Ciekawostki Historyczne

Churchill twierdził, że „skomunizować Polskę to czyste szaleństwo”. Stalin miał powiedzieć, że „komunizm pasuje Polsce jak siodło krowie”. Zatem jak to możliwe, że PRL powstał i przetrwał niemal pół wieku?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Nikołaj Iwanow, który w swojej najnowszej książce pisze o tym jakimi metodami Stalin próbował podporządkować sobie Polskę i dlaczego jego polityka nie dała trwałych efektów. Polska opozycja antykomunistyczna okazała się bowiem trwalsza od kolosa spod znaku sierpa i młota. Tu pojawia się jednak kluczowa wątpliwość: dlaczego?

Komunizm po polsku to książka ukazująca dzieje nieudanej, z perspektywy czasu, próby zdominowania Polski przez Związek Sowiecki: od stalinowskiej agresji aż po 1993 rok. Nikołaj Iwanow, polski historyk i były rosyjski dysydent, pisze o tym, jak postrzegano komunizm polski i problem sowietyzacji nasze go kraju w Moskwie. Analizuje, jak postrzegany jest w Polsce, a jak w Rosji fakt zajęcia terytorium RP przez Armię Czerwoną. Daje do myślenia i stawia pytania ważne również w kontekście aktualnej sytuacji politycznej – na czele z tegoroczną ustawą dekomunizacyjną i reakcją Rosji na jej wejście w życie.

Iwanow korzysta z nieznanych w Polsce dokumentów z archiwów rosyjskich. Jako historyk rosyjskiego pochodzenia ma bezbłędne wyczucie w analizie mechanizmów zniewolenia, jakie stosowali Sowieci – poczynając od samego Stalina, jako bardzo ważnej w książce postaci, a kończąc na działaczach NKWD czy przedstawicielach różnych służb sowieckich u dołu hierarchii władzy, wcielających w terenie wytyczne swoich naczelników.

Jedyna w swoim rodzaju historia komunizacji Polski widziana z Kremla:

KOMENTARZE (8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

62.mark kraus

Polacy mają w genach awersje do KAZDEJ wladzy a do radzieckiej szczególnie.

Znafca

Na podstawie wydarzeń doszedłem do wniosku że PRL zostało zlikwidowane przez głupców albo dywersantów albo z powodów 3 rzędnych typu obowiązkowa służba wojskowa której nie pochwalałem.Z resztą przeważnie było sporo lepiej niż teraz.Przynajmniej w sprawach najważniejszych pod koniec PRL.No i zbytnia zależność od ZSRR.Ale teraz muszę przyznać że jankesi jeszcze gorsi.

AID

@Znafca!Mógłbyś rozwinąć myśl”Jankesi jeszcze gorsi”.Prowokacja?

  tt

  Znafca to typowy przyklad /skomunizowania/

denaturo

Komunizacja Polski się nie udała? Chyba tylko pod względem formalnym. Komunizm zwyciężył w Polsce totalnie zawłaszczając mentalność ludzi na dekady, niestety. Komunistyczna bylejakość, skłonności do naduzwania alkoholu, pogarda dla podwładnych i tendencje do szukania winnych niepowodzeń wszędzie tylko nie po własnej stronie,absurdalna wpasowały się w Polską mentalność idealnie i królują w naszej rzeczywistości już od lat. Podobny casus jak w przypadku imperium mongołów, niby nie ma go od setek lat ale jego spuścizna mentalna trzyma się w Rosji mocno nawet obecnie.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny denaturo, Ci, którzy myślą, że wraz z oficjalnym upadkiem komunizmu komunizm w Polsce się zakończył – mylą się. Mentalność w wielu pozostała – jak sam Pan zauważył. Tyle lat życia w określonych warunkach nie mogło nie odcisnąć swojego piętna. Szkoda tylko, że wielu jej nie widzi i nie chce z nią walczyć, zwłaszcza jak chodzi tę bylejakość oraz „sąsiedzką zazdrość”. Pozdrawiamy.

Charlie

…jak można myśleć o wygranej kiedy w sklepach sam ocet a do tyłka używa się gazet propagandowych bo papieru toaletowego brak. Żadna ideologia, żaden system w takiej sytuacji nie jest w stanie zdobyć sers i umysłów ludu :)
To tak jak z dzisiejszą tzw. Totalną Opozycją – bez jekiegokolwiek programu ekonomicznego tylko non-stop pierdolamento – w.g Schetyny to Polska już conajmniej raz zbankrutowała pod rządami PiS.

  Nasz publicysta | Anna Dziadzio

  Szanowny Charlie, bardzo dziękujemy za rozpoczęcie aktywnego uczestnictwa w dyskusjach. Jednak jest to portal historyczny i będziemy wdzięczni za ograniczenie uwag o charakterze politycznym do minimum. Zwłaszcza jeśli są one po prostu obrażaniem konkretnej politycznej opcji. Pozdrawiamy :)

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.