Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Czarny Mesjasz. Największy truciciel w dziejach świata

Mało kto zna historię haitańskiego truciciciela (źródło: domena publiczna). Pragnienie zemsty jednego człowieka przyniosło śmierć tysiącom ofiar. Mówiono o nim: Anioł Śmierci. Ludzi traktował niczym szczury. Całe wioski i miasta umierały w straszliwych męczarniach na jego rozkaz. Był najbardziej bezwzględnym trucicielem w historii. A chyba też: największym seryjnym mordercą.

François Mackandal, urodził się około 1728 roku w Królestwie Lorango, w zachodniej Afryce. Pochodził prawdopodobnie z rodziny muzułmanów. Niewiele wiadomo o jego dzieciństwie – poza tym, że zostało brutalnie przerwane już w wieku dwunastu lat. To wtedy Mackandal został porwany, sprzedany w niewolę europejskim handlarzom i wysłany na rządzoną przez Francuzów wyspę Hispaniola.

Jednoręki Anioł Śmierci

Ten pierwszy skrawek Ameryki odkryty przez Krzysztofa Kolumba już dawno przestał być tropikalnym rajem. Europejczycy wymordowali większość zamieszkujących tam Indian. A teraz dwoili się i troili, by uzupełnić braki w sile roboczej. Jak wyjaśnia Adam Węgłowski, autor nowej książki „Żywe Trupy. Prawdziwa historia zombie”, wyspa stała się za ich sprawą jedną wielką plantacją trzciny, bawełny, kawy i owoców tropikalnych. A zarazem: wielkim obozem niewolniczej pracy.

250 lat po odkryciu przez Kolumba Hispanioli, wyspa już dawno przestała być tropikalnym rajem. Teraz był to jeden wielki obóz niewolniczej pracy, przynoszący Francuzom krociowe zyski (źródło: domena publiczna).

250 lat po odkryciu przez Kolumba Hispanioli, wyspa już dawno przestała być tropikalnym rajem. Teraz był to jeden wielki obóz niewolniczej pracy, przynoszący Francuzom krociowe zyski (źródło: domena publiczna).

Mackandal miał być kolejnym z dziesiątek tysięcy chodzących narzędzi. W jego charakterze nie leżała jednak uległość. Na jednaj z plantacji bawełny, z powodu nieposłuszeństwa, obcięto mu lewą rękę. Nie złamało to jego charakteru i tylko zwiększyło nienawiść do białych panów. W 1751 roku uciekł z plantacji i ukrył się w górach St. Domingo. Wtedy to zaczął planować swoją zemstę.

Wokół niego skupiły się grupki uciekinierów. Pod osłoną nocy wspólnie organizowali naloty na plantacje, podczas których uwalniali innych niewolników. Ci w zamian obiecywali Mackandalowi wierność i przysięgali walczyć pod jego dowództwem bez względu na cenę, jaką przyjdzie im za to zapłacić. Był dla nich więcej niż człowiekiem. Mówili: Macdanal, Czarny Mesjasz.

Czy wiesz, że ...

... pewna bakteria była tak zjadliwa, że wystarczył łyk wody ze strumienia by się nią zarazić. Nic dziwnego, że ta choroba rozprzestrzeniała się z niesamowitą prędkością. Dziesiątkowała biedotę, ale zabijała też koronowane głowy. Kto padł jej ofiarą i czy nadal powinniśmy się jej bać?

...słynny Casanova w pewnym momencie życia chciał się ustatkować? Poważnie myślał o ślubie z tajemniczą Henriettą, która nie chciała zapewnić mu trwałego związku. W ramach rozstanie napisała tylko jedno słowo: „Żegnaj”.

...współczynnik wsobnego rozmnażania wśród hiszpańskich Habsburgów w ciągu 200 lat wzrósł z 0,025 do 0,254. Na 11 zawartych w tym czasie małżeństw do 9 doszło pomiędzy bliskimi krewnymi! Kazirodztwo nie było jednak jedynym grzechem tej dynastii.

Komentarze (15)

 1. Macc Odpowiedz

  Ciekawy artykuł. A same walki na Haiti też były interesujące, biorąc pod uwagę, że uczestniczyli w nich także Polacy.

 2. Limes Odpowiedz

  Ciekawy jestem kto byl autorem pomyslu na okladke ksiazki pana Weglowskiego.
  Wyglada jak horror kategorii D. I jeszcze ten tytul.

  Ksiazka zapowiada sie ciekawie, ale wstyd to w domu na polce trzymac.

 3. Maniek Odpowiedz

  „Wokół niego skupiły się grupki uciekinierów” nono bo każdy wie że w koloni białych francuzów jeden murzyn bez ręki może sobie wejść do karczmy poszukać i zagadać z innymi uciekinierami a później przy kokosie i ognisku pod palmami snuć złowieszcze plany, czytało się to jak tanią powieść kryminalną, a zdania typu podobno… coś tam, z historią nie mają nic wspólnego może z mitami albo legendami, 6 tys ofiar i nawet nie napisane czym ich w ogóle truł a może to nie on? w końcu przeprowadzono „pokazowy proces” a jaki miał być z fanfarami czy co? dostał najwyższy wymiar kary i tyle, szukanie na siłę dramatyzmu, choć jeśli historia prawdziwa to faktycznie ciekawostka

  • Anonim Odpowiedz

   A jak twoim zdaniem ten artykul mialby wygladac ?? Kiedy to bylo ?? Fajnie ze mozna przeczytac o walce z okupantem o sile cLowieka i checi osiagnieca na powrot swojego wlasnego swiata w ktorym przed przybyciem bialych kolonistow bylo jak w raju. Poekna opowiesc o tym czego dla naszej polski chcialby prawdziwy slowianin. Wypedzic ta smierdzaca zachodnia zaraze i zyc w zgodzie z natura i naszymi korzeniami wiezacz w nasza sile i rozum a nie zaklamanych rzyskokatolickich wierzeń. Slava !!!!

 4. Fay Odpowiedz

  Mnie interesuje za to kwestia początkowych losów Mackandala na Haiti. Co konkretnie zrobił, że ucięto mu rękę?
  A do autora: podoba mi się klimat i styl artykułu.

 5. Mahasik Odpowiedz

  Na drugiej ilustracji artykułu to chyba są (jeszcze) Hiszpanie ?!?! Ilustracja odnosi się do wcześniejszych wydarzeń, niż przejęcie wyspy przez Francuzów. Do 1667 cała wyspa była hiszpańska, to oni wytłukli Indian i ściągnęli czarnych niewolników.

  • Nasz publicysta |Anna Dziadzio Odpowiedz

   @Mahasik. Grafiki czy zdjęcia w artykule są często poglądowe, mają na celu zilustrowanie tekstu, lecz ze względu na prawa autorskie czasem bardzo trudno znaleźć grafikę dosłownie oddającą fragment tekstu. W takim przypadku podpis ilustracji to forma krótkiej opowieści czy przypomnienia ważnego elementu z artykułu czy niekiedy jego rozszerzenia. Dziękujemy jednak za uwagę, będziemy pamiętać, aby obok tego, w tytułach ilustracji umieszczać opis, co dokładnie zostało na grafice uwiecznione.

  • Ewa Odpowiedz

   Dlatego teraz byłe kolonie hiszpańskie mają bardzo duży procent ludności indiańskiej? Bo ich Hiszpanie wytłukli? Trochę to chyba nie pasuje, tak na logikę nawet. A skąd Hiszpanie mieli czarnych niewolników, jeśli w tamtym okresie (Kolumba, Pizarro i Cortesa) nie mieli afrykańskich kolonii? Doczytaj, potem komentuj. Poza tym, trzeba wiedzieć, z jakich źródeł się czerpie informacje, a potem przesiąść i wybrać to, co obiektywne. Francuzi od wieków rzucają na Hiszpanów najgorsze opinie (nie twierdzę, że zupełnie czystych i bez winy), bo sami chcą być panami świata, światłymi i nieskazitelnymi, a to w ich koloniach działo się najgorzej. Do tej pory chcą decydować o losach świata, również za pomocą propagandy.

 6. imho Odpowiedz

  Belgia,Francja,Hiszpania,Niemcy, Włochy płacą teraz cenę swojego bestialstwa w koloniach. Kiedy powstanie kalifat zachodni, byc moze sprawiedliwości stanie sie zadość. Jedynie Polska która przez 123 lata cierpiała tak samo jak oni bedąc kolonią trzech bandyckich narodów ocaleje. Sobieskiemu sie udało pod Wiedniem to i nam sie powinno udać powstrzymać Kalifat. Kluczem jest nasza katolicka wiara i opieka Czarnej Madonny Bogurodzicy.

  • Zeed Odpowiedz

   Tak? Jak to się ma do kilku faktów historycznych i obecnych. Wielka Polska katolicka? Polska wielka i rozdająca karty była za czasów reformacji, później przyszła kontrreformacja i skończyło się rozbiorami. Powieszono kilku biskupów, ale było po jabłkach. W 1950 biskupi podpisali pakt z komunistami i sprzedali najwierniejszych ich obrońców. No i teraz twój papież twierdzi, że państwa narodowe muszą być zlikwidowane,
   a wtóruje mu Adolfina. Ostatnia sprawa, kult Maryjny nie ma żadnego umocowania w Biblii, a ty chcesz nas zawierzać Maryji.A coś mi się wydaje,że będą biblią jest fundamentem a nie katechizm watykański.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.