Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Jak polską komunizację widziano na Kremlu? Poznaj historię zdominowania Polski przez ZSRR

Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”. Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”. Zatem jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Nikołaj Iwanow, który w swojej najnowszej książce pisze o tym jakimi metodami Stalin próbował podporządkować sobie Polskę i dlaczego jego polityka nie dała trwałych efektów. Polska opozycja antykomunistyczna okazała się bowiem trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota. Tu pojawia się jednak kluczowa wątpliwość: dlaczego?

Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.

Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.

Jedyna w swoim rodzaju historia komunizacji Polski widziana z Kremla:

Komentarze (8)

 1. Znafca Odpowiedz

  Na podstawie wydarzeń doszedłem do wniosku że PRL zostało zlikwidowane przez głupców albo dywersantów albo z powodów 3 rzędnych typu obowiązkowa służba wojskowa której nie pochwalałem.Z resztą przeważnie było sporo lepiej niż teraz.Przynajmniej w sprawach najważniejszych pod koniec PRL.No i zbytnia zależność od ZSRR.Ale teraz muszę przyznać że jankesi jeszcze gorsi.

 2. denaturo Odpowiedz

  Komunizacja Polski się nie udała? Chyba tylko pod względem formalnym. Komunizm zwyciężył w Polsce totalnie zawłaszczając mentalność ludzi na dekady, niestety. Komunistyczna bylejakość, skłonności do naduzwania alkoholu, pogarda dla podwładnych i tendencje do szukania winnych niepowodzeń wszędzie tylko nie po własnej stronie,absurdalna wpasowały się w Polską mentalność idealnie i królują w naszej rzeczywistości już od lat. Podobny casus jak w przypadku imperium mongołów, niby nie ma go od setek lat ale jego spuścizna mentalna trzyma się w Rosji mocno nawet obecnie.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny denaturo, Ci, którzy myślą, że wraz z oficjalnym upadkiem komunizmu komunizm w Polsce się zakończył – mylą się. Mentalność w wielu pozostała – jak sam Pan zauważył. Tyle lat życia w określonych warunkach nie mogło nie odcisnąć swojego piętna. Szkoda tylko, że wielu jej nie widzi i nie chce z nią walczyć, zwłaszcza jak chodzi tę bylejakość oraz „sąsiedzką zazdrość”. Pozdrawiamy.

 3. Charlie Odpowiedz

  …jak można myśleć o wygranej kiedy w sklepach sam ocet a do tyłka używa się gazet propagandowych bo papieru toaletowego brak. Żadna ideologia, żaden system w takiej sytuacji nie jest w stanie zdobyć sers i umysłów ludu :)
  To tak jak z dzisiejszą tzw. Totalną Opozycją – bez jekiegokolwiek programu ekonomicznego tylko non-stop pierdolamento – w.g Schetyny to Polska już conajmniej raz zbankrutowała pod rządami PiS.

  • Nasz publicysta | Anna Dziadzio Odpowiedz

   Szanowny Charlie, bardzo dziękujemy za rozpoczęcie aktywnego uczestnictwa w dyskusjach. Jednak jest to portal historyczny i będziemy wdzięczni za ograniczenie uwag o charakterze politycznym do minimum. Zwłaszcza jeśli są one po prostu obrażaniem konkretnej politycznej opcji. Pozdrawiamy :)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.