Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy, książki o królowej-dziewicy Elżbiecie czy krwawej Margot czytają miliony. Nasi monarchowie, zasuszeni w obrazach Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników. A przecież historia Polski jest równie pasjonująca i dramatyczna, jak Anglii czy Francji.
W dziejach Rzeczpospolitej nie brak bezwzględnej rywalizacji o władzę, są zdrady i sojusze, wielkie postacie i nikczemnicy, gry dyplomatyczne i dworskie intrygi, walka na śmierć i życie. Jest bogata warstwa obyczajowa, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem. Są rodzinne tajemnice, zdrady i romanse.
„Władcy” to okazja, żeby przyjrzeć się bliżej ludziom wyniesionym na szczyty władzy; przekonać się, jak podejmowali decyzje; kiedy naszymi dziejami rządził przypadek, a kiedy udało się osiodłać kobyłę historii.
Premiera 28 listopada
W 50 wywiadach o ludziach, którzy siedzieli na polskim tronie opowiadają wybitni historycy. To dzieje naszego kraju opowiedziane w taki sposób w jaki nikt jeszcze ich nie opowiedział.
Ale jak najatrakcyjniej o nich opowiedzieć ? Złotego środka nie ma, lecz próbować trzeba. Ta książka to właśnie taka próba. Wiedza zawodowych badaczy spotkała się w niej z dociekliwością doświadczonych dziennikarzy. Przyniosło to rewelacyjny efekt: historia wyszła poza suche ramy podręcznikowej opowieści, a jednocześnie zeszła z cokołu naukowego opracowania. Stała się przystępna.
50 rozmów jak 50 puzzli składa się na obraz tysiącletnich dziejów Polski. Fascynujących.
Do współpracy zaprosiliśmy badaczy z różnych pokoleń i uczelni. Znaleźli się wśród nich luminarze polskiej nauki, jak i młodsi historycy o niekwestionowanym już dorobku.
We „Władcach” o władcach opowiedzieli:
prof. Maria Bogucka (Uniwersytet Warszawski), prof. Maria Koczerska (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Aleksandra Skrzypietz (Uniwersytet Śląski), prof. Henryk Samsonowicz (Uniwersytet Warszawski), prof. Jerzy Strzelczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Jerzy Wyrozumski (Uniwersytet Jagielloński), prof. Stanisław Rosik (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Przemysław Wiszewski (Uniwersytet Wrocławski.), prof. Tomasz Jurek (Polska Akademia Nauk), prof. Jacek Maciejewski (Uniwersytet Bydgoski im. Kazimierza Wielkiego), prof. Jerzy Sperka (Uniwersytet Śląski), dr hab. Piotr Węcowski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Marek Ferenc (UJ), prof. Maciej Serwański (UAM), prof. Henryk Wisner (PAN), prof. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Adam Perłakowski (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Piotr Ugniewski (Uniwersytet Warszawski), dr Andrzej K. Link-Lenczowski (Uniwersytet Jagielloński.
Rozmowy przeprowadzili:
Beata Maciejewska – historyk, od 1992 r. dziennikarka Gazety Wyborczej. Autorka książek historycznych, m.in. „Elżbietańska fara”, „Wrocław. Dzieje miasta”, „Wrocław walczy o wolność”, „Spacerownik wrocławski”, autorka tygodnika „Ale Historia”. Laureatka wielu nagród, m.in. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, Kulturalnej Nagrody Śląska przyznawanej przez rząd Dolnej Saksonii i Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
Mirosław Maciorowski – z zawodu inżynier z pasji i zamiłowania dziennikarz historyczny. W Gazecie Wyborczej pracuje od 1992 r., redaktor naczelny dodatku „Ale Historia”. Laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 2002 r., finalista nagrody im. Dariusza Fikusa w 2011 r. za książkę „Sami swoi i obcy” o powojennych przesiedleniach z kresów wschodnich.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.