Radziwiłłowie. Jeden z najpotężniejszych rodów w historii Polski, który decydował o kluczowych dla kraju sprawach. Zajrzyjcie do świata przepychu, skandali i ogromnych majątków ziemskich, gdzie nazwisko znaczy więcej niż może się wydawać!

Radziwiłłowie, ród który trząsł Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w licznych ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych.
To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Najnowsza książka Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Wydawnictwo Poznańskie 2018) to opowieść o wielkich magnatach, którym nieobce były problemy związane z wyborem tożsamości, obyczajowe skandale, wzloty i upadki.
Radziwiłłowie byli obywatelami świata w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Swoje majątki, pałace, domy posiadali w Polsce, Rosji, Niemczech, Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Byli przyjaciółmi królów, cesarzy, carów i prezydentów, a fakt, że stali się rodziną związaną z pruskim domem panującym, miał swoje znaczenie aż do czasów II wojny światowej.
W najnowszej książce Witolda Banacha Czytelnik znajdzie postacie piękne i szlachetne. Nie brakuje tu jednak także szaleńców, utracjuszy i skandalistów. Opowieści o Radziwiłłach pełne są paradoksów związanych z wyborem tożsamości narodowej, politycznych wolt, skandali obyczajowych, wzlotów i upadków.
Książkę możecie kupić na stronie empik.com:

KOMENTARZE (1)
Do którego etapu w historii Ci magnaci żyli z wyzysku innych?