując się prosto w samo serce Francji. To był moment, na który czekało całe polskie...

2 września 2020 | Autorzy: Jack Fairweather

Druga wojna światowa

Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego

Honor żołnierza, niewiarygodna odwaga i samobójcza misja. 

27 sierpnia 2020 | Autorzy: Redakcja

Dwudziestolecie międzywojenne

Romansował z Dietrich i Ordonką. Zginął za kolaborację z Niemcami. Kim był najprzystojniejszy polski zdrajca?

Był bożyszczem przedwojennej Warszawy, gwiazdorem kina, playboyem. Igo Sym – syn Polaka i Austriaczki – w momencie próby wyparł się ojczyzny. Wybrał kolaborację z hitlerowskim...

30 kwietnia 2019 | Autorzy: Marcin Moneta

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.