Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana

Kiedy tak naprawdę rozpoczęła się historia Polski? Na ilustracji koronacja Piasta.

fot.domena publiczna Kiedy tak naprawdę rozpoczęła się historia Polski? Na ilustracji koronacja Piasta.

Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy, książki o królowej-dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot czytają miliony. Nasi monarchowie, zasuszeni w obrazach Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników. A przecież historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji.

W dziejach Rzeczpospolitej nie brak bezwzględnej rywalizacji o władzę, są zdrady i sojusze, wielkie postacie i nikczemnicy, gry dyplomatyczne i dworskie intrygi, walka na śmierć i życie. Jest bogata warstwa obyczajowa, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem. Są rodzinne tajemnice, zdrady i romanse.

„Władcy” to okazja, żeby przyjrzeć się bliżej ludziom wyniesionym na szczyty władzy; przekonać się, jak podejmowali decyzje; kiedy naszymi dziejami rządził przypadek, a kiedy udało się osiodłać kobyłę historii.

Premiera 28 listopada

W 50 wywiadach o ludziach, którzy siedzieli na polskim tronie opowiadają wybitni historycy. To dzieje naszego kraju opowiedziane w taki sposób w jaki nikt jeszcze ich nie opowiedział.

Ciekawostka powstała w oparciu o książkę Mirosława Maciorowskiego i Beaty Maciejowskiej "Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana" (Agora 2018).

O tym, jak badacze z różnych pokoleń i uczelni opowiadają o dziejach Polski, dowiesz się dzięki książce Mirosława Maciorowskiego i Beaty Maciejowskiej „Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana” (Agora 2018).

Ale jak najatrakcyjniej o nich opowiedzieć ? Złotego środka nie ma, lecz próbować trzeba. Ta książka to właśnie taka próba. Wiedza zawodowych badaczy spotkała się w niej z dociekliwością doświadczonych dziennikarzy. Przyniosło to rewelacyjny efekt: historia wyszła poza suche ramy podręcznikowej opowieści, a jednocześnie zeszła z cokołu naukowego opracowania. Stała się przystępna.

50 rozmów jak 50 puzzli składa się na obraz tysiącletnich dziejów Polski. Fascynujących.

Do współpracy zaprosiliśmy badaczy z różnych pokoleń i uczelni. Znaleźli się wśród nich luminarze polskiej nauki, jak i młodsi historycy o niekwestionowanym już dorobku.

We „Władcach” o władcach opowiedzieli:

prof. Maria Bogucka (Uniwersytet Warszawski), prof. Maria Koczerska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Aleksandra Skrzypietz (Uniwersytet Śląski), prof. Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski), prof. Jerzy Strzelczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Jerzy Wyrozumski (Uniwersytet Jagielloński), prof. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Przemysław Wiszewski (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Tomasz Jurek (Polska Akademia Nauk), prof. Jacek Maciejewski (Uniwersytet Bydgoski im. Kazimierza Wielkiego), prof. Jerzy Sperka  (Uniwersytet Śląski), dr hab. Piotr Węcowski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Marek Ferenc (UJ), prof. Maciej Serwański (UAM), prof. Henryk Wisner (PAN), prof. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Adam Perłakowski (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Piotr Ugniewski (Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej K. Link-Lenczowski (Uniwersytet Jagielloński.

Historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji. Na obrazie elekcja 1573 roku.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji. Na obrazie elekcja 1573 roku.

Rozmowy przeprowadzili:

Beata Maciejewska – historyk, od 1992 r. dziennikarka Gazety Wyborczej. Autorka książek historycznych, m.in. „Elżbietańska fara”, „Wrocław. Dzieje miasta”, „Wrocław walczy o wolność”, „Spacerownik wrocławski”, autorka tygodnika „Ale Historia”. Laureatka wielu nagród, m.in. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, Kulturalnej Nagrody Śląska przyznawanej przez rząd Dolnej Saksonii i Dolnośląski Urząd Marszałkowski.

Mirosław Maciorowski – z zawodu inżynier z pasji i zamiłowania dziennikarz historyczny. W Gazecie Wyborczej pracuje od 1992 r., redaktor naczelny dodatku „Ale Historia”. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2002 r., finalista nagrody im. Dariusza Fikusa w 2011 r. za książkę „Sami swoi i obcy” o powojennych przesiedleniach z kresów wschodnich.

Władcy Polski w nowej odsłonie:

POCZET WLADCOW 650x340

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.