Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Nikt nie był bezpieczny. Ilu mężczyzn zgwałcili naziści w okupowanej Polsce?

gwalty-niemieckiGwałty, wykorzystywanie, przemoc seksualna? Wydaje nam się, że nic więcej nie trzeba dopowiadać. Jeśli gwałt – to gwałt na kobiecie. Błąd. Bo w okupowanej Polsce gwałcono także mężczyzn.

75 lat temu wiele wiele osób nie wiedziało nawet, że istnieje coś takiego jak homoseksualizm. Przypadki molestowania Polaków przez Niemców i Volksdeutschów zwyczajnie nie mogły się zdarzać. A przynajmniej… nie oficjalnie.

Wśród osób, których naziści nie mieli zamiaru tolerować byli przede wszystkim Żydzi i Romowie, ale też geje. W kodeksie karnym Trzeciej Rzeszy znajdował się nawet specjalny zapis penalizujący homoseksualizm. Słynny paragraf 175 głosił:

Przeciwny naturze nierząd, do którego dochodzi pomiędzy osobami płci męskiej albo między człowiekiem i zwierzęciem, jest karany więzieniem z możliwością utraty praw obywatelskich

Homoseksualista = zoofil?

Okupanci nie tylko zrównywali stosunki seksualne pomiędzy mężczyznami z zoofilią, ale też zakazywali ich pod groźbą utraty wolności. Warto zaznaczyć: w żadnym wypadku nie był to martwy przepis. Świadczy o tym dobitnie spora grupa osadzonych na jego podstawie w KL Auschwitz homoseksualistów. Więźniów tych wyróżniał różowy trójkąt naszyty na ubraniu oraz wzmożone szykany ze strony zarówno personelu obozowego, jak i współwięźniów.

Oznaczenia obozowe. Różowym trójkątem znakowano homoseksualistów.

Oznaczenia obozowe. Różowym trójkątem znakowano homoseksualistów.

W obozach znalazł się jednak zaledwie promil niemieckich homoseksualistów. Ci pozostający na wolności i nieprzyznający się otwarcie do swojej orientacji, a nawet ukrywający się w szeregach partii nazistowskiej mogli żyć względnie spokojnie.

Bez względu na orientację seksualną, wojna i poczucie wyższości oraz władzy nad mieszkańcami podbitego kraju odzierały ludzi z człowieczeństwa i wyzwalały w wielu z nich zwierzęce instynkty. Niemieccy żołnierze, cywile i Volksdeutsche, zaczęli niemal bezkarnie zaspokajać swoje popędy przemocą.

Artykuł powstał między innymi w oparciu o książkę „Wojenne związki. Polki i Niemcy podczas okupacji”. Kup ją w księgarni Świata Książki.

W ogromnej większości ich ofiarami padały kobiety bez względu na narodowość, jednak szczególnie sadystycznie wyżywali się na złapanych Żydówkach. Michaela Hampf zauważa, że temat kobiet, jako ofiar różnych form przemocy seksualnej, bada się od początku istnienia studiów kobiecych. W pracy „Release a Man for Combat. The Women’s Army Corps during World War II” stwierdza wprost: […] inne aspekty, takie jak przemoc seksualna wobec mężczyzn […] poddaje się studiom dopiero od niedawna.

W oficjalnych podręcznikach i opracowaniach dotyczących tego okresu próżno szukać relacji mężczyzn, którzy padli ofiarą przemocy seksualnej.  Z kwestii tej należy zdjąć odium wstydu i otwarcie o tym mówić, w końcu takich przypadków nie brakowało zarówno na wolności, jak i w obozach koncentracyjnych.

nazisci-w-norymberdze

W tych ostatnich zdarzało się, że stojący wysoko w hierarchii więzień, kapo, a nawet niemiecki strażnik, wybierali młodych przystojnych chłopców spośród nowoprzybyłych osadzonych, niczym na targu niewolników w starożytnym Rzymie.

Maren Roger, autorka książki „Wojenne związki”, przytacza historię pewnego niemieckiego piekarza, który podczas wojny służył jako kucharz w Polsce. Jego ofiary, młodzi polscy mężczyźni, w obawie przed represjami nigdy nie złożyliby skargi, ani doniesienia. Już pierwszego dnia zwracał się do nich per „Liebling” (niem. kochanie) i łapał za genitalia.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

...nie wszyscy wierzą, że Hitler i Ewa Braun zginęli w berlińskim bunkrze? Niektórzy uważają, że mogli  wydostać się z oblężonego miasta tajnym tunelem. Następnie wsiedli na pokład samolotu, który zawiózł ich do Danii. Dalej, już na pokładzie łodzi podwodnej, przedostali się do Ameryki Południowej, ulubionej przez nazistów części świata.

...krakowski lotnik, podporucznik Jan Kremski, w związku z zestrzeliwaniem wrogich samolotów wespół z kolegami, miał zaliczone łącznie… 4 i 14/15 zwycięstwa pewnego? Do zaszczytnego tytułu asa, który przysługiwał od 5 zwycięstw wzwyż brakło mu tylko 1/15.

...wielu brytyjskich pilotów służących z Polakami podczas II wojny światowej twierdziło, że dotrzymanie naszym lotnikom kroku w piciu było pewnego rodzaju nobilitacją? Gdy Johnny Kent, dowódca Dywizjonu 303, wytrzymał nocną imprezę i jeszcze odprowadził jednego z Polaków do łóżka, znacząco wzrosła jego reputacja.

...najbardziej znienawidzonym esesmanem w obozie w Treblince był Kurt Franz, nazywany „Lalką”. Wsławił się on między innymi tym, że wytresował swojego psa tak, by na rozkaz atakował Żydów, gryząc ich w okolicach genitaliów.

Komentarze (29)

 1. Dawid Odpowiedz

  Bardzo ciekawa kwestia. W sumie to dość częste, że ci, którzy najgłośniej potępiają homo sami nie raz współżyli z osobnikiem tej samej płci. Ot, chociażby więzienia, klasztory czy nawet biurowce na relacji pracownik-szef.

  • szantyżysta😋 Odpowiedz

   Chodzi o seks, władzę i pieniądze. Można powtarzać to w kółko a tylko wezmą cię za szaleńca bo tak jest i po co ma ktoś mówić, że czarne jest czarne a białe jest białe.

 2. Radek Odpowiedz

  Moja teściowa wywodzi się z takiego ojca Niemca w dodatku jest z tego dumna.Szwab miał kochankę babcie potem jej córkę i z tej córki urodziła się teściową.
  A żeby było śmieszne używa jego nazwiska . I o czym to świadczy ?

 3. Anna Odpowiedz

  ,,Przeciwny naturze nierząd, do którego dochodzi pomiędzy osobami płci męskiej albo między człowiekiem i zwierzęciem, jest karany więzieniem z możliwością utraty praw obywatelskich”. Czyli że lesbijki były jak najbardziej w porządku?

 4. lol Odpowiedz

  A u nas w miasteczku na początku lat 60 jak mi opowiadała i babcia i ciocia taki Niemiec przyjechał po swoją narzeczoną z tamtych lat ,którą miał syna.Dzieciak dopiero wtedy dowiedział się czyim jest synem.Papiery na wyjazd załatwione,ślub rodziców też,wszyscy czekają na dzieciaka ,który był w maturalnej klasie ,a jego nie ma. Popełnił samobójstwo.

 5. Jarek Odpowiedz

  „Już pierwszego dnia zwracał się do nich per „Lieblieng” (niem. kochanie) i łapał za genitalia.”

  To jest „Liebling”, nie „Lieblieng”. Debile.

 6. Macc Odpowiedz

  I to właśnie lubię na tym portalu – obiektywizm. Krąg się dopełnił, „seksualnych zbrodni wojennych” dokonywano na wszystkich (mężczyznach, kobietach, dzieciach), niezależnie od wieku. Dokonywały ich wszystkie strony biorące czynny udział w II wojnie. I tego wszystkiego dowiedziałem się dzięki serii artykułów na Ciekawostkach Historycznych. Oby tak dalej!

 7. dobieslav Odpowiedz

  co za idiota to pisał?
  „Jak wielką traumą i jak głębokim tabu było molestowanie i przemoc seksualna mężczyzny wobec mężczyzny świadczy historia dwóch braci, którzy trafili na praktyki do oprawcy. Starszy, który wcześniej przebywał w jego gospodarstwie i został przez niego zgwałcony, nie pisnął ani słowa o tym, co go spotkało, gdy jego młodszy brat trafił pod opiekę tego samego zwyrodnialca i także został wykorzystany.”
  jeśli nikt nie pisnął ani słowa, to skąd wiadomo o takim zajściu?!
  w ostatecznym rozrachunku z całego artykułu wychodzi na to, że wiemy tyle, że nic nie wiemy, ale napiszemy, że tak i tak było, bo pewnie wpadł grant „naukowy” od jakiegoś zj*banego pseduo-profesura typu senyszyn, hartman czy środa.
  mam wrażenie, że tego typu publikacje powstają na podstawie chorych, sadystycznych wyobrażeń i pragnień ich autorów, którym marzy się by być ostro zruchanym/zruchaną przez żołnierza, albo jeszcze lepiej: przez cały pułk albo batalion – coś jak w bredniach pt. „malowany ptak” psychopaty i degenerata kosińskiego vel levinkopfa.
  w zasadzie w ciemno można napisać wszystko, bo oczywistym jest, że jeśli armia hunów okupuje jakieś państwo, ma nad ludźmi całkowitą władzę, łącznie z możliwością mordowania kogo popadnie, to zdarzały się wszystkie okropieństwa, tortury, zbrodnie jakie można sobie wyobrazić i jeszcze więcej – ale nie róbcie z tego pseudo-naukowej analizy.
  i módlcie się, żeby nigdy więcej wojna nie dosięgła naszego kraju.

  • Czytacz Odpowiedz

   Odnosząc się do twojego wpisu. Niemiecka armia to była armia Hunów, tylko część z jej zbrodni ujrzała światło dzienne i musimy zawsze o tym pamiętać.

    • Czytacz

     To może teraz zrozumiesz cyt.”…oczywistym jest, że jeśli armia hunów okupuje jakieś państwo…” porównałem okupacyjną armię niemiecką do armii Hunów (poza tym Hunów piszemy z wielką literą). Nie odnosiłem się do reszty twojego bełkotu zwracając tylko uwagę, że o zbrodniach niemieckich należy pamiętać, także tych nieujawnionych. Mam nadzieję, że teraz zrozumiałeś? Co do fantazji Kosińskiego, a właściwie Lewinkopfa to jest bardziej znany na świecie niż niejeden polski pisarz (co konstatuje ze smutkiem).

  • jerry Odpowiedz

   Meliska by się przydała. Ja rozumiem, że można się nie zgadzać z artykułem, że można obalić każdą tezę, że można wyrazić niepochlebną opinię na temat autora tekstu lub „jemu podobnych”.

   Ale człowiecze, nie pisz, że wojna to zło, bo sam ją siejesz. Pamiętaj! Agresja rodzi agresję. Ta słowna również!

   • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

    Szanowny Panie, trafił Pan w sedno. W krytyce nie ma nic złego, zwłaszcza jeśli jest merytoryczna. Natomiast obelgi i wyzwiska to nie krytyka, tylko tak jak Pan to ujął: słowna agresja, która nie tylko nic nie wnosi, ale wręcz niszczy. Dziękujemy za ten dojrzały komentarz. Pozdrawiamy.

 8. fixit Odpowiedz

  Stek chorych, brudnych insynuacji, niepotwierdzonych żadnymi dowodami…Żeby ocenić wartość tego g**na wystarczy spojrzeć na „odnośniki do źródeł” których nie ma
  Cytat: „W pracy „Release a Man for Combat. The Women’s Army Corps during World War II” stwierdza wprost: […] inne aspekty, takie jak przemoc seksualna wobec mężczyzn […] poddaje się studiom dopiero od niedawna.”
  PM: a więc dopiero poddaje się badaniom. Ale autorka ma już wyniki tych badań! Dalej „dziennikarka” pisze…”W oficjalnych podręcznikach i opracowaniach dotyczących tego okresu próżno szukać relacji mężczyzn, którzy padli ofiarą przemocy seksualnej.”
  I wszystko wiadomo. Nie ma wprawdzie relacji, nie ma wyników badań, ale napiszę, że Niemcy masowo gwałcili mężczyzn. Przypominam autorce, że taka postawa, oskarżająca homoseksualnych mężczyzn o gwałty homoseksualne jest homofobią.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.